Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Cтановлення статутного права міста Львова

Cтановлення статутного права міста Львова

Назва:
Cтановлення статутного права міста Львова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,32 KB
Завантажень:
52
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Становлення статутного права у Львові, як і в цілому в Україні, є досить складним і тривалим процесом. Своєрідним початком цього процесу вважається перша половина XIV століття – час надання українським містам магдебурзького права. Однак, як на наш погляд, справедливо було б звернути увагу на те, що перші паростки основ статутного права в тій чи іншій формі, мали місце в українських містах і в більш ранній період (періоди Київської Русі, Галицько-Волинського князівства).

Магдебурзьке право було надане Львову Привілеєм польського короля Казимира III від 17 червня 1356 р [5, с.29]. Відповідно до цього Привілею у Львові була створена Рада – як орган адміністративної влади на чолі з бургомістром, а також громаді міста надавались досить значні самоврядні права. Цей документ започаткував зародження статутного права у м.Львові.

Першу згадку про Статут як документ правового характеру, що врегульовує питання життя місцевої (територіальної) громади, можна знайти у Привілеї Казимира III від 28 грудня 1360 року [5, с.31], яким підтверджується та повторюється Статут, ухвалений Львівськими райцями (членами ради) та лавниками (членами лавничого суду). У документі містяться окремі правила поведінки, які мали обов’язковий характер для членів громади міста Львова і торкались кримінального, адміністративного, спадкового права чи громадських обов’язків. З огляду на зміст цього документа його ще не можна розглядати як Статут міста (громади) у подальшому розумінні цього поняття. Проте його можна вважати початком формування цього явища, першим документом правового характеру, який носить назву Статут і приймається (ініціюється) на рівні громади м.Львова. Однак після прийняття цього документа мине ще багато часу до моменту формування повноцінного статутного права м.Львова. В наступні роки певні елементи становлення статутного права знаходимо у привілеях, грамотах польських королів. Так з 1361 по 1772 рік місту Львову було даровано близько 200 документів, які торкалися питань урегулювання житття місцевої громади [5]. Ці документи склали систему, яка надавала значні самоврядні права громаді м.Львова і сприяла розвитку статутного права. В них містилися окремі норми, які врегульовували життя місцевої громади і в майбутньому знайшли своє відображення у статутах м.Львова.

З переходом у 1772 р. Львова під Австрійську юрисдикцію змінились підходи до місцевого самоврядування. Відразу після введення нової адміністрації було наказано перекласти і подати на затвердження всі привілеї, які поширювали свою дію на Львів і стосувались питань організації місцевого життя. Після тривалої роботи і довгих роздумів над цими документами нарешті вирішили на основі цих окремих документів, багато з яких не узгоджувалось з засадами нової влади, видати один (збірний) Привілей [11, с.160]. Такий документ незабаром з’явився. 6 листопада 1789 р. цісар Йосиф II своїм патентом (дипломом) надає магістрату Львова власний Статут [5, с.513; 4, с.38]. Цей акт містить 15 пунктів, які можна розділити на три групи: 1) майно і доходи міста; 2) спеціальні права; 3) влада і управа міста. Саме цей невеликий за обсягом документ є першим “повноцінним” за змістом і формою статутом у м. Львові. Він концентровано врегульовує значну кількість питань життя місцевої громади. Однак у цілому цей акт обмежив місцеве самоврядування у місті порівняно з попереднім періодом.

Наступний період розвитку статутного права у м.Львова почався у 1848 р. Знаменний для всієї Європи 1848 рік був точкою відліку, яка започаткувала добу боротьби громадян Львова за нове міське право. Міська громада вирішила розробити новий міський Статут, який би надавав їй можливість реальної участі в самоврядуванні містом [2, с.125]. Результатом цих зусиль стало прийняття цілої низки документів, а саме:

 тимчасове положення про реорганізацію міського відділу Львова від 20 липня 1848р.[10, с.9] іноді деякі автори називають Статутом [11, с.192];

 відомий загальний Громадський статут від 17 березня 1849 р., однак він так ніколи і не діяв;

 тимчасовий регламент роботи міського відділу від 20 вересня 1848 р. іноді деякі автори називають Статутом [9, с.42];

 проект Статуту Львова, затверджений 15 жовтня 1850 р. Міністром внутрішніх справ, не отримав санкції монарха і не вступив у дію [2, с.126]

Вже дещо згодом, 20 листопада 1860 р., був розроблений ще один проект Статуту, однак і він не був прийнятий.

5 березня 1862 р. був прийнятий загальноавстрійський закон, який надавав великим містам право вимагати надання власного Статуту управління містом [2, с.127].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Cтановлення статутного права міста Львова

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок