Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Предмет та структура вчення про кримінально-правову кваліфікацію

Предмет та структура вчення про кримінально-правову кваліфікацію

Назва:
Предмет та структура вчення про кримінально-правову кваліфікацію
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,14 KB
Завантажень:
182
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Вчення про кримінально-правову кваліфікацію може бути визнане самостійною теорією, перспективним напрямом наукових досліджень, якщо передусім буде обґрунтовано наявність самостійного предмета такої теорії. Значення точного встановлення цього предмета полягає насамперед у тому, щоб відрізнити предмет даної теорії від предмета суміжних наук і тим самим провести розмежування між відповідними науками.

Постановка питання про предмет теорії кримінально-правової кваліфікації передбачає з’ясування того, що ж треба розуміти під таким предметом. У наукознавстві під предметом науки прийнято розуміти те, що безпосередньо досліджує дана наука, теорія. Тобто предметом науки є ті речі, явища, зв’язки, закономірності, які вивчає (пізнає) ця наука. В філософії об’єктом пізнання вважають те, на що спрямована на основі практики пізнавальна діяльність суб’єкта. Об’єктом пізнання може бути в принципі вся дійсність, але лише тією мірою, в якій вона увійшла в сферу діяльності суб’єкта, тобто та її частина, що вже введена в практику людства і становить коло його пізнавальних інтересів [2, с.265]. Коло ж пізнавальних інтересів досліджуваної теорії пов’язане з явищами, які опосередковують оцінку діяння з позицій кримінального закону, тобто з кримінально-правовою кваліфікацією загалом, кваліфікацією злочинів зокрема. Тому врешті-решт предмет теорії кримінально-правової кваліфікації можна встановити, розкривши в цілому поняття такої кваліфікації. Це, однак, потребує окремої уваги і є предметом спеціальних досліджень. У плані ж з’ясування предмета наукового пізнання можна обмежитися більш загальним (а тому поверховим, неповним) підходом до висвітлення відповідних понять.

Кримінально-правова кваліфікація є специфічною правозастосовною діяльністю. Вона, як і будь-яка людська діяльність, характеризується своєю структурою (яку становлять об’єкт кваліфікації, її суб’єкти і зміст), функціями, виконується на відповідних підставах, з додержанням певних принципів. Як і для будь-якої діяльності, в сфері правозастосування, кваліфікації притаманне те, що основні її елементи регламентовані правовими нормами, що вона здійснюється у відповідній правовій формі.

Предмет загальної теорії кваліфікації в кримінальному праві здебільшого розглядають як суму розрізнених положень, які стосуються кваліфікації попередньої злочинної діяльності, кваліфікації злочинів, учинених у співучасті, кваліфікації множинності злочинів, кваліфікації при конкуренції кримінально-правових норм і головним чином – кваліфікації окремих видів злочинів. Безсумнівно, вказані (та інші аналогічні) проблеми входять у предмет теорії кримінально-правової кваліфікації, однак як часткові питання.

Поряд з такими питаннями теорія кваліфікації охоплює і більш глобальні проблеми. Насамперед це ті, що стосуються вихідних положень – принципів, на основі яких проводять кримінально-правову оцінку будь-якого діяння. Виявити такі загальні проблеми можна на основі узагальнення вже наявних, таких, що встановилися і вважаються загальновизнаними положень. Синтез наукових знань про предмет теорії кримінально-правової кваліфікації стає дедалі злободеннішим. Це необхідно, зокрема, для того, щоб виявити прогалини в його дослідженні, різного роду дублювання й інші недоліки в системі знань про кваліфікацію, які потребують коректування.

Предмет загальної теорії кримінально-правової кваліфікації характеризується рисами, які загалом характерні для предмета кожної наукової теорії і водночас в своїх конкретних проявах відрізняють його від предмета будь-якої іншої наукової теорії.

По-перше, проблеми, які виступають предметом загальної теорії кримінально-правової кваліфікації, пов’язані з предметами споріднених теорій. і входять у загальну проблематику наук про боротьбу із злочинністю. Саме тому теорія кваліфікації є теорією кримінально-правовою за своїм змістом і спрямуванням. Положення, які входять у предмет теорії матеріального кримінального права, найтісніше межують з предметом теорії кримінально-правової кваліфікації. Зокрема, це обґрунтування підстави кримінальної відповідальності; склад злочину, відповідальність за попередню злочинну діяльність; за співучасть у злочині, причетність до злочину; множинність злочинів; поняття особливо небезпечного рецидивіста; класифікація злочинів за ступенем суспільної небезпеки, звільнення від кримінальної відповідальності. Саме наявність розгалуженої системи зв’язків між теорією кримінально-правової кваліфікації та іншими теоріями матеріального кримінального права є причиною того, що проблему кваліфікації звичайно розглядають як проблему кримінально-правову, а не процесуальну, кримінологічну, криміналістичну.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Предмет та структура вчення про кримінально-правову кваліфікацію

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок