Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Об’єкт права інтелектуальної власності: проблеми визначення поняття

Об’єкт права інтелектуальної власності: проблеми визначення поняття

Назва:
Об’єкт права інтелектуальної власності: проблеми визначення поняття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,94 KB
Завантажень:
265
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Об’єкт права інтелектуальної власності: проблеми визначення поняття


Важливим етапом становлення національного законодавства у сфері інтелектуальної власності стало прийняття Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 р. (далі – ЦК). У ЦК праву інтелектуальної власності присвячена окрема Книга “Право інтелектуальної власності”. У цьому аспекті незаперечним здобутком новітньої кодифікації цивільного законодавства України потрібно визнати виділення у Книзі ЦК окремою главою загальних положень про право інтелектуальної власності. Йдеться про норми, які становлять загальну канву, відповідно до якої повинно формуватися законодавство про окремі об’єкти права інтелектуальної власності.
Одним із базових понять, яким оперує Глава 35 ЦК, є поняття об’єкта права інтелектуальної власності. Його вжито майже у всіх статтях, які входять до зазначеної глави ЦК. Водночас, у ЦК відсутнє загальне визначення об’єкта права інтелектуальної власності. Немає єдиного розуміння сутності цього базового для права інтелектуальної власності поняття і в спеціальній літературі. Тією чи іншою мірою цієї проблематики у своїх працях торкались такі вчені, як О.С. Іоффе, О.О. Красавчиков, О.М. Мельник, О.А. Підопригора, А.П. Сергеєв, Р.Б. Шишка та ін.
У законодавстві поряд із поняттям “об’єкт права інтелектуальної власності” широко вживають поняття “результат інтелектуальної, творчої діяльності”. Варто зазначити, що саме останній термін закріплено в Основному Законі нашої держави. Зокрема, ч. ст. Конституції України передбачає право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. У ч. ст. Конституції України визначено, що кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Очевидно, що конституційне закріплення терміна “результат інтелектуальної, творчої діяльності” зумовило подальше його утвердження в галузевому законодавстві. При цьому цей термін часто вжито у статтях ЦК, які не належать до Книги . Так, про створення результатів інтелектуальної, творчої діяльності як про підставу виникнення цивільних прав і обов’язків йдеться у ст. ЦК. Про права на результати інтелектуальної, творчої діяльності описано у ст. і ст. ЦК при визначенні обсягу цивільної дієздатності малолітніх та неповнолітніх осіб. Однак найпоказовішим у цьому відношенні уявляється вживання терміна “результати інтелектуальної, творчої діяльності” у ст.  ЦК, де закріплено види об’єктів цивільних прав. Далі у Главі “Нематеріальні блага”, яка входить до Розділу ІІІ “Об’єкти цивільних прав” Книги 1 ЦК, міститься ст. , яка має назву “Результати інтелектуальної, творчої діяльності”.
Отож, на сьогоднішній день склалася ситуація, коли в законодавстві України одночасно вживаються поняття “об’єкт права інтелектуальної власності” та “результат інтелектуальної, творчої діяльності”. З огляду на це постає питання про співвідношення цих понять та визначення доцільності їх подальшого паралельного застосування у законодавстві.
В основу визначення співвідношення між вказаними вище поняттями слід покласти положення ст. ЦК, в якій передбачено, що право інтелектуальної власності – це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або інший об’єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Схожа позиція закладена і в ст. ЦК. Тобто з ЦК робимо висновок, що об’єкт права інтелектуальної власності – це загальне поняття, яке вміщує результати інтелектуальної, творчої діяльності та інші об’єкти права інтелектуальної власності, визначені законом.
Отже, зі змісту ст.ст. та 418 ЦК випливає, що не всі об’єкти права інтелектуальної власності є результатами інтелектуальної, творчої діяльності. Піддаючи критиці такий підхід законодавця, О.А. Підопригора зазначав, що поки що ні Кодекс (йдеться про ЦК – прим.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Об’єкт права інтелектуальної власності: проблеми визначення поняття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок