Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Деякі юридичні проблеми штучного переривання вагітності в аспекті права людини на життя

Деякі юридичні проблеми штучного переривання вагітності в аспекті права людини на життя

Назва:
Деякі юридичні проблеми штучного переривання вагітності в аспекті права людини на життя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,53 KB
Завантажень:
116
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Питання штучного переривання вагітності (аборту) дедалі частіше привертає до себе увагу вчених як елемент змісту права людини на життя. Чимало авторів розглядає аборти з погляду права людини залишити після себе нащадків, визнаючи тим самим суб’єктом такого права особу, здатну вирішувати для себе питання щодо переривання вагітності [1, с.68; 2, с.23-26]. Інші автори схильні підходити до аналізу проблеми абортів з позицій права потенційного суб’єкта народитися [3, с.45], у той час як окремі дослідники взагалі не відносять питання можливості проведення абортів до розглядуваної структури права людини на життя [4, с.50; 5, с.39; 6, с.6]. І хоча ст.27 Конституції України проголошує право кожної людини на життя невід’ємним, зміст цього права у законодавстві все ще остаточно не окреслений. Важлива спроба визначити, які можливості належать людині як суб’єкту права на життя була зроблена авторами проекту нового Цивільного кодексу України. Стаття 273 проекту Цивільного кодексу, зокрема, зазначає: “Захищається право на життя зачатої дитини”.

Водночас законодавство України, закріплюючи за жінкою право на материнство, не покладає на неї обов’язок бути матір’ю. Стаття 57 ч.2 Основ законодавства України про охорону здоров’я надає жінці право самостійно вирішувати питання про материнство. Цим самим жінці надається репродуктивна свобода і, відповідно, можливість репродуктивного вибору [7, с.30]. Ця свобода має свої межі, окреслені у законодавстві, які здебільшого зумовлені турботою про здоров’я жінки з боку держави, а не забезпеченням дитині можливості народитися. Зокрема, ст.50 Основ законодавства України про охорону здоров’я передбачає, що, за бажанням жінки, аборт може бути проведений у випадку, коли строк вагітності не перевищує 12 тижнів. У разі вагітності від 12 до 28 тижнів аборт може бути зроблено тільки в окремих випадках за наявності соціальних та медичних показань.

Відповідно до цих положень, Наказом Міністерства охорони здоров’я від 28 червня 1994 р. №111 було затверджено інструкції про порядок проведення операції штучного переривання вагітності та про порядок проведення операції штучного переривання вагітності ранніх строків методом вакуум-аспірації. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 1993 р. №926 “Про порядок штучного переривання вагітності від 12 до 28 тижнів” було встановлено досить широкий перелік медичних та соціальних показань проведення операції штучного переривання вагітності. Штучне переривання вагітності також можна проводити не залежно від строків вагітності, якщо є загроза життю матері. Отже, регулюючи питання пріоритету права матері самостійно вирішувати, чи робити їй аборт, передбаченого діючим законодавством, та права на життя зачатої дитини, передбаченого поки що лише у ст.273 проекту нового Цивільного кодексу України, законодавець віддає перевагу інтересам матері. Відтак у такий спосіб законодавець визначив той момент, з якого перевага надається охороні та захисту прав майбутньої дитини [8, с.30].

У діючому законодавстві, згідно зі ст.9 Цивільного кодексу України, правоздатність громадянина виникає в момент народження, отже, Україна визнає за людиною здатність мати право саме з цього моменту. Тому не дивно, що впродовж багатьох років питання абортів на Україні розглядалось лише з погляду забезпечення права матері на охорону здоров’я, працю тощо, не беручи до уваги, що цим завдається непоправна шкода іншій істоті, яка потенційно також могла б стати суб’єктом права.

Однак не всі країни дотримуються цієї точки зору. Зокрема, ст.15 Конституції Словацької республіки передбачає, що життя людини охороняється ще до її народження [9, с.449]; законодавство КНР, визначаючи вік людини, додає ще дев’ять календарних місяців її внутріутробного розвитку [10, с.21], а цивільний кодекс Японії наділяє плід деякою правоздатністю [11, с.52].

Дещо іншої думки додержуються теологи, які вважають, що ембріон чоловічої статі має людську душу на 40-й день від моменту зачаття, а ембріон жіночої статі – на 80-100-й день. Тому штучне переривання вагітності до спливу цього строку не вважали убивством, на відміну від аборту, здійсненого після того, як плід став одухотвореним [12, с.12]. Відголоски такої позиції навіть сьогодні спостерігаються у судових доктринах деяких штатів США. У 1973 р. Верховний суд США у справі Roe v. Wade визнав обмеження права жінки на аборт допустимим з мотиву охорони її здоров’я лише на тій стадії вагітності, коли аборт є більш небезпечним для її здоров’я, ніж продовження вагітності і пологи (кінець першого триместру вагітності). Обмеження цього права в ім’я захисту інтересів ембріона є допустимим лише з моменту його життєздатності (початок третього триместру вагітності) [13].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Деякі юридичні проблеми штучного переривання вагітності в аспекті права людини на життя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок