Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Працівники в управлінні підприємствами, установами, організаціями

Працівники в управлінні підприємствами, установами, організаціями

Назва:
Працівники в управлінні підприємствами, установами, організаціями
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,58 KB
Завантажень:
323
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Працівники в управлінні підприємствами, установами, організаціями


В умовах реформування трудового законодавства України постає проблема вирішення питання про участь у трудових правовідносинах таких суб’єктів права, як трудові колективи. Нещодавно вони визнавалися елементом політичної системи суспільства і їм відводилася роль одного з головних учасників соціалістичних суспільних відносин. Та вже сьогодні трудові колективи поступово виводять із сфери конституційного права (вони позбавлені права висувати кандидатів у депутати місцевих рад та претендентів на посаду Президента), а також трудового права (зокрема, вони зникли з числа суб’єктів колективних трудових спорів).
У той же час у трудовому праві трудові колективи все ще фігурують серед суб’єктів трудових та тісно пов’язаних з ними правовідносин. Насамперед йдеться про їхню участь в управлінні підприємствами, установами, організаціями.
Цю функцію трудових колективів визначено союзним законом “Про трудові колективи і підвищення їх ролі в управлінні підприємствами, установами, організаціями” від 17 червня 1983 року [1]. Однак, незважаючи на окремі новели, що були привнесені цим Законом у трудове законодавство, він так і залишився практично не діючим нормативним актом декларативного типу. До того ж окремі його положення уже на той час суперечили законодавству, яке регламентувало права профспілок, а тому застосування цих положень на практиці було досить проблематичним.
Ще більше проблем з реалізацією управлінської функції цієї соціальної спільності виникає на етапі переходу до ринкових відносин, коли трудові колективи за своїм легальним визначенням (ст.252-1 КЗпП) не вписуються у задекларовані трудовим правом принципи захисту інтересів найманої праці. Можна було б перевести цю проблему у площину діяльності профспілок – саме в главі ХVІ Кодексу законів про працю України містяться норми, що регламентують права працівників щодо їхньої участі в управлінні підприємствами, установами, організаціями, але в такий спосіб не вирішити. Адже і відомий союзний закон “Про трудові колективи та підвищення їхньої ролі в управлінні підприємствами, установами, організаціями” і закон України “Про підприємства в Україні” розглядають участь трудящих у такому управлінні саме як функцію трудових колективів. Тому, якщо поставити під сумнів правосуб’єктність трудових колективів, то очевидно, що брати участь в управлінні підприємствами, установами, організаціями вони вже не зможуть.
Проблематичною виглядає також участь інших законних представників трудящих – профспілок. Адже, як слушно зазначають автори Науково-практичного коментаря до законодавства України про працю, Конституція України визнає за громадянами право брати участь в управлінні державними справами, проте прямо не надає права працівникам брати участь в управлінні підприємствами, установами, організаціями [2, с.346]. Можна, звичайно, керуючись принципом “ якщо не заборонено, то можна”, спробувати довести правомірність участі профспілок у такому управлінні, тим більше, що у країнах з розвиненою ринковою економікою, особливо в сучасний період працівники досить успішно залучаються до управління справами підприємств [3, с.140-141]. Та на відміну від традиційного у нашому розумінні права працівників “брати участь в управлінні підприємствами, установами, організаціями через загальні збори (конференції), ради трудових колективів, професійні спілки, які діють у трудових колективах, інші органи, уповноважені трудовим колективом на представництво, вносити пропозиції щодо поліпшення роботи підприємства, установи, організації, а також з питань соціально-культурного і побутового обслуговування” (ст.245 КЗпП), участь працівників в управлінні підприємствами на Заході здійснюється на зовсім іншій основі й за іншими принципами.
Отже, розглядати профспілки, на які, згідно з Конституцією України, покладено захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів трудящих як суб’єктів, через які працівники беруть участь в управлінні підприємствами, установами, організаціями, немає достатніх підстав.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Працівники в управлінні підприємствами, установами, організаціями

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок