Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття і значення звільнення від кримінальної відповідальності

Поняття і значення звільнення від кримінальної відповідальності

Назва:
Поняття і значення звільнення від кримінальної відповідальності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,45 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Поняття і значення звільнення від кримінальної відповідальності
ВСТУП
Соціально-політична основа різних видів звільнення від кримінальної відповідальності полягає у прагненні держави ефективно і раціонально вести боротьбу зі злочинністю кримінально-правовими засобами. В інституті звільнення від кримінальної відповідальності одночасно реалізуються принципи економії кримінальної репресії, гуманізму і інди-відуалізації відповідальності.
Звільнення від кримінальної відповідальності — це здійснювана у відповідності з кримінальним і кримі-нально-процесуальним законом відмова держави в особі компетентних органів від застосування заходів криміналь-но-правового характеру щодо осіб, які вчинили злочин.
Індивідуалізація відповідальності особи, яка вчинила діяння, що містить ознаки злочину, полягає, зокрема, в прийнятті правозастосовчими органами рішення:- про притягнення такої особи до кримінальної відповідальності, складовою частиною якої є її засудження і застосування до неї покарання;- про звільнення її від кримінальної відпо-відальності і застосування у передбачених законом випад-ках заходів впливу, що не є кримінальним покаранням (наприклад, примусових заходів виховного характеру);- про застосування іншої (так званої особливої) форми реалізації кримінальної відповідальності (наприклад, умов-ного засудження). Вирішуючи це питання, працівники правозастосовчих органів, враховують характер і ступінь суспільної небезпечності діяння, що містить ознаки злочину, особу винного, його поведінку в контексті існуючої після вчинення діяння обстановки, а також мож-ливі шляхи реалізації суспільно корисних цілей покарання: виправлення і перевиховання, запобігання вчиненню нових злочинів засудженим, а також іншими особами. Підстави звільнення від кримінальної відповідальності є специфічними для кожного виду звільнення. У більшості випадків вони обумовлені невеликим ступенем суспільної небезпечності вчиненого діяння і особи, яка його вчинила і яка може бути виправлена без застосування кримінального покарання.


1. Поняття, значення і підстави звільнення від кримінальної відповідальності
У КК неодноразово використовується поняття “звільнення від кримінальної відповідальності” (наприклад, розділ IX Загальної частини КК так і називається “Звільнення від кримінальної відпо-відальності”). Про звільнення від кримінальної відповідальності йдеться й у деяких статтях Особливої частини КК (наприклад, звіль-нення від кримінальної відповідальності за державну зраду (ч. 2 ст. 111), шпигунство (ч. 2 ст. 114), ухилення від сплати податків, збо-рів чи інших обов'язкових платежів (ч. 4 ст. 212), участь у злочин-ній організації (ч. 2 ст. 255) тощо). Проте КК ніде не розкриває цьо-го поняття. Системне і логічне тлумачення закону дає підставу вва-жати, що КК під звільненням від кримінальної відповідальності розуміє звільнення лише від майбутньої, потенційної відповідаль-ності. Що ж стосується звільнення від реальної кримінальної від-повідальності, то закон використовує тут поняття «звільнення від покарання» (розділ XII КК так і називається “Звільнення від пока-рання та його відбування”). Це пояснюється тим, що кримінальна відповідальність реалізується в трьох формах, а саме: 1) не пов'язаній з призначенням винному покарання; 2) пов'язаній з призначенням покарання, але без його реального відбування; 3) пов'язаній з від-буванням призначеного покарання. Тому звільнення від реальної кри-мінальної відповідальності — це звільнення від покарання, тобто від його призначення або відбування. В усіх інших випадках має місце звільнення від майбутньої, потенційної кримінальної відповідальності. Саме тому розділ IX «Звіль-нення від кримінальної відповідальності» поміщений н Загальній ча-стині КК перед розділом X «Покарання та його види».
Обов'язок особи, яка вчинила злочин, зазнати кримінальної відповідальності реалізується в рамках кримінально-нравових відносин. Держава як один із суб'єктів цих відносин має право не тільки піддати цю особу заходам кримінальної відповідальності, а й відмо-витися від цього за наявності підстав, передбачених КК.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Поняття і значення звільнення від кримінальної відповідальності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок