Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Вдосконалення кримінально-процесуального інституту запобіжних заходів

Вдосконалення кримінально-процесуального інституту запобіжних заходів

Назва:
Вдосконалення кримінально-процесуального інституту запобіжних заходів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,75 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Нова Конституція України створила правову базу для прискорення розробки та проведення судової реформи, якою передбачається прийняти, крім законів, пов’язаних з судоустроєм і судочинством, нові кодекси, зокрема Кримінальний і Кримінально-процесуальний.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що найвищою соціальною цінністю в Україні визнані людина, її життя й здоров’я, честь та гідність, недоторканість і безпека.

Цією конституційною нормою не лише визначено сутність і ціль держави, скеровані на встановлення прав та свобод людини, але й закріплено головний її обов’язок – утвердження й забезпечення цих прав та свобод, а також відповідальність держави за свою діяльність. “Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканість” – проголошено в ч. 1 ст.29 Конституції.

Одним з інститутів кримінально-процесуального законодавства є запобіжні заходи. Цей інститут активно втручається в конституційні права громадян, оскільки так чи інакше обмежує їхню особисту свободу, хоч і на підставах та в порядку, які встановлені законом. Оскільки Конституція вимагає посилення правових гарантій дотримання прав і свобод громадян, інститут запобіжних заходів потребує реформування, яке б відповідало принципам демократичної правової держави, що розбудовується в Україні, певним досягненням вітчизняної науки, позитивному досвіду інших правових систем, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права.

Згідно з чинним КПК України, запобіжні заходи виділені в окрему главу 13. Цю главу вміщено не в загальних положеннях, а в розділі 2, в якому вирішуються питання порушення кримінальної справи і проведення попереднього розслідування. Окремі норми щодо запобіжних заходів є в інших главах КПК, зокрема в главі 36.

З огляду на те, що запобіжні заходи – це загальнопроцесуальний інститут кримінального судочинства, пропоновано норми про запобіжні заходи викласти окремою главою в розділі КПК, який регулюватиме загальні положення кримінального процесу.

У різних державах запобіжні заходи називають по-різному. Зокрема, в Республіці Польща – це примусові заходи, у Народній Республіці Болгарії – заходи процесуального примусу, в Румунії – превентивні заходи.

Можливо, інша назва (наприклад, заходи забезпечення) і точніше відповідала б змісту таких заходів, проте термін запобіжні заходи закріпився як у практичній діяльності, так і в науковій літературі, й тому його змінювати недоцільно.

Запобіжні заходи – різновид заходів кримінально-процесуального примусу, які застосовуються органами дізнання, слідчим, прокурором, суддею чи судом до обвинуваченого (у виняткових випадках – підозрюваного) або підсудного шляхом певного фізичного чи психологічного впливу, або застосуванням деяких обмежень його майнових прав та інтересів тощо.

Запобіжні заходи характеризуються особливою спрямованістю і можуть бути обраними лише з певною метою, а саме – з метою позбавити можливості обвинуваченого чи підсудного вчинити такі дії: ухилитись від слідства і суду; перешкодити встановленню істини в кримінальній справі; займатись злочинною діяльністю, а також ухилитись від виконання вироку.

Для застосування запобіжних заходів необхідні певні підстави: доведеність матеріалами справи факту скоєння злочину, а також наявність у кримінальній справі доказів, які вказують на те, що обвинувачений може ухилитися від слідства і суду або виконання вироку, перешкодити встановленню істини чи займатиметься злочинною діяльністю [4, с.159-163].

Підстави для застосування запобіжних заходів, які вміщенні в ст.148 КПК України, є не досить чіткими, оскільки не виключають застосування запобіжних заходів на підставі суб’єктивної думки щодо можливості поведінки обвинуваченого в майбутньому, що є недопустимим. З огляду на це пропонуємо зазначити в цій нормі закону, що слідчий, прокурор, суддя чи суд вправі обрати один з запобіжних заходів при наявності достовірних фактичних даних, стверджених матеріалами справи, про те, що без застосування такого заходу обвинувачений, підсудний вчинить дії, для перешкоди яких цей захід застосовується.

Згідно із ст.14 КІІК можливе застосування лише одного із запобіжних заходів, передбачених ст.149 КПК. Це положення треба зберегти і в новому КПК, оскільки застосування декількох заходів одночасно (наприклад, підписки про невиїзд та особистої поруки) значно погіршувало б становище обвинуваченого, що суперечило б ч.3 ст.22 Конституції України, згідно з якою приймаючи нові закони або вносячи зміни до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу прав і свобод людини та громадянина.

Згідно із ст.149 КПК в Україні застосовуються такі запобіжні заходи: підписка про невиїзд, особиста порука, порука громадської організації або трудового колективу, застава, взяття під варту, нагляд командування військової частини. Згідно із ст.436 КПК, до неповнолітнього обвинуваченого може застосовуватись також запобіжний захід – передача його під нагляд батьків, опікунів, піклувальників або адміністрації дитячого закладу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Вдосконалення кримінально-процесуального інституту запобіжних заходів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок