Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> МОВНА ПОЛІТИКА В ЗАКОНОДАВЧОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНИ

МОВНА ПОЛІТИКА В ЗАКОНОДАВЧОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНИ

Назва:
МОВНА ПОЛІТИКА В ЗАКОНОДАВЧОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,68 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 81.431
Г.П. ЄВСЄЄВА
МОВНА ПОЛІТИКА В ЗАКОНОДАВЧОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНИ
Досліджено законодавчі акти щодо питань мовної політики в Україні.
The legislative acts about the problems of language policy in Ukraine are investigated in the article.
Попри всі дискусії щодо доречності чи обґрунтованості мовної політики в нашій державі, найголовнішим питанням цієї проблеми є її правове регулювання. Важливість і складність вирішення цього питання не врегульовують законодавчі акти, які є правовою основою державної мовної політики, бо обмежені кількісно і не відповідають вимогам часу якісно. Національне законодавство в цій сфері насичене парадоксами, суперечностями і правовими колізіями.
Науковці (Б. Ажнюк, О. Копиленко, В. Мамутов, Б. Тернопільський, А. Фомін та ін.), аналізуючи правочинні акти щодо мовних питань в Україні, намагаються схилити громадську думку то в один бік, то в інший. Так, Б. Ажнюк, досліджуючи питання мовної політики і верховенства права, справедливо стверджує, що Україна успадкувала деформовану мовну ситуацію, спричинену примусовою асиміляцією українців в умовах тривалих періодів бездержавності української нації та поділів українських земель. Нормалізація мовної ситуації в Україні можлива за умови створення ефективних механізмів її здійснення органами виконавчої влади та органів місцевого самоврядування [2, с. 42].
В. Мамутов стверджує, що тільки російська мова здатна вивести Українську державу до соціально-економічних висот, що штучне витіснення російської мови згубне негативними наслідками для інтелектуального потенціалу України [9].
Б. Тернопільський, розглядаючи правові засади мовної політики, порівнюючи законодавства Російської Федерації, Франції, Польщі, країн Балтії, дійшов висновку, що Україна - чи не найдемократичніша держава світу щодо забезпечення мовних прав своїх громадян. А пробуксовування в реалізації мовного законодавства України зумовлюється тим, що в державі досі не створено спеціального державного органу, який виробляв би стратегію й тактику мовного планування, здійснював би мовну політику [17].
О. Ткаченко, аналізуючи українську мову в правовому полі України, зазначає, що мовна ситуація та мовна політика в Україні має низку проблем. ".ми керуємося лише ст. 10. Конституції України та Законом УРСР "Про мови." 1989 р. У Верховній Раді четвертого скликання було зареєстровано 15 законопроектів, якими передбачено надання російській мові статусу офіційної, тобто другої державної, і лише два - щодо захисту існуючого конституційного статусу мови титульної нації" [16, с. 494].
Мета роботи - проаналізувати чинні законодавчі акти нашої держави щодо мовної політики та визначити відповідні кроки в державному управлінні.
Правові норми, що регулюють порядок застосування мов в Україні, містять Конституція України [1], Закон України "Про мови в Українській РСР" від 28 жовтня 1989 р., Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 р., а також інші законодавчі акти, зокрема закони України "Про національні меншини в Україні" від 25 червня 1992 р., "Про освіту" в редакції від 23 березня 1996 р., "Про вищу освіту" від 17 січня 2002 р., "Про інформацію" від 2 жовтня 1992 р., "Про телебачення і радіомовлення" від 21 грудня 1993 р., "Про видавничу справу" від 5 червня 1997 р., "Про рекламу" від 3 липня 1996 р., "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" від 16 листопада 1992 р. зрештою "Закон про мови."(1989), постанова Кабінету Міністрів від 2 жовтня 2003 р. "Про затвердження програми розвитку і функціонування української мови на 2004 - 2010 роки" Концепція державної мовної політики в Україні (проект 2006) [Там само].
За ст. 10 Конституції України, "Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України".
В Україні також "гарантується вільний розвиток, використання і захист (курсив наш. - Г.Є.) російської, інших мов національних меншин України". Отже, право на захист для державної мови Конституцією України не передбачено.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: МОВНА ПОЛІТИКА В ЗАКОНОДАВЧОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок