Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Земельні права осіб, які ведуть селянське (фермерське) господарство

Земельні права осіб, які ведуть селянське (фермерське) господарство

Назва:
Земельні права осіб, які ведуть селянське (фермерське) господарство
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,19 KB
Завантажень:
94
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
У комплексі правовідносин, суб’єктом яких виступають селянське (фермерське) господарство (далі – СФГ), його голова та члени, найвагоміше місце займають земельні правовідносини, об’єктом яких є землі як основний засіб сільськогосподарського виробництва. Головною і необхідною передумовою для створення СФГ законодавством України передбачено одержання земельної ділянки у власність або користування, в тому числі (в оренду), що свідчить про безпосередній і нерозривний прямий правовий зв’язок діяльності СФГ з процесом сільськогосподарського землевикористання, який становить основу цієї діяльності. Цим зумовлене важливе значення земельних прав тих осіб, які ведуть господарство. Земельне і аграрне законодавство з цього приводу не є системно досконалим, в ньому не міститься вичерпного переліку земельних прав суб’єктів внутрішніх фермерських відносин.

Відтак теоретично і практично невідкладним є, по-перше, питання законодавчого визначення кола тих осіб, які наділені земельними правами (а отже, і обов’язками), чіткого закріплення їх земельних повноважень.

По-друге, не менш важливо з’ясувати конкретну юридичну природу земельних прав цих осіб (як власників, користувачів, орендарів).

І, по-третє (про що йдеться в юридичній літературі), встановити термінологічні назви зазначених прав.

Земельним кодексом України у ст.39 дано перелік прав власників земельних ділянок і землекористувачів. На наш погляд, поняттю суб’єктивних прав і обов’язків, що є змістом земельних правовідносин, найбільше відповідає термін “земельні права і обов’язки”. Структура земельних прав є неоднорідною і охоплює такі групи: 1) земельні права в процесі надання земельної ділянки; 2) земельні права в процесі використання земель; 3) права щодо використання інших природних ресурсів, розміщених на території земельної ділянки.

Земельні права щодо використання природних ресурсів, які є на земельній ділянці, стосуються водних джерел та лісових угідь, розташованих єдиним масивом на земельній ділянці, яка перебуває у володінні селянського (фермерського) господарства, а також корисних копалин і підґрунтових вод.

Домінуюча роль у системі земельних прав осіб, які ведуть СФГ, належить правам у галузі землевикористання. Однією з головних проблем їхній правовій регламентації є питання стосовно носія земельних прав у господарстві. У фермерському законодавстві України щодо цього немає однозначної чіткості. Це викликано тим, що в процесі товарного сільськогосподарського виробництва землі використовує господарство, яке має статус юридичної особи, а право приватної власності на землю, за законодавством України, належить винятково фізичним особам. Можна припустити, що повний комплекс земельних прав належить голові СФГ, а члени господарства мають земельні права, які входять до правомочності землекористування.

Основу земельних прав у СФГ становить право землевикористання, проте момент юридичного виникнення земельних прав здебільшого не збігається з початком безпосередньої сільськогосподарської експлуатації земельної ділянки. Члени СФГ мають право приступити до використання землі після відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості), одержання Державного акта на право приватної власності на землю, державної реєстрації селянського (фермерського) господарства.

Громадянин, який виявив бажання створити СФГ, звертається із заявою про надання земельної ділянки до районної ради. На підставі висновку конкурсної комісії рада приймає рішення про надання або відмову в наданні земельної ділянки для створення СФГ. І вже з моменту прийняття рішення щодо передачі і надання земельної ділянки радою в заявника (засновника СФГ) виникають певні права: право на оскарження до суду рішення районної ради про відмову в передачі або наданні земельної ділянки, право вимагати відведення землі в натурі, право вимагати видачі документа, що посвідчує права на землю. Ряд земельних прав виникає у засновника СФГ і в процесі розроблення державною землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.

Найвагомішу групу земельних прав у СФГ становлять права в галузі землевикористання. На думку Ю.Г.Жарикова, зміст права сільськогосподарського землевикористання характеризують три правомочності: права володіння, внутрішньогосподарського управління і користування [1, с.89]. Більшість радянських дослідників земельного права підтримали цю позицію, бо вона була обґрунтована виключною державною формою права власності на землю в СРСР, коли земельні ділянки передавали тільки у постійне користування, а право визначення юридичної долі речі шляхом здійснення розпорядчих дій (правомочність розпорядження) належалo тільки власникові в особі держави.

Відповідно до земельного законодавства України, права у галузі землевикористання можна поділити на три групи: у сфері володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Земельні права осіб, які ведуть селянське (фермерське) господарство

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок