Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Оціночні поняття у проекті нового кримінального кодексу України

Оціночні поняття у проекті нового кримінального кодексу України

Назва:
Оціночні поняття у проекті нового кримінального кодексу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,02 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
У законодавстві сучасної української держави йде процес оновлення та вдосконалення відповідно до нових суспільних відносин. Це зумовлює створення проектів нових нормативно-правових актів. Об’єктом нашої уваги став проект Кримінального кодексу України, схвалений у другому читанні постановою Верховної Ради України від 17.06.1999р. “Про проект Загальної частини Кримінального кодексу України”.

Як відомо, змістовна досконалість закону визначається і його мовною завершеністю. Якість закону значною мірою залежить від використання у ньому формально-визначених та формально-невизначених норм. Формально-визначені норми встановлюють права, обов’язки, відповідальність через абсолютно визначені поняття. Неформальні ж містять поняття оціночного характеру, тобто поняття, які пов’язують дії, обставини, правовий статус особи, відповідальність із чинниками, що будуть визначені безпосередньо правозастосовним суб’єктом у межах правової норми. У пропонованій статті досліджуватимуться саме останні, оскільки, як показує практика, застосування норм з неформальними поняттями може викликати певні труднощі, а то й викликати правозастосовні помилки.

Ми проаналізували Загальну частину проекту КК України щодо наявності неформальних понять і виявили: такі поняття використано у 24 статтях із 108, що входять до неї, або у четвертій частині всіх статей (див. таблицю). При цьому у ст.44, 65 використано по два формально невизначених поняття, у ст.66, 67 – по три, а у ст.35, 37 – аж по чотири. Разом використано 25 таких понять, а деякі з них по 2-3 рази.

Використані у проекті неформальні поняття можна за ступенем їх визначеності згрупувати на два основні види: оціночні і напівоціночні (проміжні між оціночними та формально визначеними).

Зважаючи на наведені у літературі погляди, можна стверджувати, що оціночно-правове поняття – це виражена в юридичній нормі абстрактна характеристика соціальної (особистої, групової чи іншої) значимості реальних або потенційних фактів, яка має бути неодмінно конкретизована в процесі застосування чи реалізації такої норми, завдяки чому забезпечується юридичний вплив держави на всі індивідуалізовані факти, яким притаманна така значимість. Кримінально-правове оціночне поняття – це поняття, що відображає кількісну або якісну кримінально-правову характеристику, яка конкретизується безпосередньо правозастосовним суб’єктом у кожному індивідуальному випадку, оскільки, будучи формально однаковою за формою зовнішнього прояву (наприклад, “істотна шкода”), може мати різну соціально-правову значимість (наприклад, бути істотною чи менш істотною, чи неістотною) у кожній конкретній ситуації.

Напівоціночні – це поняття, зміст яких є відносно визначеним, оскільки потребує ще тлумачення для забезпечення однаковості їх застосування. Такі поняття з, одного боку, обмежують правозастосовувача певними межами, оскільки нібито достатньо зрозуміло подані як у самих нормах, так і у роз’ясненнях. З іншого ж боку, вони дозволяють здійснювати індивідуальний підхід до конкретних правовідносин, тому що можуть по-різному тлумачитись, а у випадку, коли є перелік окреслених ними фактів, дають можливість безпосередньо правозастосовувачу вибрати найсуттєвіші з них, зважаючи на конкретну ситуацію. Дані поняття здатні відображати певним чином соціально-правову значимість оцінювальних діянь і їх певне розуміння буде зумовлювати прийняття правових актів. Щодо кримінального кодексу, то напівоціночні поняття – це поняття, що фіксують ті кримінально-правові характеристики, які потребують конкретизації з боку правозастосовних суб’єктів, а відповідне розуміння і трактування яких впливає на правильне застосування кримінального закону. До них належать, наприклад, такі, як “одурманюючі засоби”, “злочинна організація”.

Неформальні поняття можна класифікувати на кількісні та якісні. Під кількісними у юридичній літературі розуміють поняття, які вказують на ступінь, інтенсивність, розмір ознак, що утворюють соціальну значимість діяння, яка відповідає значимості, передбаченій у нормі законодавцем (“великий розмір”, “значна шкода”). Якісні ж – це поняття, що відображають соціально-ціннісні орієнтири законодавця, які конкретизуються правозастосовними суб’єктами у кожному конкретному випадку. Це, зокрема, такі поняття, як “низькі спонукання”, “корисні мотиви”.

У загальній частині проекту КК використано 14 кількісних і 21 якісне поняття, що у відсотковому співвідношенні становить, відповідно, 40 і 60. Таке співвідношення зумовлюється, як видається, тим, що Загальна частина згаданого проекту містить вихідні, базові засади кримінального закону, що є близькими за змістом саме якісним неформальним поняттям.

Введені до загальної частини проекту КК України оціночні та напівоціночні поняття відображають різні явища, обставини, процеси суспільного буття та їхні ознаки. Проаналізувавши неформальні поняття, можна зазначити, що вони використовуються у Загальній частині проекту Кримінального кодексу для позначення:

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Оціночні поняття у проекті нового кримінального кодексу України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок