Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Адміністративно-правове регулювання відповідальності посадових осіб

Адміністративно-правове регулювання відповідальності посадових осіб

Назва:
Адміністративно-правове регулювання відповідальності посадових осіб
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,74 KB
Завантажень:
131
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Сьогодні на значну увагу заслуговує питання юридичної відповідальності посадових осіб. Ця проблема є актуальною не тільки в адміністративно-правовій науці, але й особливо гостро постала на практиці, що зумовлено проведенням правової реформи в усіх сферах управління.

Посадова особа є спеціальним суб’єктом управлінської діяльності, яку вона організовує, здійснює і водночас контролює виконання встановлених у процесі управління приписів, що й визначає особливість адміністративно-правового статусу цієї категорії службовців. Серед науковців виникла дискусія з приводу віднесення юридичної відповідальності до структурних елементів адміністративно-правового статусу посадової особи. З цього приводу в адміністративно-правовій науці. виділяють чотири найпоширеніших позиції..

Зокрема, А.А. Горницький, А.М. Костюков, О.В. Петришин зазначають, що відповідальність в управлінні виражає співвідношення виконання службових обов’язків і використання наданих прав [1, с. 3-5; 2, с. 24; 3, с. 65]. Цей факт дає підставу трактувати відповідальність як обов’язковий елемент адміністративно-правового статусу, який є одним із способів забезпечення виконання посадовою особою службових повноважень і дотримання службової етики.

З цією позицією не погоджуються І.С. Самощенко і М.Х. Фарукшин, аругментуючи це тим, що юридична відповідальність виступає самостійною категорією, яка не охоплюється поняттям правового статусу особи взагалі [4, с. 47-49].

Третю позицію висловив А.І. Щербак, наголошуючи, що відповідальність – це елемент статусу посади і закріплення цього елементу за посадою є обов’язковою умовою під час конструювання управлінських структур [5, с. 57]. Проте не можна погодитися, що відповідальність в управлінні є лише складовою статусу посади, оскільки в цьому випадку нівелюється психологічне ставлення правопорушника, яке відображає суб’єктивна сторона протиправного діяння.

Прихильники четвертої позиції, розглядають відповідальність водночас, як елемент статусу посади і елемент статусу посадової особи, яка виконує визначені посадою службові повноваження [6, с. 148]. На наш погляд, саме цей підхід дає можливість визначити зміст та особливості відповідальності посадових осіб в управлінні. Адміністративно-правовий статус посадової особи виникає з моменту заміщення посади, яка окреслює коло службових повноважень і вимоги щодо службової поведінки особи. Проте так само як не можна ототожнювати статус посади із правовим статусом посадової особи, не можна й ототожнювати відповідальність, яка встановлена посадою, із фактичною відповідальністю посадової особи.

Юридична відповідальність посадових осіб є наслідком їхнього недбалого виконання чи невиконання службових повноважень. Посадові особи як носії юридично-владних повноважень виступають спеціальним суб’єктом усіх видів юридичної відповідальності.

Конституція України проголосила пріоритетним завданням держави створення належних умов для реалізації та захисту прав і свобод людини і громадянина. Головну роль у здійсненні цього завдання виконують посадові особи, оскільки вони наділені юридично-владними повноваженнями і вправі виконувати організаційно-розпорядчі дії.

Межі юридичної відповідальності такої групи службовців визначаються службовими повноваженнями, які закріплені у відповідних нормативно-правових актах. Із розширенням кількості виконуваних управлінських функцій зростає відповідальність за їхнє виконання.

У юридичній літературі визначені ознаки, які характеризують посадову особу як спеціальний суб’єкт юридичної відповідальності:

1) правові норми про відповідальність посадових осіб за порушення по службі враховують особливості служби як виду трудової діяльності;

2) для них встановлюється підвищена відповідальність, оскільки наслідки посадових правопорушень негативно виявляються за межами посади;

3) встановлюють спеціальні заходи відповідальності за службові правопорушення (пониження в посаді, пониження в спеціальному званні, позбавлення рангу державного службовця);

4) притягнення службовця до одного виду відповідальності не означає того, що це ж діяння кваліфікується як інший вид правопорушення, наслідком якого є певний вид юридичної відповідальності [6, с. 73; 7, с. 34-36;]. Зокрема, прикладом може бути встановлення заходів адміністративної і дисциплінарної відповідальності, що найчастіше застосовується на практиці.

Вперше легальне визнання посадової особи спеціальним суб’єктом адміністративної відповідальності зроблено Основами законодавства Союзу РСР і союзних республік про адміністративні правопорушення (1980). У ст. 8 Основ були зазначені підстави адміністративної відповідальності посадових осіб, хоча самого поняття "посадової особи" цей акт не містив [8, с. 35-37]. Кодекс України про адміністративні правопорушення, прийнятий в грудні 1984 р. [9], не змінив цього підходу. Законодавець виходив із широкого розуміння даного поняття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Адміністративно-правове регулювання відповідальності посадових осіб

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок