Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Проблеми правового регулювання права комунальної власності на землю в Україні

Проблеми правового регулювання права комунальної власності на землю в Україні

Назва:
Проблеми правового регулювання права комунальної власності на землю в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,11 KB
Завантажень:
260
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
“Проблеми правового регулювання права комунальної власності на землю в Україні”
Здійснення земельної реформи в Україні, одним із головних завдань якої є створення умов для розвитку різноманітних форм власності на землю, зумовило формування в системі земельного права України нового правового інституту – інституту права комунальної власності на землю. Це, в свою чергу відобразилося й на розвитку земельного законодавства України.
Аналізуючи Закон України “Про власність” від 7 лютого 1991 року [1] можна побачити, що до державної власності в Україні належала загальнодержавна або ж республіканська власність і власність адміністративно-територіальних одиниць. А суб’єктами права державної власності на землю виступали: Верховна Рада України – не землі загальнодержавної власності і області, районні, міські, селищні, сільські ради – на землі в межах їх територій окрім земель загальнодержавної власності. Тобто, комунальна власність тоді розглядалася як різновид державної власності.
А вже Конституція України від 28 червня 1996 року визнала комунальна власність самостійною формою власності, на рівні із державною і приватною власність. Так, у ч. 1 ст. 142 Основного Закону України зазначається, що земля може перебувати у власності територіальних громад сіл, селищ і міст, районів у містах, а також у їх спільний власності, і є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування разом з іншим майном та коштами. [2]
У Земельному Кодексі Україні від 25 жовтня 2001 року [3] закріплюються ці з форми власності на землю і визначено для кожної з них спеціальний правовий режим.
Для реального існування комунальної власності на землю в Україні визначальним фактором було введення в дію ЗК України від 1 січня 2002 року. Адже в ньому містяться положення, які регулюють відносини виникнення, здійснення і припинення права комунальної власності на землю, визначено які землі належать територіальним громадам і не можуть передаватися у комунальну власність, і землі державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність.
Отже, об’єктом комунальної власності на землю є усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об’єкти комунальної власності. А суб’єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Територіальна громада, відповідно до ст. 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” [4] – це жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одинцями, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Також, в даному законі, а саме у п.8 ст. 60 зазначається, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правом власності інших суб’єктів.
Відповідно до п.4 ст. 83 ЗК України територіальні громади набувають землю у комунальну власність у таких випадках: передача їм земель державної власності, примусового відчуження земельних ділянок у власників з мотивів суспільної необхідності і для суспільних потреб; прийняття спадщини; придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами користують для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; земельні ділянки зон відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Закон України “Про розмежування земель державної та комунальної власності” [5] відносить до цих земель ще й землі лісового фонду за межами населених пунктів і землі лісового під казенними підприємствами.
Оскільки частина земель державної власності переходить у власність територіальних громад сіл, селищ та міст чи у їх спільну власність, то відповідно змінився власник цих земель та порядок управління ними.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Проблеми правового регулювання права комунальної власності на землю в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок