Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Історія держави і права джерела кримінального права cтароруської держави

Історія держави і права джерела кримінального права cтароруської держави

Назва:
Історія держави і права джерела кримінального права cтароруської держави
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,08 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Історія держави і права джерела кримінального права cтароруської держави


Разом з виникненням Староруської держави формувалося староруське право. Першим джерелом його були звичаї, які перейшли із первіснообщинного ладу і стали звичаєвим правом.
У ІХ-Х ст. діяла, ймовірно, усна форма звичаєвого права. Частина норм цього усного звичаєвого права, на жаль, не була зафіксована в збірниках права і літописах, які дійшли до нас – найбільш ранні з них були складені в ХІ-ХІІ ст. Деякі норми звичаєвого права найкраще збереглися в Правді Ярослава – найдавнішій частині Короткої редакції Руської Правди.
Л.В. Черепнін стверджує, що на початку Х ст. на Русі "був створений збірник законів ("статут і закон руський", прототип пізнішої Руської Правди), на основі якого здійснювався суд"[1, с. ]. Знаходимо вказівку про "закон руський" у договорі Олега з греками 911р., проте це, скоріше, був не закон у нинішньому значенні цього слова, а правова система, сукупність звичаїв, а не писаний закон.
Договори Київської Русі з Візантією 911 і 941 рр. є найдавнішими письмовими пам’ятками, що містять норми кримінального права. Ці договори збереглися не в оригіналах, а в складі "Повісті временних літ", до того ж у перекладі з грецької мови, що свого часу викликало багато гострих суперечок щодо їх істинності.
Перший договір був укладений між Олегом, великим князем Руським та візантійськими імператорами – Левом і Олександром і містить п’ять статей, які торкаються кримінального права. Другий договір був укладений між великим князем Русі Ігорем і візантійськими імператорами Романом, Костянтином та Стефаном, у ньому міститься чотири статті, які стосуються кримінального права.
Деякі вчені стверджують, що договори з греками ґрунтуються тільки на візантійському законодавстві, інші – на слов’янському праві або на скандинавському. Ще інші висловлюють думку, що джерелом права цих пам’яток було єврейське право [2]. Як нам видається, найбільш правомірною є точка зору таких учених як С.В. Юшков, М.Ф. Владимирський-Буданов, які джерелом договорів вважають "змішане" право, побудоване на грецьких і руських нормах (проте надають перевагу руським) [3, с. ].
Кримінальні норми договорів Олега та Ігоря є прикладом компромісу між високорозвиненою правовою культурою Візантії та первісними поглядами Русі на злочин і покарання.
У договорах з греками криміналізовано такі види діянь, як убивство, завдання тілесних ушкоджень, крадіжка.
Договори не набули характеру загальнодержавного права – вони регулювали відносини греків і русів у Візантії і частково на території Руської держави. В.О. Ключевський зазначав: "Договори самі по собі, як дипломатичні документи, що лежали в київському княжому архіві, не могли прямо впливати на руське право"[4, с. ]. Однак вони зафіксували той стан правової думки, який був у перші століття існування руської держави, і служать відправним моментом, починаючи з якого можна простежити процес розвитку кримінального права, його зміни під впливом внутрішніх та зовнішніх обставин.
Подібне значення мають також договори з німцями, хоча й укладалися вони в інші часи (ХІІ-ХІІІ ст.) та за інших умов. Найважливіші з них, які дійшли до нас і містять норми кримінального права, – це договори між Смоленськом, Ригою й Готським берегом 1229р. та між Новгородом і німецькими послами 1189-1199рр.
На відміну від договорів з греками у них зміст юридичних норм майже тотожний з руським правом (завдяки культурній близькості обох сторін). Там, де німецьке право суперечить руському, в договорах переважає руське [3, с. ].
У договорах з німцями передбачено покарання за такі види злочинів, як убивство, незаконне позбавлення волі, заподіяння тілесних ушкоджень, зґвалтування, крадіжка. В цих договорах не значаться такі покарання, як смертна кара та калічництво, хоча ст. договору від 1229 р. надає особі, яка піймала злодія, повну свободу дій щодо нього [5, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Історія держави і права джерела кримінального права cтароруської держави

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок