Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Антропологічні передумови правової теорії: досвід класичної філософії права

Антропологічні передумови правової теорії: досвід класичної філософії права

Назва:
Антропологічні передумови правової теорії: досвід класичної філософії права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,37 KB
Завантажень:
316
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Антропологічні передумови правової теорії: досвід класичної філософії права


Будь-яке праворозуміння спирається на відповідну концепцію природи або сутності людини. Найяскравіше цей зв’язок виражався в класичній філософії права XVII XVIII століть. У ній вчення про людину завжди мало безпосереднє нормативно-презумпційне значення, висновок про природу людини добрі люди, злі або морально нейтральні (себелюбці) був тим постулатом, на якому повинна засновуватися вся культура поводження суспільства з людиною [1, с. ]. Уявлення про природу людини виступали як граничні засади для суджень про загальну правомірність владних рішень, антропологія завжди містила в собі загальний критерій правомірності.
У середині ХХ ст. на тісний зв’язок феномена права з людиною, його сутністю, сенсом людського буття особливу увагу звертали представники правового екзистенціалізму. "Відповіді на всі філософські питання права, писав Еріх Фехнер, визначаються відповіддю на питання про сенс людського буття" [2, с. ]. Інший представник правового екзистенціалізму (екзистенціальної феноменології), Вернер Майхофер, підкреслював, що право існує тому, що існують люди, тому, що є людина як соціальна особистість, яка потребує права. "Основою і метою всякого права, писав він, є... безпосередність способів буття людини, в яких виражена самобутність її буття з іншими" [3, с. ]. Співвідносячи право з власне людським в людині, з його екзистенцією як справжнім, внутрішньоособистісним буттям, екзистенціалізм підійшов до права з позицій людського погляду на нього, відкривши, таким чином, нові антропологічні горизонти в його дослідженні.
Тут немає нічого дивного, бо право є продуктом творчості людини, вираження його сутнісних сил, його "образ і подоба". В праві втілюються сутнісні сили людини, тому в ньому можуть бути виокремлені моменти, без яких людина як певним чином влаштована істота жити не може. У цьому полягає суть антропологічної позиції щодо права і можливість правової антропології показати право як таке, без чого людина не може бути, з одного боку, і виявити в структурі людського буття такі моменти, які в зовнішньому вираженні дають правові відносини (право) з іншого.
Як відомо, філософською антропологією називається частина філософії, яка вивчає людину як особливий рід сущого, висвітлює проблеми людської природи і людського буття, аналізуює модуси людського існування, виявляє потенціал антропологічної картини світу. Вирізняють три значення філософської антропології: перше як галузь філософського знання, для якої людина найголовніший предмет філософського пізнання, бо він сам для себе є останньою метою (І. Кант); друге певний філософський напрям, заснований Максом Шелером, Арнольдом Геленом, Гельмутом Плесснером, який прагне дати цілісну картину людини в єдності філософських інтуїцій і наукових даних про людину; третє особливий метод мислення, що наголошує на аналізі людини в конкретній ситуації. Не пов’язуючи себе з певним філософським напрямом, ми акцентуємо увагу на особливому антропологічному вимірі традиційних феноменів філософської рефлексії, трактуючи філософську антропологію в досить широкому сенсі: як галузь філософського знання про людину, що відзначається особливим методом осягнення світу і основних об’єктів філософського пізнання крізь призму суто людського буття.
Філософська антропологія є фундаментом сучасної моральної і правової філософії [4, с. ]. Саме апеляція до сутності людини дає змогу обґрунтувати ідею права, критерій справедливості, вирішити фундаментальне питання філософії права. Ця обставина дає підставу вирізнити в межах філософії права такий розділ, як правова антропологія.
Одним з фундаторів правової антропології, побудованої на раціональних началах, був Гуго Гроцій (15831645). Він помітив у природі людини схильність, потяг до співжиття, що не залежить від ідеї користі. Ідея права, за Г. Гроцієм, випливає з уяви на призначення людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Антропологічні передумови правової теорії: досвід класичної філософії права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок