Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Диспозитивність у визначенні порядку та способів відшкодування завданої злочином шкоди при звільненні від кримінальної відповідальності

Диспозитивність у визначенні порядку та способів відшкодування завданої злочином шкоди при звільненні від кримінальної відповідальності

Назва:
Диспозитивність у визначенні порядку та способів відшкодування завданої злочином шкоди при звільненні від кримінальної відповідальності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,85 KB
Завантажень:
423
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Диспозитивність у визначенні порядку та способів відшкодування завданої злочином шкоди при звільненні від кримінальної відповідальності


Каральний підхід до вирішення проблем злочинності не завжди ефективний. Останнім часом деякі науковці дедалі частіше говорять про “кризу покарання”, про необхідність ширшого застосування так званого “відновлюваного правосуддя”, суттю якого є не лише примирення правопорушника і жертви, але і компенсація заподіяних злочином негативних наслідків.
Диспозитивність як можливість вільного розпорядження правами, що впливають на хід процесу, яскраво проявляє свою дію в праві сторін визначати, як спричинені збитки будуть відшкодовані, а шкода – усунута. Ці питання частково досліджували в своїх працях Х.Д. Алікперов, В.В. Воронін, Х. Зер, С.А. Касаткіна, С.І. Катькало, А.В. Ленський, В.З. Лукашевич, Л.Н. Лянго, В.Т. Нор, Т.П. Підюкова, О.І. Рогова, О.А. Седаш, А.В. Сумачов, В.В. Ценеєва, Ю.К. Якимович та ін.
Проте деякі проблеми, що існують в зазначеній сфері (зокрема, щодо допустимості домовленостей сторін про відстрочку відшкодування збитків (усунення шкоди), про можливість компенсації упущеної вигоди, про долю цивільно-правових відносин у разі відмови потерпілого від права вимагати виконання винним деліктного зобов’язання, про ймовірні способи відшкодування заподіяних злочином збитків чи усунення спричиненої шкоди тощо) вчені або взагалі не трактуються, або ж їх вирішення є сумнівним.
З огляду на вищезазначене, існує потреба звернути більшу увагу на ці проблеми, які проаналізовано у цій статі.
Однією з умов звільнення винного від кримінальної відповідальності у зв’язку з його примиренням із потерпілим відповідно до ст. КК України є відшкодування завданих ним збитків чи усунення заподіяної шкоди.
Відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди має відбуватися на засаді диспозитивності. Потерпілий, чиї суб’єктивні права порушені, повинен сам розпоряджатися ними на власний розсуд, в тому числі він може навіть звільнити винного від деліктного зобов’язання. Наявність такого права можна пояснити тим, що заподіяна злочином моральна, фізична чи майнова шкода формує не тільки кримінально-правові, а й цивільно-правові відносини. У них винний є боржником (який зобов’язаний спричинені ним збитки відшкодувати, а шкоду – усунути), потерпілий натомість кредитором, якому належить право вимагати виконання такого обов’язку.
Особа, чиї суб’єктивні права порушені, має право розпоряджатися ними на власний розсуд. Тому потерпілий (кредитор) може повністю чи частково звільнити боржника (особу, яка вчинила злочин) від обов’язків, що покладені на нього.
Дія принципу диспозитивності при застосуванні інституту звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного з потерпілим виявляється і в тому, що сторонам в такому разі надано право самостійно визначати і можливі способи відшкодування збитків чи усунення заподіяної злочином шкоди. Зміст домовленостей сторін з цього приводу може бути найрізноманітнішим, однак він, звичайно, залежить від того, яку ж все-таки шкоду було завдано потерпілому. Моральна шкода може бути усунута кількома способами: по-перше, через вчинення дій, які спрямовані на примирення з потерпілим. Найпростіший приклад – це вибачення винного (в тому числі й публічне), яке прийняв потерпілий. В цьому випадку, як зазначає Головко Л.В., “поняття “усунення шкоди” поглинається поняттям “примирення”, тобто, вони зливаються настільки, що юридично їх не можна відрізнити” [5, с. ]. Моральну шкоду також можна усунути, спростувавши неправдиві відомості про особу (зокрема, і у ЗМІ). Крім того, її можна також компенсувати і в матеріальній (найчастіше у грошовій) формі.
Загладжування фізичної шкоди переважно виражається у відшкодуванні потерпілому матеріальних витрат на лікування, відновлення здоров’я.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Диспозитивність у визначенні порядку та способів відшкодування завданої злочином шкоди при звільненні від кримінальної відповідальності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок