Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Учасники заставних правовідносин

Учасники заставних правовідносин

Назва:
Учасники заставних правовідносин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,57 KB
Завантажень:
26
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Учасниками заставних відносин в усіх випадках є заставодержатель, заставодавець. Заставодержатель – це особа, якій передають речі, майнові права, цінні папери та ін., як засіб забезпечення повернення виданої, наприклад, за кредитним договором позики. Заставодавцем є юридична особа (установа, організація, підприємство) чи фізична – власник або особа, уповноважена на передавання майна, права вимоги, цінних паперів тощо для забезпечення виконання зобов’язання.

Однак, крім заставодержателя і заставодавця, учасниками заставних правовідносин можуть бути також інші особи. Зокрема, інколи в договори застави включають умову про майнового поручителя – особу, яка зобов’язується перед кредитором іншої особи відповідати за виконання боржником свого зобов’язання в повному обсязі чи в його частині. Водночас немає чіткої визначеності поняття і правового статусу поручителя в заставних правовідносинах.

Цивільний кодекс України визначає поруку як самостійний спосіб забезпечення зобов’язань. Майновий поручитель не є стороною договірних відносин, наприклад кредитних. Проте, відповідно до заставної поруки, поручитель зобов’язується перед банком відповідати за виконання боржником свого зобов’язання – повернути позику і сплатити відсотки за її користування в межах вартості переданого в заставу майна.

Крім того, вартість заставного майна повинна покривати вартість кредиту, відсотки за її користування, вона має сплатити можливі збитки і штрафні санкції, стягнуті за неналежне виконання боржником своїх зобов’язань. Необхідно враховувати також те, що коли предмет застави переходить до заставодержателя, його вартість повинна покривати ще й витрати, зумовлені утриманням і збереженням заставленого майна. У разі реалізації предмета застави покриваються також пов’язані з цим затрати. Зокрема, банки встановлюють співвідношення перелічених витрат до вартості заставленого майна не менше ніж 1 : 1,5 або навіть 1 : 2. [1, с. 16].

На наш погляд, поручитель не може бути учасником заставних правовідносин. За своїм змістом відносини з участю поручителя не охоплюються заставою. В такому разі йдеться про комбінований спосіб забезпечення, який складається з поруки і застави. Відтак відносини поруки і застави, не врегульовані договором, повинні регламентуватися різними нормативними актами.

Учасником заставних правовідносин можуть бути так звані треті особи. До них належать:

– особа, яка одержує певні права, повноваження чи обов’язки, згідно з договором застави, проте не виступає заставодержателем або заставодавцем;

– особа, боржник за кредитним договором, в інтересах якої укладається договір застави, коли заставодавцем виступає майновий поручитель.

Як видається, необхідн уніфікувати понятійний апарат заставних правовідносин. Адже, як уже відзначалося, порука і застава – різні способи забезпечення. Отже, необхідно розглядати окремо правовідносини застави і майнової поруки. Відповідно, майновим поручителем є особа, яка згідно з договором поруки зобов’язується перед кредитором іншої особи відповідати за виконання боржником свого зобов’язання у повному обсязі.

Вищий арбітражний суд України в своєму Роз’ясненні від 24 грудня 1999 р. №025/002 "Про деякі питання вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням Закону України "Про заставу" підкреслює, що за змістом ст. 11 Закону України "Про заставу" заставодавцем – як боржником, так і майновим поручителем – може бути підприємство чи організація, що є власником майна і має право відчужувати майно, або держава в особі уповноважених нею органів, а також підприємство чи організація, яким власником передано це майно і право застави на нього.

Отже, в заставних відносинах може брати участь поряд із заставодавцем і заставодержателем також майновий поручитель. Привертає увагу правова природа участі поручителя в заставі, однак, крім поручителя, учасником забезпечувальних відносин може бути гарант.

Не можна ототожнювати заставу як спосіб забезпечення з гарантією. Гарантом, як правило, виступає банк, або інша кредитно-фінансова чи страхова установа. В силу гарантії гарант на прохання іншої особи (принципала) дає письмове зобов’язання заплатити кредитору принципала (бенефіціару), відповідно до умов наданого гарантом зобов’язання, грошову суму після подання бенефіціаром письмової вимоги про її сплату.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Учасники заставних правовідносин

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок