Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Права людини і правова думка: співвідношення понять

Права людини і правова думка: співвідношення понять

Назва:
Права людини і правова думка: співвідношення понять
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,31 KB
Завантажень:
409
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Права людини і правова думка: співвідношення понять


Перш ніж перейти до проблеми співвідношення понять "права людини" і "правова думка" зробимо спробу окреслити їх, визначивши базові характеристики. Це видається важливим і необхідним з огляду на той широкий спектр підходів і розуміння цих понять, особливо першого.
У досліджуваному контексті "правова думка" розуміється як сукупність уявлень про право в найширшому розумінні, у тому числі і окремі правові інститути, і співвідношення права і закону, і інші проблеми.
Правові уявлення є трьох рівнів: а) дотеоретичний, тобто уявлення про право, які творяться на перших етапах історичного розвитку суспільства. Проте вже на цьому етапі право усвідомлюється як базова регулятивна система в суспільстві, покликана забезпечити його збереження і розвиток; б) теоретичний, який осмислює право як систему загальнообов’язкових норм. Цей рівень розвитку тісно пов’язаний з появою юридичної науки як самостійної галузі наукових знань та з появою професійної юридичної діяльності; в) нетеоретичний, що існує поряд з теоретичним і характерний для найширших верств суспільства, які в своєму суспільному розвитку стикаються з правовими проблемами, проте не мають цілісної системи правових поглядів, які б охоплювали не тільки практично-прикладні аспекти суспільно-правових відносин, але й проблеми генезису права, його суті тощо.
Щодо складових, окреслених поняттям "правова думка", то тут також можна виділити:
а) чинне законодавство як втілення правових уявлень суб’єктів правотворчості, владних суб’єктів, інших соціальних груп та структур, які так чи інакше можуть впливати на правотворчий процес, починаючи від вищого законодавчого органу держави до локальних нормативно-правових актів;
б) правову ідеологію як відображення в суспільній свідомості такого важливого і складного компонента соціального життя, яким є право. До розуміння правової ідеології може бути два підходи. При першому підході, правова ідеологія – це така теоретична свідомість, яка розглядає право як першооснову життя суспільства, осмислює соціальну реальність крізь призму правових уявлень (подібно до того, як, наприклад, релігійна ідеологія розглядає соціальну реальність крізь призму релігійних уявлень). Іншими словами, правова ідеологія виступає синонімом юридичного світогляду. Другий підхід розуміє поняття "правова ідеологія" як будь-які теоретичні уявлення про право. Таке розуміння, в певному сенсі, більш широке, бо воно охоплює всі можливі погляди на право і його роль у житті суспільства. Проте незалежно від розуміння самого поняття наявність такої складової в складі правової думки безперечне;
в) юридичну науку як сукупність наукових знань про право.
Отже, правова думка – це сукупність таких уявлень про право, які знайшли своє закріплення в законодавстві, визначають базові правові цінності та орієнтири того чи іншого суспільства або його окремих груп та теоретично осмислюються на науковому рівні.
Підходів до визначення поняття "права людини" в сучасній літературі є чимало. Не ставлячи перед собою завдання проаналізувати кожен з них, що, очевидно, повинно було б вийти за рамки розглядуваного питання, окреслимо це поняття в контексті останнього.
Права людини – це система можливостей успішного (належного, комфортного) існування людини в суспільстві. Наявність цих можливостей, їхня реалізація, використання є умовою, проте не гарантією успішного (неконфліктного і ефективного) співіснування людей в рамках певного соціуму. Під цим оглядом "права людини" – це константа, стала умова існування будь-якого суспільства. Зазначене дає підстави стверджувати такі базові характеристики прав людини як певного соціального феномену: 1) права людини є в своїй суті сталими і незмінними незалежно від національних, історичних, економічних, релігійних та інших чинників; 2) права людини окреслюють умови існування і розвитку людини в суспільстві; 3) права людини окреслюють параметри безконфліктного взаємного існування як окремих індивідів між собою, як також індивіда та суспільства; 4) з огляду на останнє можна говорити про права людини у вузькому розумінні, тобто умови співіснування індивіда та держави.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Права людини і правова думка: співвідношення понять

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок