Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Понятійно-категоріальний апаратбюджетного кодексу України: критичний аналіз

Понятійно-категоріальний апаратбюджетного кодексу України: критичний аналіз

Назва:
Понятійно-категоріальний апаратбюджетного кодексу України: критичний аналіз
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,65 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Відомо, що вивчення права неможливе без дослідження тексту нормативно-правових актів, самоочевидно, що в юриспруденції особливо важливе точне співставлення слів, термінів, формулювань з вираженими ними поняттями; загальновизнано, що уточнення у випадку необхідності цих слів, термінів, формулювань, спрямованих на вдосконалення закону і практики його застосування – одне із завдань правової науки [14, с. 119].

Терміни будь-якої наукової дисципліни у своїй сукупності становлять її термінологію, яка є невіддільною від системи понять певної науки і розвивається разом з нею. З метою забезпечення єдності науки і суспільної практики необхідно оперувати одними і тими ж термінами для позначення однакових явищ і понять.

Ці, здавалось би, прописні істини набувають особливої значущості і актуальності у зв’язку з процесами систематизації фінансового законодавства України, особливо у зв’язку з розробкою і прийняттям Бюджетного і Податкового кодексів України.

З метою уніфікації бюджетної термінології у Бюджетному кодексі України, зокрема, передбачається низка визначень термінів, що застосовуються у практиці бюджетно-фінансовій діяльності.

Водночас не можна не зауважити, що основні бюджетні терміни і визначення їхнього змісту, наведені у ст. 2 Бюджетного кодексу, не відповідають рівню розвитку теоретичної думки і реаліям сьогодення. Передусім немає повної ясності у трактуванні самого поняття бюджету, який визначено як "план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду" [8]. Як бачимо, таке визначення бюджету вказує на його правову природу і зовсім не розкриває його економічного змісту.

Загальновідомий термін бюджет, здавалося б, не потребує визначення. I все ж необхідність у цьому є, оскільки внаслідок термінологічного збігу існують принаймні три значення, в яких у теорії і на практиці вживається цей термін: 1) бюджет як суспільне явище, тобто, як економічна категорія; 2) бюджет у матеріальному розумінні і 3) бюджет як правова категорія, – які безпосередньо розкривають його економічну сутність і правову природу. Водночас важливо підкреслити, що у даному випадку йдеться про різні аспекти розгляду бюджету, а не про різні сторони одного і того ж поняття. Погляд на бюджет як на складне поняття, характеристика якого вміщує і самі відносини, і централізований грошовий фонд, і фінансовий план, навряд чи здатен внести ясність у дослідження бюджетних проблем, тому що природа різних аспектів розгляду бюджету далеко не однакова. Видається, більш правильним говорити про термінологічний збіг різних за своєю природою понять, одне з яких відноситься до базису суспільства і має економічну сутність, інше – до його надбудови і має правову природу.

Звичайно, навряд чи доцільно законодавцеві давати визначення поняття бюджету, яке б розкривало його економічну сутність, оскільки це – справа теорії. Однак матеріальний аспект цього поняття у Бюджетному кодексі, на наш погляд, повинен бути виражений.

У матеріальному аспекті державний і місцевий бюджети, як відомо, являють собою централізований у масштабах стосовно держави або адміністративно-територіального утворення грошовий фонд, який перебуває у розпорядженні відповідних органів державної влади чи місцевого самоврядування. Інакше кажучи, щодо України загальнодержавний i місцеві централізовані фонди грошових засобів становлять матеріальний зміст бюджету, тобто бюджету в матеріальному розумінні. Такий аспект бюджету мають на увазі, коли в офіційних документах i в практиці фінансової діяльності говорять про фінансування з бюджету, про утримання тих чи інших органів за рахунок бюджету, про віднесення певних видатків на бюджет тощо.

Отже, в матеріальному розумінні бюджет – це форма утворення і витрачання загальнодержавного і місцевих фондів грошових засобів, призначених для фінансового забезпечення завдань і функцій, здійснюваних органами державної влади і місцевого самоврядування. Саме у такому аспекті визначається поняття бюджету у Бюджетному кодексі Російської Федерації (ст. 6). Відтак з цим виникає потреба внести відповідні уточнення до наведеної у Бюджетному кодексі України дефініції поняття бюджету, виклавши його так: Бюджет у матеріальному розумінні – форма утворення і витрачання загальнодержавного і місцевих фондів грошових засобів, призначених для фінансового забезпечення завдань і функцій, здійснюваних органами державної влади і місцевого самоврядування; бюджет з правової точки зору – план формування та використання фінансових ресурсів держави та місцевих самоврядувань для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Понятійно-категоріальний апаратбюджетного кодексу України: критичний аналіз

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок