Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Юридичний статут територіальної громади

Юридичний статут територіальної громади

Назва:
Юридичний статут територіальної громади
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,67 KB
Завантажень:
209
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Прийняття 21 травня 1999р. Верховною радою України Закону України “Про місцеве самоврядування” відкрило новий період у розвитку статутного права України. Правовою підставою для відродження статутного права в Україні є ст.19 Закону “Статут територіальної громади села, селища, міста”.

Однак, якщо практичну роботу з розробки Статутів територіальних громад, хоч і не активно, проте проводять, то в теоретичному плані це питання залишається недостатньо дослідженим. Передусім це стосується визначення поняття та юридичної природи Статуту територіальної громади.

У науковій літературі вже є перші спроби визначити поняття Статуту територіальної громади або його ознак. Так В.Кравченко та Н.Линник зазначають, що Статут є основним актом місцевого самоврядування, “муніципальним актом”. Це підзаконний нормативно-правовий акт, що видається територіальною громадою, органами місцевого самоврядування. Статут повинен мати більш високу юридичну силу порівняно з усіма іншими актами, які приймаються в системі актів місцевого самоврядування. Під актом місцевого самоврядування вони розуміють владний припис уповноваженого суб’єкта місцевого самоврядування, який, відповідно до закону, регулює відносини в сфері місцевого самоврядування шляхом встановлення, зміни чи припинення правових норм [3, с.58].

Разом з тим С.Злобін, А.Гель підкреслюють, що Статут є установчим нормативно-правовим актом територіальної громади і за своєю юридичною силою вищий від актів відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради, сільського, селищного, міського голови, інших органів та посадових осіб місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та зборів громадян за місцем проживання [2, с.73].

Бровінська Н. трактує Статут як договір про взаємодію, партнерство та співробітництво між територіальною громадою і її органами, як хартію самоуправління, що регулює й нормує взаємодію суб’єктів місцевого самоврядування і має нормативний характер [1, с.86].

Рубцов В.П., Заєць Р.В. Статут територіальної громади називають базовим нормативно-правовим актом міського самоврядування. Автори стверджують, що Статут повинен містити систематизоване зведення принципів, норм та правил, що встановлюють порядок і процедури здійснення міського самоврядування, відносини міста з державою та іншими суб’єктами права [7].

Мучник О.Г. стосовно розробленого ним проекту Хартії (Статуту) м.Одеси зазначає, що Хартія (Статут) має подвійну природу: з одного боку, – це, безперечно, нормативний акт, що мусить забезпечити одеситам безпеку, добробут та психологічну комфортність проживання у рідному місті, з іншого – це своєрідний акт самоусвідомлення територіальної громади [4, с.5].

Загалом усі наведені визначення можна поділити на дві групи. Позиції таких авторів, як В.Кравченко, Н.Линник, С.Злобін, А.Гель, В.П.Рубцов, Р.В.Заєць, О.Г.Мучник зводяться до того, що Статут територіальної громади є нормативно-правовим актом, який видається територіальною громадою, органами місцевого самоврядування і має найвищу юридичну силу стосовно будь-яких інших актів територіальної громади. Головне призначення Статуту полягає у врегулюванні відносин в сфері місцевого самоврядування або встановлення порядку і процедури здійснення міського самоврядування, відносин міста з державою та іншими суб’єктами права.

До другої групи належить визначення Статуту Н.Бровінської, яка трактує статут як договір про взаємодію, партнерство і співробітництво між територіальною громадою та її органами, як хартію самоуправління, що регулює й нормує взаємодію суб’єктів місцевого самоврядування і має нормативний характер.

Стосовно позиції першої групи авторів можна лише визнати, що Статут є нормативно-правовим актом. Однак самої констатації такого факту недостатньо. На жаль, усі автори апріорно визнають цей факт, лише С.Злобін, А.Гель обґрунтовують це [2, с.71]. Однак наведені ними аргументи, а саме – що Статут приймається суб’єктом, уповноваженим Конституцією – територіальною громадою; приймається у визначеній формі – формі рішення про прийняття або про підтвердження офіційного письмового документа; приймається за жорсткою процедурою – процедурою референдуму та інші, не досить обґрунтовані. Вони прямо не випливають із змісту діючого Закону України “Про місцеве самоврядування”, який визначає підстави для встановлення поняття Статуту територіальної громади. Саме тому зробимо спробу докладніше проаналізувати, чи наділений Статут усіма ознаками нормативно-правового акта.

У науковій літературі загальноприйнятим є твердження, що нормативно-правовий акт це письмовий акт правотворчого органу, який вміщує формально-обов’язкові правила поведінки загального характеру – юридичні норми [5, с.69].

Нормативно-правові акти характеризуються такими юридичними властивостями:

 вони є волевиявленням уповноваженого суб’єкта;

 містять юридичні норми (правила поведінки загального характеру);

 є загально-обов’язковими щодо тих суб’єктів, поведінку яких реґламентують;

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Юридичний статут територіальної громади

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок