Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Комерційне (фірмове) найменування – як об’єкт обліку

Комерційне (фірмове) найменування – як об’єкт обліку

Назва:
Комерційне (фірмове) найменування – як об’єкт обліку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,35 KB
Завантажень:
477
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Комерційне (фірмове) найменування – як об’єкт обліку


В сьогоденні будь-яке підприємство (установа чи організація) як суб’єкт господарського обороту має своє ім’я. Обов’язкову наявність якого визначає і ст. 90 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ): юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму [1]. А згідно з частиною першою ст. 159 Господарського кодексу України (далі ГКУ) таке найменування може мати і громадянин-підприємець [2].
Тобто, мова йде про звичайне комерційне або фірмове найменування суб’єкта господарювання, яке вказується в його установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.
З 1 січня 2004 року і ЦКУ і ГКУ комерційне (фірмове) найменування визнане об’єктом інтелектуальної власності (ст. 155 ГКУ та ст. 450 ЦКУ) [1,2]. А відповідно до норм Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 „Нематеріальні активи” право на комерційне (фірмове) найменування визнано нематеріальним активом [3]. Проте відповідність імені підприємства вимогам визнання нематеріальним активом викликає певні сумніви.
Проаналізуємо:
Вимога перша – це немонетарний актив. Дійсно комерційне найменування це не грошові активи чи їх еквіваленти, а тим паче не дебіторська заборгованість.
Вимога друга – не має матеріальної форми, тобто відсутність речової субстанції. На наш погляд ця ознака є головною розрізнювальною ознакою для даного виду активу, оскільки до нематеріальних активів включаються саме право на об’єкт, а не безпосередньо об’єкт.
Вимога третя – це актив, який в свою чергу також має ряд ознак:
- Право на комерційне найменування повинне контролюватись підприємством. Норми частини 5 ст. 90 та частини 1 ст. 490 ЦКУ задовольняють дану вимогу [1];
- від використання права на комерційне або фірмове найменування підприємство повинно отримати економічну вигоду (отримання грошових коштів чи зменшення витрат).
На нашу думку отримання економічних вигод від використання прав на комерційне найменування практично неможливо. По суті фірмове найменування є невід’ємною частиною самого підприємства і об’єктом в якому втілена ділова репутація цього підприємства. А для отримання додаткового доходу від комерційного найменування (репутації) суб’єкт господарювання повинен створити позитивний імідж підприємства шляхом проведення різноманітних рекламних кампаній чи інших заходів. А оскільки права інтелектуальної власності на комерційне найменування охороняється без будь-якої реєстрації, то й охорона цих прав є дещо обмеженою, тобто є підвищений ризик незаконного використання фірмового найменування. А тому власники підприємств найчастіше воліють зареєструвати фірмове найменування як торговельну марку, що не заборонено сучасними українським законодавством. Торговельна марка – це вже інший об’єкт інтелектуальної власності зі своїми властивостями. Отримати економічну вигоду від передачі прав 9чи їх частини) на комерційне найменування за ліцензією, ліцензійним договором чи іншим правовим документом також неможливо, тому що згідно з ч. 2 ст. 409 ЦКУ майнові права на комерційне найменування передаються іншій особі лише разом з цілісним майновим комплексом особи, якій ці права належать, або його відповідною частиною, тобто права (чи їх частину) на комерційне найменування не можна передати за допомогою ліцензії, ліцензійному договору чи іншого правого документу [1].
Вимога четверта – актив має бути ідентифікований, тобто відповідати критеріям визнання статей балансу, встановлених П(с)БО 2 "Баланс" [4]. А саме, право на комерційне найменування має бути достовірно оцінено та очікується отримання в майбутньому економічних вигод, пов'язаних з його використанням. Нематеріальні активи досить неоднорідні за своїм складом, за характером використання або експлуатації, за ступенем впливу на фінансовий стан підприємства й результати господарської діяльності, тому необхідний диференційований підхід до їхнього аналізу й включення в економічний оборот.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Комерційне (фірмове) найменування – як об’єкт обліку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок