Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Внесок Михайла Лозинського у розвиток основ конституційного права

Внесок Михайла Лозинського у розвиток основ конституційного права

Назва:
Внесок Михайла Лозинського у розвиток основ конституційного права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,70 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Михайло Лозинський посідає особливе місце в історії правової думки України своїми ґрунтовними працями з державного (конституційного) права. Його можна назвати творцем своєрідних конституційних документів, які, безперечно, збагачують політику і право України цінностями світового конституціоналізму. Предметом інтересів М.Лозинського були найактуальніші питання, що торкалися політичної волі і парламентаризму, прав людини та політичної боротьби, місцевого самоуправління й народовладдя, національного самовизначення, національної партії та ін. Для М.Лозинського, одного з перших політичних публіцистів України, пропаганда політичної волі та її конституційно-правових гарантій була головною справою. Звичайно, М.Лозинський не проголошував нічого нереального для українського життя. Він усвідомлював, що сучасні йому міркування про політичну волю є продуктом складного міжнародного і розумового процесу. Адже в ті часи ідеї конституціоналізму, політичної волі, прав людини були вже досить сформовані і “працювали” в загальному руслі історично прогресивних напрямів політичної і правової думки Західної Європи та Америки. Вони ці ідеї цілком збігалися зі становленням і розвитком юридичного мислення, з критикою феодального свавілля і беззаконня, абсолютистських і поліцейських режимів.

З появою раціоналістичних концепцій права та утвердження ідей гуманізму, пошуків різних державно-правових засобів, конструкцій і форм (поділ влади, парламентаризм тощо), які були спрямовані проти узурпації політичної влади та її безвідповідальності перед індивідуумами й суспільством, усі бачили цінності та значення правових ідей в тій чи іншій формі. Тому М.Лозинський як прогресивний політичний діяч і правник постійно домагався впровадження їх у життя Галичини. Тема конституціоналізму червоною ниткою проходить через усе його життя. Розглянемо передусім коротко історію конституціоналізму.

Український народ пройшов довгий шлях важкого національного гноблення. Спочатку предки українців зазнали монголо-татарської навали, потім Україну захопила Литва, проте найтяжчим виявився гніт Польщі, який супроводжувався релігійними утисками. Політична і правова думка в Україні в період входження до складу Литви та Польщі представлена політико-правовими концепціями Станіслава Оріховського-Роксолана (1515-1567), Івана Вишенського (1545-1620) та Петра Могили (1596-1647). В ученні Петра Могили викладена концепція самостійної держави, яку має очолювати ідеальний правитель, прибічник православної християнської віри.

Ідеї державності періоду Української гетьманської держави, яка існувала впродовж 116 років (1648-1764), розробляли Богдан Хмельницкий (1595-1657), Іван Виговський, Петро Дорошенко, Іван Мазепа та Пилип Орлик. Політико-правові погляди цих гетьманів України сприяли формуванню й розвиткові національної політичної та правової ідеології, входженню України в політичні процеси Європи, зміцненню її міжнародного авторитету.

Політична та правова думка в Україні у ХІХ ст. розвивалася під впливом соціально-економічних відносин, що визначалися занепадом феодалізму і зародженням капіталістичного ладу. Разом з цим на становлення національної політико-правової ідеології в Україні значною мірою вплинула діяльність таємної політичної організації Північного та Південного товариств, повстання декабристів у Петербурзі й Чернігівському полку. Безперечно, становлення ліберального й демократичного напрямів політичної та правової думки в Україні пов’язане з діяльністю таємного Кирило-Мефодіївського товариства (1846-1847), до якого належали Тарас Шевченко (1814-1861), Микола Костомаров (1817-1885), Георгій Андрузький (1827-?) та ін. Певний внесок у розвиток політичної та правової думки в Україні належить філософу й письменнику І.Я.Франкові (1856-1916) та Лесі Українці (1871-1913). Політичні й правові погляди цих світочів української науки і культури сприяли подальшому розвиткові національної української державно-правової ідеології. Основою їхнього політично-правового світогляду було визначення природних прав людини, їхньої цінності, усвідомлення того, що їх гарантія залежить від форми державного устрою та форми правління. Надзвичайно лаконічно і обґрунтовано з позицій сьогодення про діяльність усіх перелічених вище державників сказали у своєму підручнику “Історія політичних і правових вчень” (1999) українські науковці-правники Ф.П.Шульженко і Т.Г.Андрусяк [4].

Розвиткові державно-правових концепцій в Україні наприкінці XIX – на початку XX ст. значною мірою сприяли М.Грушевський та Володимир Винниченко. Національні проблеми українського питання були основою їхніх політико-правових концепцій. Природно, що саме їхні погляди були найбільш близькі Михайлу Лозинському, який жив у той же час і сповідував політико-правові ідеали своєї епохи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Внесок Михайла Лозинського у розвиток основ конституційного права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок