Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Вплив європейських доктрин на генезу територіального самоврядування в республіці польща

Вплив європейських доктрин на генезу територіального самоврядування в республіці польща

Назва:
Вплив європейських доктрин на генезу територіального самоврядування в республіці польща
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,27 KB
Завантажень:
201
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Вплив європейських доктрин на генезу територіального самоврядування в республіці польща


У країнах з тривалою традицією демократії інститути самоврядування вже давно стали звичайним явищем. Однак держави, які віднедавна проходять процес демократизації і прагнуть посісти відповідне місце у світовій спільноті, повинні задіяти усі можливі ресурси з метою побудови сучасної системи організації місцевого життя. Зрозуміло, що, далеко не в останню чергу при цьому, уряд звертатиметься до теоретичних розробок і досвіду їх випробування в різноманітних соціально-політичних умовах.
Ми звернули свій погляд на питання впливу правової думки на генезу самоврядних традицій нашого західного сусіда невипадково. Хоч історично коріння територіального самоврядування в Польщі сягає часу зародження цього феномену як політичної думки і правового інституту в країнах Європи, тобто кінця ХVІІІ ст., еволюція самоврядних традицій зазнала вимушеної перерви в післявоєнний період. Перебування упродовж 45 років під політичним впливом СРСР залишило свій руйнівний слід як у практиці, так і в теорії самоврядування. Без сумніву, процес доктринального та інституційного відродження територіального самоврядування потребує глибокого розуміння відомих концепцій та наслідків їх впровадження в життя. На нашу думку, саме доктринальна суть, яка лежить в основі реформ, має вирішальне значення для їхньої реалізації. Не буде перебільшенням стверджувати, що без цього внутрішнього змісту самоврядні інститути будуть лише беззмістовною формою, яка постійно підлягатиме небезпеці деформації.
Сучасна доктрина територіального самоврядування завдячує своєму розвитку, з одного боку, політичній думці Просвітництва, з іншого – теорії природничого права. Саме ідеї, проголошені французькою революцією, які надавали громадянину, поряд з приватними, публічні права, були суттєвим поворотом в історії політичної Європи і відправним моментом самоврядування в його сучасному розумінні. Французькі архітектори революційних перетворень місцевої державної адміністрації надали правовий вимір ідеї самостійної самоврядної територіальної громади законом від 14 грудня 1789 р. Згадуючи ідеологів децентралізації того часу, слід назвати імена політиків Маркіза д’Аргенсона, Тюрго та визначного політолога ХІХ ст. Алексіса де Токвіля. Дослідження функціонування місцевих спільнот і інституцій, проведені А. Де Токвілем, мали великий вплив на політичну та правову думку в Польщі, особливо в питаннях місцевої демократії та самоврядності територіальних громад.
Польські землі упродовж тривалого часу перебували під іноземним пануванням, тому самоврядні інститути, які виникали в різних частинах країни, були за своїм змістом результатом чужого законодавства. Проте навіть у цих умовах йшов пошук власних рішень питань місцевого самоврядування. Прикладом цього може бути Міська Ординація від 18 квітня 1791 року, яка закріпила право міст до "вольностей", тобто власної сфери повноважень, та впровадила своєрідну схему нагляду державної влади за діяльністю виборних органів. Положення Ординації згодом було внесено до розділу "Право про міста" Конституції від 3 травня 1791 року. Характерні елементи польських рішень знаходимо також на території створеної в 1816 році Краківської Республіки, яка була поділена на гміни від нім. Gemeinschaft – спільнота на чолі з виборними війтами.
Ідеї територіального самоврядування почали набирати чіткіших обрисів у другій половині ХІХ ст. з пожвавленням наукових дискусій та появою нових можливостей для реалізації правових ініціатив. Так частина запропонованих підходів до організації місцевого самоврядування була впроваджена в життя на землях Галичини після набуття нею статусу автономії в 1871 році. Однак проблематика самоврядування в польській правничій літературі по справжньому розцвіла з відновленням незалежності після Першої світової війни. Перспектива створення власних самоврядних інститутів спонукала науковців до глибокого опрацювання різноманітних аспектів місцевого самоврядування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Вплив європейських доктрин на генезу територіального самоврядування в республіці польща

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок