Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Про поняття сільськогосподарської кооперації

Про поняття сільськогосподарської кооперації

Назва:
Про поняття сільськогосподарської кооперації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,40 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
"Кооперація" – від латинського "соореrsо", тобто "співробітництво", "співпраця" завжди в тій чи іншій формі була притаманна сільському господарству в усьому світі, починаючи від перших англійських кооперативів (ХІХ ст.). Це зумовлено переважно складним і особливим характером сільськогосподарської праці на землі, практичною потребою селянської співпраці.

Становлення самостійної України, її входження в ринкову економіку об’єктивно сприяють відновленню справжніх кооперативних принципів господарювання на селі. І тому з прийняттям Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" [1], який діє із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 2 листопада 2000 року [2], набули практичного значення проблеми кооперації. В науці активно відновились дослідження економічних, організаційних та, що дуже важливо, правових засад кооперації за нових умов розвитку економіки України. Водночас необхідно відзначити такий важливий чинник: у сучасний період йдеться переважно про кооперацію в сільському господарстві. Це зумовлено, по-перше, особливим значенням кооперації саме в цій природно і економічно складній сфері господарювання (об’єктивні причини), а, по-друге, фактом проведення земельної та аграрної реформ. Відтак, важливо науково і обґрунтовано підійти до трактування поняття сільськогосподарської кооперації. Необхідно чітко відмежувати близькі, проте юридично самостійні поняття кооперація і кооператив, які іноді ототожнюються.

В українській юридичній літературі поняття кооперації і кооперативів аналізуються В.І. Семчиком [3], Н.І. Титовою [4], Т.П. Проценко [5], О.М. Соніним [6], В.І. Федоровичем [7] та деякими іншими авторами. Разом з тим ці автори не завжди розмежовують ці поняття, і часто під поняттям кооперація розуміють кооперативи, їхнє правове становище.

Тому дуже важливо, що в Законі України "Про сільськогосподарську кооперацію" ці поняття розмежовуються і їм дано офіційне визначення. Так під сільськогосподарською кооперацією в Законі розуміється "система сільськогосподарських кооперативів, об’єднань, створених з метою задоволення економічних потреб членів кооперативу". Тобто мається на увазі, що кооперація – це поліструктура, а кооператив – моноструктура.

Оскільки кооперація визначається як система (а система – це закономірна послідовна сукупність складових), то цілком правомірно, що до цієї системи, крім сільськогосподарських кооперативів як основної і первинної ланки сільськогосподарської кооперації, входять кооперативні об’єднання. Це також свідчить про певну еволюцію, розвиток кооперації саме як системи та водночас відбиває її специфіку, яка полягає у побудові цієї системи за пірамідальною схемою: первинні кооперативи – кооперативні спілки (кооперативи другого рівня або асоціації кооперативів, які організуються, здебільшого, за територіальною ознакою або за спеціалізацією) – центральна спілка (кооператив третього рівня – центр усієї системи сільськогосподарської кооперації). Однак, видається, в цьому контексті доцільніше використовувати термін кооперативна система, аніж термін кооперація, оскільки йдеться про множинність пов’язаних між собою елементів, які становлять певне цілісне утворення. Як зазначає В.В. Зіновчук, кооперативна система є сукупністю взаємопов’язаних і взаємозалежних носіїв кооперативних відносин, які діють як єдине ціле [8, с. 116].

Незважаючи на важливість закріплення нормативного визначення поняття сільськогосподарська кооперація, в Законі України "Про сільськогосподарську кооперацію" є певні неточності. Те, що зроблена вказівка на мету кооперації – задоволення економічних потреб членів кооперативу – важливо. Однак, зважаючи на те, що сільськогосподарська кооперація як система вміщує в собі і об’єднання сільськогосподарських кооперативів (кооперативні об’єднання), мета сформульована неправильно. Відтак доцільно було б внести зміни до Закону і замість задоволення економічних потреб членів кооперативу записати задоволення потреб своїх членів. При цьому не лише економічних, а й соціальних, культурних та інших, оскільки завданнями сільськогосподарської кооперації є не лише забезпечення матеріального добробуту своїх членів, а, власне, шляхом забезпечення матеріального добробуту створити сприятливі умови для розвитку людини як особистості.

В радянській політекономічній науці термін кооперація розглядався в дещо інших смислових значеннях [9, с. 247] а саме:

1) як форма організації праці, за якою значна кількість людей спільно бере участь в одному і тому ж або різних, але пов’язаних між собою процесах праці. Видається, для позначення форми організації праці доцільніше було б застосовувати термін кооперування, оскільки він відображає процес співпраці, по суті, процес поділу праці певних осіб, які, як правило, і не мають спільної мети та інтересу, тоді як кооперація передбачає саме таку мету;

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Про поняття сільськогосподарської кооперації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок