Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Форми права

Форми права

Назва:
Форми права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,01 KB
Завантажень:
103
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Зміст

Форми права

Типи права

Право як спеціальне соціальне явище

Взаємозв’язок права і держави

Права людини: визначення, поділ

Права нації: визначення, поділ

Функції права

Список використаної літератури

Форми права

Форма права - це державно-офіційні способи закріплення і зовнішнього прояву правових норм, що засвідчують їх загальнообов’язковість.

Розрізняють такі форми права:

1) правовий звичай - санкціоноване державою звичаєве правило, що має загальнообов’язковий характер та гарантоване його примусовою силою;

2) релігійно-правові норми - санкціоновані державою церковні канони та інші норми, яким надається загальнообов’язковий характер;

3) правовий прецедент – судове або адміністративне рішення по конкретній юридичній справі, якому надається обов’язкове значення при розв’язанні всіх наступних аналогічних справ;

4) нормативно-правовий акт - письмовий документ компетентного органу держави, в якому закріплено правила поведінки загального характеру, що забезпечується державою;

5) нормативний договір - правило поведінки загального характеру, що встановлюється за взаємною домовленістю кількох суб’єктів і забезпечується державою;

6) міжнародно-правові акти - норми міжнародного співтовариства, які з санкції держави поширюються на її території.

Основним джерелом права України є нормативно-правовий акт. Це пояснюється тим, що і він дає можливість:

 найбільш чітко сформулювати зміст прав та обов’язків;

 відносно швидко довести зміст до адресатів норми;

 створити умови до адекватного розуміння і застосування норми;

 оперативно змінювати чи відміняти норму;

 здійснювати систематизацію норм і полегшити користування ними.

Існують внутрішні та зовнішні форми права. Внутрішня форма права характеризується відповідною сукупністю правових норм, що об’єднуються в інститути, підгалузі і галузі права.

Інститут права:

 певна сукупність правових норм, що регулюють однорідні суспільні відносини, зв’язані між собою як самостійна відокремлена група;

 сукупність норм права, таких суттєвих і самостійних, що утворюють окремий інститут права в межах комплексної галузі права;

 сукупність правових норм, що регулюють окремий вид чи рів суспільних відносин і становлять відокремлену частину галузі права.

Ознаки інституту права: наявність сукупності нормативних приписів; юридична однорідність названих приписів; об’єднання правових норм стійкими закономірностями і зв’язками, які відбиваються в юридичних приписах і в цілому в юридичній конструкції.

Підгалузь права – об’єднання інститутів права в межах конкретної галузі права, яке містить загальний і предметний інститути чи їхні асоціації.

Галузь права – це сукупність правових норм (приписів) інститутів права, що регулюють певну сферу суспільних відносин у межах конкретного предмета і методу правового регулювання з урахуванням принципів і завдань такого регулювання.

Серед нормативно-правових актів розрізняють закони і підзаконні акти.

Закони - нормативні акти вищого представницького органу влади, що регулюють найбільш важливі суспільні відносини і мають найвищу юридичну силу що до інших нормативно-правових актів.

Підзаконні закони - це акти компетентних органів, що видаються на підставі закону, відповідно до його положень і на його виконання. До їх числа належать:

 укази Президента України;

 постанови Верховної Ради України та її Президії;

 декрети та постанови Кабінету Міністрів України;

 Ради Міністрів Республіки Крим;

 рішення, нормативні ухвали місцевих Рад народних депутатів;

 Інструкції, вказівки та накази керівників міністерств і державних відомств України;

 рішення виконкомів місцевих Рад;

 накази та інструкції адміністрації підприємств, установ та організацій.

Норма права має внутрішню структуру, яка виражається в її внутрішньому поділі на окремі елементи, що зв’язані між собою: гіпотезу, диспозицію і санкцію.

Гіпотеза – частина норми права, яка містить умови, обставини, з настанням яких можна чи необхідно здійснювати правило, що міститься в диспозиції.

Диспозиція – частина норми, що містить суб’єктивні права та юридичні обов’язки, тобто само правило поведінки.

Санкція – така частина норми права, в якій подано юридичні наслідки виконання чи невиконання правила поведінки, зафіксованого в диспозиції. Санкції можуть бути каральними (штрафними), відновними чи заохочувальними (позитивними).

Диспозиції, гіпотези та санкції за складом поділяються на прості, складні та альтернативні, а за ступенем визначеності змісту – на абсолютно чи відносно визначені.

Типи права

Об’єктивне та суб’єктивне право.

Право - це соціальне явище, що може розглядатись як єдність об'єктивного і суб'єктивного.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Форми права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок