Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Конституційний процес в Україні

Конституційний процес в Україні

Назва:
Конституційний процес в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,88 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Конституція – політичний, нормативно-правовий акт держави (основний закон), який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов’язки громадян. Конституція – могутній засіб політичного управління суспільством, юридична база всього законодавства держави, основа наукових розробок у сфері права, найважливіше джерело права.

Конституція України як Основному Закону держави властиві особливості правового статусу: вона має найвищу юридичну силу, є основою для прийняття інших нормативних актів держави. Їй притаманна підвищена стабільність.

Україна має глибокі конституційні традиції. Сучасна незалежна Україна є спадкоємницею всієї правової спадщини, яка протягом віків створювалась на українській землі.

Генетичними коренями українських конституцій є звичаєве право, яке через віки пронесло народні уявлення про правду та справедливість і з яким повинні були рахуватись численні володарі, що змінювали один одного на українській землі, а також “Руська Правда”, “Литовські статути”. Безпосереднім початком історії українських конституцій вважається 1710 р., коли новообраним гетьманом Війська Запорозького Синилом Орликом була проголошена “Конституція прав і вольностей Війська Запорозького”. Вона передбачала демократичні засади української державності; розподіл влади; обмеження виконавчої влади (уряду); незалежний судовий трибунал; право приватної власності; багатогалузевий характер законодавства і права.

У ХІХ ст. в історію українських конституцій увійшли такі визначні проекти, як “Проект Конституції Республіки” (1848-1850) Григорія Андрузького і робота М. Драгоманова “Вільн6ий Союз – Вільна Спілка” (1884 р.) Г.Андрузького бачив у майбутньому Україну як суверенне державне утворення в складі конфедерації слов’янських народів, а М.Драгоманов пропонував реорганізувати царську Росію в федеративну республіку.

На початку ХХ ст. з’являються проекти конституцій М.Міхновського і М.Грушевського, які в багатьох положенням продовжували конституційно правові традиції М.Драгоманова.

Період існування УНР. ЗУНР представлений Універсалами Центральної Ради, Конституцією УНР (“Статут про державний устрій, права і вільності УНР”), законами УНР продежавну символіку, громадянство і т.п., конституційними актами Української держави гетьмана П.Скоропадського (“Закон про тимчасовий державний устрій України), Тимчасовим Основним законом ЗУНР, Основним державним законом УНР (так звана петлюрівська конституція 1920 р.).

Невід’ємною частиною історії українських Конституцій є Тимчасова Конституція Карпатської України 1939 р., а також Акт відношення Української державності, проголошений у Львові 30 червня 1941 р.

Істотний слід в історії української державності залишили Конституції Радянської України (1919, 1929, 1937, 1978 р.) Необхідно наголосити, що формально-юридичного боку ці конституції вирізнялися демократизмом, чіткістю формулювань і широкими соціальними гарантіями. Їхнім слабким місцем були декларативність, пріоритет держави над особистістю, закріплення однопартійної командно-адміністративної системи.

Після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. постало питання про конституційні засади нової держави.

Згідно із Законом України “Про правонаступництво України” до ухвалення нового Конституції України на території України діє Конституція (Основний Закон) Української РСРС.

Наступні кроки в конституційному процесі були складними. До старої Конституції внесено сотнею змін і доповнень, дію окремих розділів було зупинено, з’явились нові розділи і положення – про Президента, Автономну Республіку Крим, Конституційний Суд тощо. Про те це були тимчасові заходи. Все більшою мірою поставало питання прийняття нової Конституції нашої держави.

У 1992 р. було сформовано перший склад Конституційної комісії, яку очолили Голова Верховної Ради України І.Плющ і президент України Л.Кравчук. У липні 1992 р. проект Конституції було винесено на всенародне обговорення. Доопрацьований проект Конституції було подано у травні 1993 р., а другий раз у жовтні 1993 р. до Верховної Ради. Подальший процес її прийняття загальмувався внаслідок політичних суперечок і боротьби за владу.

Позачергові вибори народних депутатів і Президента України (1994 р.), дещо сповільнили конституційний процес. 10 листопада 1994 р. Конституційну комісію було переформовано, її очолили Л.Кучма і О.Мороз.

Життя вимагало невідкладного розв’язання багатьох складних проблем державотворення. У результаті виникла ідея “Малої Конституції України”, яка знайшла своє втілення у проекті закону “Про державну владу і місцеве самоврядування в Україні”. Але Верховна Рада України відхилила його. У зв’язку з цим виникла певна колізія між Президентами України, виконавчою і законодавчою владами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Конституційний процес в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок