Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Інститут глави держави в українській політичній думці XIX ст.

Інститут глави держави в українській політичній думці XIX ст.

Назва:
Інститут глави держави в українській політичній думці XIX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,95 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Інститут глави держави в українській політичній думці XIX ст.


Прийняття Конституції України, визначення в ній Президента України як глави держави гаранта прав і свобод людини та громадянина зумовлює необхідність детального вивчення цього державного органу й розробку пропозицій щодо удосконалення його діяльності.
Теоретичне дослідження інституту глави держави в Україні, як і будь-якого іншого державного органу, потребує детального аналізу не тільки його сьогоднішнього статусу, але й світового досвіду функціонування такого інституту та історичних традицій його існування в Україні [1].
Аналізуючи історичні традиції існування інституту глави держави в Україні, необхідно звернутися до джерел, які визначали політико-правову думку в Україні в певний історичний період. Саме вони ілюструють, яким уявляли собі цей інститут наші попередники. І хоч не завжди їхні ідеї знаходили своє практичне втілення, цей досвід надзвичайно корисний і в наш час.
Важливо зауважити, що українські політичні діячі початку XVIII ст. є авторами першої європейської конституції в сучасному її розумінні, яка хоч і не була зреалізована повною мірою, однак відіграла значну роль у розвитку державотворчих традицій в Україні.
Зародження таких демократичних традицій, як організація влади у формі республіки із народовладдям, демократичним обранням органів влади, простежується з початку становлення Київської Русі. Козацькій державі, що прийшла на зміну Київській Русі, на відміну від інших держав, теж були притаманними елементи демократичної держави, що виявлялось у багатьох аспектах суспільного життя та порядку організації державної влади.
Авторами першої європейської конституції в сучасному розумінні цього слова вважають українського гетьмана Пилипа Орлика та його сподвижників, які мали за мету побудувати Україну як самостійну державу із власною писаною конституцією. "Пакти і конституції законів та вольностей війська запорозького" були прийнятті 5 квітня 1710 року у Бендерах і написані гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом та його співробітниками Г. Герциком та А. Войнаровським" [2, с. ].
Прийняття Конституції Пилипа Орлика з проголошеними в ній демократичними принципами побудови державної влади та взаємовідносин органів Козацької держави, започаткувало зародження в Україні історичних традицій інституту глави держави. Аналіз конституційних актів, які вийшли в пізніший період (реалізованих та нереалізованих), показує, що в переважній більшості вони є продовженням ідей, закладених у Конституції Пилипа Орлика.
Козацька держава не змогла подолати експансії інших держав і з середини XVIII ст. до початку XX ст. Україна не мала своєї державності, а була розчленована і перебувала у складі Російської та Австо-Угорської імперій. Такий її стан позначався і на подальшому розвитку української політико-правової думки, яка, не маючи для прикладу своїх власних діючих правових джерел, зверталась до іноземних з тим, щоб, запозичивши їх, творити для України.
Політико-правова думка XIX – початку XX ст. містить багато праць, в яких викладені думки щодо організації державної влади на території сучасної України. Ці ідеї, різні пропозиції, які торкатимуться саме проблеми перетворення Російської імпперії, до складу якої входила і Україна, в демократичну країну. Проекти, головно, передбачали пропозиції стосовно реорганізації наявних інститутів влади російської імперії, удосконаленню їхньої діяльності на основі світового досвіду. І хоч вони залишились не були впроваджені в життя, це свідчить про високий рівень розвитку політико – правової думки України.
Аналізуючи ці джерела, простежуємо тенденцію, дедалі більшого зростання ра–дикальних методів у вирішенні питань. Якщо спочатку пропонувалось рефор–мування російської імперії в федерацію слов’янських держав (на зразок США), то в останніх, проектах прямо ставиться питання про утворення незалежної української держави.
У всіх проектах передбачена наявність глави держави, що правда, з різною компетенцією.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Інститут глави держави в українській політичній думці XIX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок