Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Усвідомлення потерпілим порушення суб’єктивних прав, як необхідна умова виникнення права на відшкодування моральної шкоди

Усвідомлення потерпілим порушення суб’єктивних прав, як необхідна умова виникнення права на відшкодування моральної шкоди

Назва:
Усвідомлення потерпілим порушення суб’єктивних прав, як необхідна умова виникнення права на відшкодування моральної шкоди
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,65 KB
Завантажень:
24
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
На сучасному етапі розвитку світової спільноти проблема прав і свобод людини є домінуючою. В цьому напрямі прийнято ряд міжнародних нормативно-правових актів, які визнають людину головною цінністю суспільства, а належне забезпечення її прав і свобод – головним обов’язком демократичної держави. Загальна Декларація прав людини, зокрема, закріплює положення про необхідність забезпечити загальне й ефективне визнання та дотримання прав людини. Закріплення такого положення в правовому акті ООН стало важливим кроком на шляху побудови правової держави, до втілення в життя положення – “держава для людини”, а не людина для держави. Це положення знайшло своє відображення і в ст.3 Конституції України, яка визначає, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов”язком держави. Саме передбачення можливості “забезпечення” прав і свобод людини є дуже важливим, оскільки Конституція є нормою прямої дії, що дає можливість, в разі порушення прав і свобод людини, звернутися до суду з метою їх захисту та відновлення, відшкодування завданої майнової та моральної шкоди. Отже, після прийняття Конституції України стали актуальними питання створення механізму реалізації її положень, у тому числі й тих, що пов’язані з втіленням у життя передбачених нею прав, зокрема права людини на відшкодування моральної шкоди.

Згідно з чинним законодавством, моральна шкода може бути заподіяна діянням (дією чи бездіяльністю). Таке діяння повинно бути протиправним, тобто забороненим законом. Протиправність дії полягає в тому, що особа не мала права вчиняти саме так. Наприклад, поширення відомостей, що ганьблять честь, гідність і ділову репутацію особи. Приміром, позов про захист честі і гідності та відшкодування моральної шкоди на суму 100 млн. грн. до Міністерства промислової політики, Анатолія Голубченка та Валерія Мазура подав колишній генеральний директор Донецького металургійного заводу Володимир Следньов. Як повідомив В.Следньов, його було звільнено з посади генерального директора Донецького металургійного заводу у серпні 1994 р. за результатами державної перевірки підприємства, якою було виявлено “погіршення всіх техніко-економічних показників”, що стало наслідком “помилкових технічних рішень і допущених прорахунків у фінансовій політиці”. Рішенням Старокиївського районного суду м. Києва від 22 травня 1998 р. звільнення визнано незаконним, а його причини – такими, що не відповідають дійсності [10].

Протиправність бездіяльності полягає в тому, що особа була зобов’язана вчинити дію, але не зробила цього. Зокрема, це відмова від виконання певних умов договору. Так у Старокиївський суд м. Києва було подано позов п. Ходосом до тресту КМБ-4 про стягнення моральної шкоди у зв’язку з тим, що відповідач не виконав умов договору, згідно з яким вона була відряджена інститутом транспорту на три роки на роботу в КМБ з метою прискорення будівництва житла. Після закінчення цього строку їй мало бути надано житло, проте відповідач свого зобов’язання не виконав [19].

Поряд з цим виникає запитання – чи можна заподіяти моральну шкоду правомірними діяннями, тобто такими, що не заборонені законом?

Яскравий приклад, який дає відповідь на це запитання, наводить Є.Солодко. В одному із засобів масової інформації була опублікована стаття, яка викладала правдиву інформацію, підтверджену і по суті не шкідливу. Однак стиль викладу – глумливий. Скажімо, офіс затопило, а заголовок: “Фірма N підмочена!”. Далі повідомляється, що напівпідвал, в якому розміщено офіс, залило каналізаційними стоками. Неприємно, але факт – фірму підмочено. Тобто образне порівняння, що наведено в заголовку, виставляє потерпілого в невигідному світлі, і є по своїй суті образливим, однак захиститись у такій ситуації важко [17].

Ще одним прикладом може бути постійне нагадування особі про певні, неприємні для неї факти, що стосуються її особисто або близьких їй людей. Це може бути також і постійне звертання уваги особи на певні її недоліки, або недоліки близьких їй людей. Причому такі факти або недоліки можуть мати виняткове (неприємне, образливе) значення лише для цієї особи і сприйматись абсолютно нормально іншими людьми.

Хотілось би наголосити ще на одному випадку, коли правомірні дії можуть заподіювати моральну шкоду. Йдеться про випадки, коли моральну шкоду можна заподіяти покараннями, які застосовує держава за вчинення правопорушення.

Згідно з чинним законодавством, покарання являє собою справедливий акт правосуддя. Суть покарання полягає в тому, що засуджений терпить кару за вчинений злочин, тобто зазнає певних втрат і страждань. Це може виражатись в обмеженні пересування і спілкування з іншими членами суспільства, обмеженні права обирати рід трудової діяльності на свій розсуд, у матеріальних обмеженнях, а у виняткових випадках – у позбавленні життя [11]. Тобто у будь-якому випадку особа за вчинений злочин повинна перетерпіти певні втрати і страждання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Усвідомлення потерпілим порушення суб’єктивних прав, як необхідна умова виникнення права на відшкодування моральної шкоди

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок