Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Оподаткування в період непу

Оподаткування в період непу

Назва:
Оподаткування в період непу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,93 KB
Завантажень:
94
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Ми є свідками і учасниками творення новітньої української держави. Тисячолітній досвід суспільної і політичної консолідації українського народу має стати фундаментом сучасного українського державотворення. Невід’ємною частиною цього процесу є розвиток законодавства. З метою його вдосконалення необхідне постійне звернення до уроків історії, творче усвідомлення взаємозв’язку між досвідом і сучасними цілями. В цьому зв’язку є актуальним вивчення історії становлення податків і податкової системи в період непу.

Перші роки непу характеризувалися величезними труднощами у створенні та розвитку податкової системи, оскільки необхідно було наново організувати спеціальний апарат, ліквідований в перші роки радянської влади.

На початку запровадження непу за браком налагодженої податкової системи в самому оподаткуванні переважає справляння непрямих податків, які були головні у формі акцизів і надходили значною мірою автоматично у міру випуску оподаткованої продукції. Важливим було не допускати товари на ринок без попередньої сплати акцизу.

У 1921-1922 рр. було запроваджено акцизи на виноградні, плодово-ягідні та ізюмні вина, сірники, тютюнові вироби, цигаркові гільзи і цигарковий папір, спирт, пиво, мед, квас, фруктові та штучні мінеральні води, сіль, цукор, нафтопродукти, воскові та озокеритові свічі, чай, каву, цикорій, пресові дріжджі, вітчизняні коньяки й горілчані вироби [1]; у 1923 році – текстильні вироби, гумові калоші.

Керуючись класовим підходом у вирішенні податкової політики, партія більшовиків намагалася зменшити регресивність непрямих податків шляхом суворої класової диференціації прямого оподаткування, посиленого оподаткування предметів розкоші.

У зв’язку з відновленням оплати товарів і низки державних послуг запроваджувалася система митних зборів. У лютому 1922 року було введено статут про державний гербовий збір [2] і впроваджено канцелярський збір, а в 1924 році з поновленням і розвитком зовнішньої торгівлі розроблено митний статут СРСР і введено новий митний тариф.

За роки непу роль непрямих податків у поновленні державного бюджету політично підвищилась: із 170, 2 млн.крб. у 1922 році до 992, 1 млн.крб. у 1925 році.

Щодо прямого оподаткування, то виявлення платників податків, облік їх платоспроможності та контроль за своєчасним виконанням податкових зобов’язань дуже утруднювалися через низку об’єктивних (господарська розруха, громадянська війна, грошова емісія, різке зниження матеріального рівня життя людей) і суб’єктивних причин (слабкість податкового апарату).

Розглянемо деякі із запроваджених у перші роки непу податки.

Першим прямим податком із населенням, яке не займалося сільськогосподарським виробництвом, був промисловий податок, запроваджений у серпні 1921 року [3]. Спочатку від цього податку звільнялися всі кооперативні і громадські підприємства, а також власні промисли, на яких не застосовувалась наймана праця. Ця обставина та надто низькі ставки, робили оподаткування малоефективним. У результаті сталися істотні зміни і за новим положенням від 3 лютого 1922 року промисловий податок поширювався вже на всі підприємства, в тому числі державні й кооперативні.

Податок складався з двох зборів – патентного основного і зрівняльного, причому патенти кожне підприємство вибирало на півріччя вперед, а для сезонних підприємств існували тримісячні і місячні патенти.

Ставки патентного збору визначалися залежно від місцезнаходження підприємств за поясами і розрядами. Промислові підприємства поділялись на 12, торговельні – на 5 і власні промислові – на три розряди. Істотним недоліком поділу підприємств на розряди було те, що до уваги брали не прибутковість підприємства, а такі ознаки, як кількість робітників, розмір приміщень, характер торгівлі, вид товарів, тощо. У результаті деякі з підприємств оподатковувалися недостатньо, для інших податок був занадто обтяжливим, що приводило до недоїмок.

Друга частина промислового податку – зрівняльний збір підставою для обчислення якого визначена сума обліку підприємств. Оклади збору встановлювали дільничні податкові комісії, що визначали суму обігу за деклараціями платника та іншими даними. Збір був пропорційним, він справлявся у розмірі 3% оподаткованого обігу.

Найбільш істотним недоліком системи обкладення зрівняльним збором було справляння податків не з прибутку, а з обігу. За такої ситуації саме державні підприємства часто опинялися в невигідному становищі, сплачуючи податок з своїх обігових коштів, тоді як власники приватних підприємств закривали малоприбуткові та вкладники свої кошти в інші підприємства.

Однак, незважаючи на всі суперечності щодо запровадження промислового податку, надходження його в 1922-1925 р.р. значно зросла – із 59,5 млн. карбованців у 1922 році до 229,2 млн. карбованців у 1925 році.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Оподаткування в період непу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок