Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Форми реалізації конституційно-правових норм

Форми реалізації конституційно-правових норм

Назва:
Форми реалізації конституційно-правових норм
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,25 KB
Завантажень:
111
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
28 червня 1996 року в житті народу України відбулась історична подія – прийнято нову Конституцію України. Ця подія збіглася з п’ятиріччям незалежності України та ознаменувала собою завершення важливого етапу розвитку українського суспільства і держави.

Нова Конституція України принципово відрізняється від Конституції (Основного Закону) України від 20 квітня 1978 року. Введення її в дію перериває становлення і розвиток радянського типу конституції, демократії і організації влади та місцевого самоврядування. Вона означає сприйняття Україною нових цінностей і орієнтирів соціально-економічного і політичного розвитку, які характерні для більшості держав в Європі.

Прийнята нова Конституція України висунула перед юридичною наукою завдання глибокого дослідження нових явищ конституційного будівництва. По суті, мова йде про формування конституційної доктрини України. На особливу увагу заслуговують питання розробки теорії реалізації Конституції України.

Діюча Конституція України виступає як частина чинного законодавства. В Конституції дана модель суверенітету, організації влади, прав і свобод громадян та ін. Юридичне значення Конституції визначається тим, наскільки її зміст втілюється в життя. Адже Конституція діє упродовж всього часу, поки вона не змінена. Це постійний чинник державно-правового розвитку суспільства і держави.

У загальній теорії права для характеристики відповідних процесів використовують термін “реалізація”. В Основному Законі цей термін вживається рідко. Наприклад, лише кілька разів він наводиться в ст.14 ч.ІІ та ст.39 ч.ІІ. Натомість значно частіше в Конституції України використовують такі терміни, як “здійснення”, “визначення”, “забезпечення”, які в різних інтерпретаціях розуміються як реалізація.

Соціальне призначення права полягає в тому, щоб регулювати поведінку людей, проте встановлені державою правові норми не можуть виконувати регулюючої ролі без відповідного механізму їх реалізації.

Під реалізацією права розуміють перетворення, впровадження приписів правових норм у життя щляхом правомірної поведінки суб’єктів суспільних відносин.

Принципове значення має питання про безпосередню дію конституційних норм, що особливої ваги набуває в сучасних умовах розбудови Української держави.

Що ж до реалізації Конституції, то цим поняттям охоплюється система заходів, спрямована на перетворення в життя діючої Конституції. Мається на увазі систематична, постійна, цілеспрямована діяльність громадян, посадових осіб, трудових колективів, об’єднань громадян і державних органів.

Реалізація права завжди пов’язується тільки з правомірною поведінкою громадян (людей), органів держави, об’єднань громадян. В одному випадку це активні позитивні дії, в іншому – це бездіяльність суб’єктів. Отже, правомірна поведінка суб’єктів суспільних відносин реалізує норму права, неправомірна – її порушує.

Правові норми реалізуються в різних формах. Розробка теорії реалізації конституції передбачає уточнення наших уявлень про форми реалізації правових норм. Уже сьогодні стає цілком очевидним, що трьохелементна система форм реалізації правових норм у вигляді дотримання, виконання і застосування не охоплює всіх форм реалізації конституційно-правових норм [1, с.125]. А відтак першочергове значення для реалізації Конституції має конкретизація і розвиток її положень у сучасному законодавстві. Це звичайно не суперечить тому, що Конституція – норми прямої дії, всі її положення наділені однаковою юридичною силою. Проте, відомо, норми, які встановлені в Конституції, реалізуються не завжди однаково.

Конституція містить передусім певну частину положень, які застосовуються прямо, без додаткового правового механізму. Вони є в різних розділах: зокрема, характеристиці загальних засад, прав, свобод та обов’язків громадян, організації влади. При тому мова йде про норми як матеріального, так і процесуального характеру. Більше того, розвиток Конституції свідчить про те, що кількість подібних норм збільшується.

Конституція – хоча і закон, однак, закон особливий, який виконує важливі функції. Він не може бути поставлений в один ряд з іншими законами, які відрізняються від Основного Закону.

Для Конституції характерно, що вона покликана регулювати не всі, а лише найважливіші суспільні відносини, які своєю чергою визначають похідні від них відносини. Сьогодні домінуючою є думка, що Конституція становить правову основу державного і суспільного життя. Іншими словами, Конституція регулює всі основні соціальні процеси [3, с.134]. В Конституції, по суті, дана правова модель держави.

Звідси випливає, що реалізація Конституції не означає, нібито відпала необхідність її загального аналізу, дальшого розкриття основних властивостей. Навпаки, призначення Конституції певною мірою розкривається в єдності, взаємозв’язку і взаємозумовленості всіх її компонентів. Реалізація Конституції – багатоплановий, складний процес, який виявляється у взаємодії всіх її функцій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Форми реалізації конституційно-правових норм

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок