Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Конституційне право президент як четверта гілка влади

Конституційне право президент як четверта гілка влади

Назва:
Конституційне право президент як четверта гілка влади
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,29 KB
Завантажень:
202
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Конституційне право президент як четверта гілка влади


Прийняття Основного Закону – одна з найбільш визначальних подій політичного і правового життя будь-якої держави. А з огляду на політичну ситуацію останніх років, для України це особливо важлива подія. Проте, прийняття Конституції не лише вирішило низку політичних і правових проблем, але й поставило перед державою та суспільством нові. Однією з них є конституційне закріплення правового статусу інституту Президента України та його ролі в механізмі здійснення державної влади.
Аналіз положень Конституції України свідчить, що правовий статус інституту Президента досить складний. По-різному оцінюють його такі вітчизняні вчені, як В.Ф. Погорілко, М.В. Цвік, В.В. Копейчиков, Л.Т. Кривенко, Ю.С. Шемшученко, Ю.М. Тодика. Вони досліджують юридичну природу інституту Президента, його роль у механізмі здійснення державної влади, його взаємовідносини з іншими державно-правовими інституціями [1, с. ].
Звернемося до положень чинної Конституції України. Згідно зі статтею , Президент України є главою держави, виступає від її імені, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав та свобод людини і громадянина. У ст. Основного Закону України закріплено положення про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Відповідно до ст. Конституції “єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України”. У статті 113 Конституції встановлено, що Кабінет Міністрів України – вищий орган у системі органів виконавчої влади і що він є відповідальним перед Президентом України та підконтрольним і підзвітним Верховній Раді України.
Як бачимо з наведених статей Основного Закону та з назв розділів: “Верховна Рада України”, “Президент України”, “Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади”, інститут Президента України не належить ні до органів виконавчої, ні до органів законодавчої влади. У зв’язку з цим виникають запитання: для чого створено інститут Президента в політико-правовій системі України і яку роль він відіграє у механізмі здійснення державної влади?
Звернення до класичної формули поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову дозволяє зробити висновок, що інститут Президента України в тому вигляді, як це закріплено в Конституції України, безпосередньо не належить до жодної з трьох гілок влади. Водночас аналіз змісту його правового статусу свідчить, що Президент має досить широкі повноваження в сфері нормотворчості, в галузі контролю за діяльністю органів виконавчої влади та в інших сферах державно-правового будівництва.
Виникає запитання: якщо цей інститут не належить до жодної з трьох закріплених Конституцією гілок влади, а за своєю правовою природою є органом саме державної влади, то яку ж роль та функції в механізмі державної влади він виконує?
Світова практика свідчить, що в перехідний період суттєво підвищується роль і значення окремої людини (особистості). Значне погіршення життєвого рівня основної маси населення країни потребує наявності таких політичних сил і таких особистостей, які змогли б взяти на себе відповідальність за становище в державі й реально на нього впливати. Для цього, звичайно, потрібні широкі повноваження. Саме такими повноваженнями, згідно з Конституцією, і наділений Президент України. Вважаємо, що саме він і є тією правовою інституцією, яка здатна реально впливати на діяльність усіх органів державної влади. Завдяки своєму авторитету, широкому колу повноважень, Президент України може сприяти інтеграції держави, забезпечити дієвий, консенсуальний режим функціонування державної влади в цілому. І тому саме ця правова інституція має виконувати функцію координації та об’єднання усіх гілок влади.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Конституційне право президент як четверта гілка влади

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок