Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві

Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві

Назва:
Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
33,83 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Розділ І. Поняття і значення об'єктивної сторони складу злочину.

При виявленні злочину ми насамперед стикаємося з його об`єктивними ознаками. Об`єктивну сторону злочину утворюють зовнішні його ознаки встановлені кримінальним законодавством. Це ті його ознаки, в яких проявляється зовні процес вчинення суспільно небезпечного діяння.

Об`єктивна сторона - обов'язковий елемент кожного конкретного складу злочину. Вона полягає у виявленні того, як і за яких умов скоївся злочин. Наприклад крадіжка з об`єктивної сторони полягає в таємному заволодінні чужим майном (ст. 140 КК), грабіж у відкритому заволодінні чужого майна ( ст. 141 КК ), зґвалтування -у статевих зносинах із застосуванням фізичного насильства, погроз або з використанням безпосереднього стану потерпілої ( ст. 117 КК ).

В об`єктивних ознаках знаходять свій вияв як фактичні так і соціальні властивості злочину, насамперед його суспільна небезпека. Об`єктивні ознаки, які притаманні всім злочинам вивчаються загальною частиною кримінального права, а індивідуальні ознаки конкретних злочинів, наприклад бандитизму, хуліганства розглядаються в особливій частині.

Кримінальне право України передбачає відповідальність лише за скоєння суспільно небезпечного діяння, тобто дії чи бездії, яка посягає на суспільний лад України, його політичну і економічну, системи, власність, політичні і економічні, трудові, майнові та інші права і свободи громадянина, правопорядок. Із змісту ст. 3 і ст. 7 КК випливає , що за хід думок, настрій, тобто голий умисел кримінальна відповідальність не настає.

За об`єктивними ознаками суспільно небезпечне діяння, за характером поведінки людини у певних умовах можна судити і про суб`єктивні моменти: мотив, задум, мета суб’єкта при скоєні злочину ( ст. 56, 58, 81, 154 КК). Об`єктивна сторона складу злочину включає такі ознаки:

а) суспільно небезпечну дію або бездію ;

б) суспільно небезпечні наслідки злочину;

в) причинний зв`язок між суспільно небезпечним діянням і суспільно небезпечним наслідком ;

г) місце, час, обстановку, спосіб засоби і знаряддя скоєння злочину.

Всі ознаки об`єктивної сторони злочину з точки зору їх опису в диспозиціях статей Особливої частини КК можна поділити на дві групи: обов`язкові ( необхідні ) та факультативні.*

До обов`язкових ознак відносяться діяння у формі дії або бездії. Без діяння інакше кажучи без конкретного акта суспільно небезпечної поведінки людини не може бути скоєно не один злочин. Діяння завжди або безпосередньо вказується в диспозиції статті Особливої частини КК, або однозначно випливає з її змісту і, таким чином виступає обов`язковою ознакою об`єктивної сторони складу злочину. Тому встановлення ознак такого ділення ( дії або бездії ) є обов`язковим по кожній кримінальній справі.

* Чернишов Н. В., Володько М. В. Кримінальне право України К., 1995

До факультативних ознак об`єктивної сторони складу злочину відносяться: суспільно небезпечні наслідки, причинний зв`язок між діянням і суспільно небезпечними наслідками, місце, час, обстановка, спосіб і засоби скоєння злочину ці ознаки хоча фактично притаманні злочину як явищу реальної дійсності, але не завжди вказуються в законі як ознаки конкретного складу злочину. Так, диспозиція складів наклепу, хуліганства не містять вказівок на конкретні суспільно небезпечні наслідки, які необхідно було б встановити при вирішенні питання про притягнення особи до кримінальної відповідальності. Також далеко не завжди в статтях Особливої частини КК вказується спосіб, місце, час, обстановка скоєння злочину. Відповідно даній ознаки об`єктивної сторони складу злочину є не обов`язковими, а факультативними. Однак якщо суспільно небезпечні наслідки, місце, час, спосіб, обстановка і засоби скоєння злочину прямо вказані в диспозиції статті Особливої частини КК або однозначно випливають з її змісту, то вони приймають значення обов`язкових ознак об`єктивної сторони складу злочину і їх встановлення в такому випадку є обов`язковими.

Дія у кримінально правовому розумінні - це активні, вольовий свідомий акт зовнішньої поведінки суб`єкта, який відображається у скоєнні суспільно небезпечного посягання, визначеного кримінальним законом. Така, безумовно, є не тільки суспільно небезпечною, а й протиправною, оскільки її здійснення карається кримінально правовою нормою, тобто конкретною статтею Особливою частиною ККУ.

Бездія у кримінально правовому розумінні - це суспільно небезпечна пасивна поведінка особи ( суб`єкта ) тобто невиконання дій які особа повинна була і могла вчинити, чи не попередила настання суспільно небезпечних наслідків, які була зобов’язана і могла попередити.

Наслідком (злочинним результатом) діянні прийнято вважати передбачену кримінально - правовою нормою матеріальну шкоду, заподіяну злочинним діянням об`єкта посягання важливість цієї ознаки полягає в тому, що від розміру та характеру можливої або фактично спричиненої шкоди залежить значною мірою ступінь суспільної небезпечності злочину.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок