Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття та основні ознаки судового угляду

Поняття та основні ознаки судового угляду

Назва:
Поняття та основні ознаки судового угляду
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,78 KB
Завантажень:
17
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Як основний елемент управління та розв’язання державних судових справ, проблема угляду не є новою для правової науки. У вітчизняній та сучасній юридичній літературі це питання привертало увагу вчених. Зауважимо, що навіть у перші роки радянської влади проблемі углядової процедури приділялося незрівнянно більше уваги, ніж тепер. Відомі спеціалісти з юристпруденції намагалися дослідити цей інститут [5, с.195; 55, 10]. Загалом у 20-30-х роках спостерігалася тенденція розширення сфери угляду в Радянській державі, що пояснюється формуванням командно-адміністративної системи.

В останні 40-50 років інтерес до проблем угляду фактично не виявлявся. Це можна пояснити, мабуть, тим, що на перше місце серед конституційних принципів був висунутий (особливо після прийняття Конституції СРСР 1936 р.) принцип соціалістичної законності, який нібито панував у державному і суспільному житті. Проблемі угляду або зовсім не приділяли уваги, або ж тлумачили її як похідну від законності. Несправедливо було б стверджувати, що в період так званого застою проблема углядової діяльності зовсім ігнорувалася. Зокрема, розглядалося питання щодо меж угляду для адміністративних органів держави та деякі інші.

Опис проблеми углядової процедури в юридичній літературі й досі має більше галузевий, ніж загальнотеоретичний характер. Більшість праць характеризується або вузькістю розглянутих аспектів, або винятково загальними зауваженнями.

Окремі дослідники розглядали угляд лише як міру доцільності в сфері застосування закону [11, с.63]. Таке бачення проблеми є обмеженим. Доцільність – один із чинників, від якого залежить зміст углядового рішення. Цей фактор варто розглядати поряд із критерієм законності, справедливості, владності судового угляду.

Ми погоджуємося з думкою В.Меньшикова, що “угляд передбачає певну самостійність суб’єктів правозастосування у виборі засобів і способів для розв’язання поставлених перед ними завдань і задоволення потреб та інтересів. Межі угляду визначаються законом. Вільний угляд у правовому регулюванні сміливо можна назвати правовим, оскільки він обмежений нормативними юридичними приписами. Тут діяльність і громадян, і державних органів підлягає всебічному дієвому контролю, здатному паралізувати свавілля та суб’єктивізм під час реалізації права” [8, с.71].

На думку Б.Лазарева, угляд повністю пов’язаний правом і немає нічого спільного зі свавіллям як дією на свідоме порушення законодавства. Суть угляду полягає у вольовому співвідношенні доцільності та законності [7, с.71]. Справді, углядова процедура пов’язана правом, але лише тоді, коли йдеться про угляд у межах правового регулювання.

Під час судового угляду, вважає А.Коренєв, правозастосовуючому органу, посадовій особі або громадянину надається вибір (можливість, ступінь свободи) для відшукання і прийняття найкориснішого, найдоцільнішого, на їхню думку, рішення, вчинення або невчинення того чи іншого діяння. Вибір цей, звичайно, не повинен виходити за межі правових норм, а коли таких немає, то за межі “загального духу” права [6, с.73]. Ми вважаємо, що така дефініція також не повністю розкриває суть даного інституту, оскільки, коли йдеться про ведення углядової процедури державними органами і посадовими особами, необхідно обов’язково наголосити на юридичній дозволеності та владному характері углядової діяльності.

Г.Ткешеліадзе також логічно ототожнює угляд з правом вибору. Судовий угляд, підкреслює він, застосовується у тих випадках, коли суду надано право вибору між двома або кількома рішеннями, передбаченими кримінально-правовою нормою і рівнозначними щодо законності. Автор наголошує, що таку можливість вибору варто розглядати не тільки як право, а й як обов’язок зробити такий вибір, коли обране рішення найбільше відповідає конкретним особливостям справи [12, с.93; 37].

Слушна думка висловлена В.Дубовицьким: “Саме право можна розглядати як результат углядової діяльності, але при цьому під углядом потрібно розуміти детерміновану свободу діяльності” [4, с.47].

Автор розглядає поняття угляду в двох площинах. У широкому, загальносоціальному розумінні, угляд – це рішення, думка, висновок. Отож, виходить, що право “пов’язане” углядом (мається на увазі правотворчість). Проте, якщо трактувати поняття угляду вужче, то матимемо зворотну картину – угляд “пов’язаний” правом [8, с.71].

Досить вдало визначає це поняття В.Антропов. На його думку, правозастосовчий угляд – це надана правом, владна, інтелектуально-вольова діяльність правозастосовувача щодо вибору суб’єктивно-оптимального рішення. З позиції цього автора правозастосування суб’єктивно-владне настільки, наскільки воно углядове і, можливо, навпаки [1, с.14].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Поняття та основні ознаки судового угляду

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок