Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Проблеми протидії “тіньовій” економіці в Україні

Проблеми протидії “тіньовій” економіці в Україні

Назва:
Проблеми протидії “тіньовій” економіці в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,76 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат
на тему:
Проблеми протидії “тіньовій” економіці в Україні


Світовий історичний досвід господарювання показує, по-перше, що “тіньова” економіка у різних масштабах існувала практично у всіх економічних системах, по-друге, – багатогранність її форм розширялася пропорційно до рівня розвитку суспільних відносин і, по-третє, – по мірі розвитку боротьби з нею вона посилювала свою функцію самовідтворення [1]. Оскільки “тіньова” економіка існує в умовах різних соціально-економічних систем, то її особливості та різноманітність форм визначаються специфічністю того чи іншого етапу економічного розвитку країни, національними традиціями.
“Тіньова” економіка не є породженням перебудови економічних, соціальних і політичних відносин в Україні. В період ринкових реформ відбулося лише її бурхливе зростання та реструктуризація (зміна форм і механізмів). Змінилася її організація. Якщо раніше “тіньова” економіка включала в себе такі елементи, як дрібні крадіжки продукції, приписки, хабарництво, підпільне виробництво продукції, то наприкінці ХХ століття стала формуватися складна розгалужена система, яка мала вже спеціалізацію, своїх лідерів та “авторитетів”. За розрахунками спеціалістів, з початку 60-их і до кінця 80-их років “тіньовий” сектор економіки колишнього Союзу зріс у 30 разів і досяг позначки понад 20 % національного доходу.
Однією з причин розвитку “тіньового” сектору економіки було чинне на той час законодавство та існуюча економічна політика, яка не давала підприємливим та ініціативним людям реалізувати свої можливості легальним шляхом. Саме тоді з’явилися у великій кількості різні нелегальні “підпільні” цехи або такі, що діяли під прикриттям легальних державних підприємств.
Після набуття Україною незалежності “тіньова” економіка стрімко набрала темпи. Почали формуватися та набирати сили мафіозно-спекулятивні та кримінальні структури, чий капітал примножувався на грунті не лише пограбувань та майнових переділів, а й невиваженої інфляційної політики держави, невпорядкованості її кредитно-фінансової та банківської систем.
Різке зростання “тіньової” економіки відбувалося, насамперед, за рахунок нерівних умов господарювання, коли надавалися квоти та ліцензії в зовнішньо-економічній діяльності.
Як стверджують фахівці, основний “тіньовий” капітал був сформований протягом 1992–1994 рр., а з 1995 р. не спостерігалося його суттєвого зростання, відбувався лише перерозподіл.
Якщо в 1992 році приватні експортери здійснювали поза межами легальної економіки 25 % операцій, то вже у березні 1994 року – 75 % [2]. У 1997 році наводилися дані щодо обсягу кримінальної частки неофіційної економіки – понад 50 % [3]. Нині, за різними оцінками фахівців, цей показник коливається від 40 % до 50 % ВВП. За оцінками Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції в Україні, частка “тіньового” сектору у 2002 році становила 41,1 % відносно офіційного ВВП, або ж 33,9 % від сукупного. Слід зауважити, що існують певні розбіжності у методиках, якими користуються для оцінки величини “тіньового” сектору економіки Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції і Державний комітет статистики України [4].
Деякі фактори криміналізації економіки з’явилися з початком приватизаційних процесів. Із-за прогалин у законодавстві процес роздержавлення і приватизації власності став одним з основних інструментів “відмивання” злочинно нажитих капіталів.
З одного боку, представники “тіньової” економіки підпорядкували собі нові об’єкти власності, з іншого, – “відмили” кримінально зароблені “брудні” гроші. Таким чином відбулося істотне посилення “тіньових” ефектів в економіці через розширення її економічної бази.
Широкого розповсюдження набуло “відмивання брудних” грошей за рахунок незаконного повернення з бюджету податку на додану вартість. У 2002 році працівниками податкової міліції викрито понад 3 тис. випадків незаконного повернення ПДВ на загальну суму 1 млрд 93 млн грн.
Прибутковим видом нелегального бізнесу залишається незаконна конвертація безготівкових коштів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Проблеми протидії “тіньовій” економіці в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок