Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Право на життя в цивільному законодавстві.

Право на життя в цивільному законодавстві.

Назва:
Право на життя в цивільному законодавстві.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,70 KB
Завантажень:
254
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Право на життя в цивільному законодавстві.


Життя людини знаходиться на вершині піраміди соціальних цінностей, що цілком закономірно: при позбавленні життя всі інші права людини втрачають зміст, оскільки зникає їх носій. В сучасний період склалася парадоксальна ситуація: цінність життя людини , як особистого немайнового блага зростає, що призвело до міжнародного та національного правового закріплення норм, які забезпечують всебічний захист життя. В той же час життя окремої людини день за днем обезцінюється. До недавнього часу люди навіть не уявляли хоча б абстрактно оцінки життя в грошовому виразі, а на сьогоднішній день призначається викуп заручників, ціна вбивства на замовлення і т. д.
Спроба виправити сучасний стан і забезпечити захист життя не взагалі, а конкретної людини можна шляхом зростання ролі галузевого законодавства. Цього року вступив удію новий Цивільний кодекс України, який, на відміну від попереднього, захищає не тільки честь. гідність і ділову репутацію, а й інші, на нашу думку, важливіші особисті немайнові права, серед яких в першу чергу виступає право на життя. Це стало дуже великим кроком вперед.
Дослідженням проблеми права на життя займались вчені-юристи України О. В, Кохановська. З. В. Ромовська, О. О. Пунда, О. Домбровська та науковці-працівники ближнього зарубіжжя А. М. Рабєц, М. І. Ковальов, класики цивільного права М. Н. Малєїна, Л. О. Красавчикова та інші. У чинній правовій системі питанням охорони, захисту, порядку здійснення права на життя присвячені норми конституційного, цивільного, кримінального, екологічного права України.
Особливо важливого значення набуває розширення сфери регулювання суспільних відносин у частині здійснення реформованого цивільного права України. Проте у практиці повсякденного застосування законодавства, що торкається захисту права на життя, виникають ускладнення правового характеру. З метою їх вирішення необхідно, на наш погляд, визначитись із правовим розумінням та змістом цього явища.
Право на життя становить першооснову всіх інших особистих немайнових прав. Конституція України у статті 27 закріплює положення: „Кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави захищати життя людини.” Але право на життя – надзвичайно об’ємне поняття, тому ми повинні розглянути схеми змісту цього права.
Насамперед, візьмемо Цивільний кодекс України. Законодавець відносить до змісту права на життя наступні елементи:
заборона позбавлення життя фізичної особи;
захист свого життя і здоров’я та інших осіб від протиправних посягань не забороненими законом засобами;
неможливість проведення медичних , наукових та інших дослідів щодо неповнолітньої, недієздатної особи чи без її вільної згоди;
заборона задоволення прохання фізичної особи про припинення її життя;
недозволеність стерилізації щодо неповнолітньої особи та особлива вимога щодо порядку стерилізації недієздатної особи;
визначений порядок проведення операцій по штучному перериванню вагітності, штучного запліднення та перенесення зародка в організм жінки.
Отже, законодавець регламентував елементи права на життя в одній статті. Однак у правовій науці існують різні думки стосовно змісту цього права.
М. І. Ковальов у своїй науковій статті писав, що „право на життя” перш за все містить право розпоряджатися своїм життям, в тому числі й щодо заподіяння собі смерті. По-друге, фізична особа здатна з власної волі заподіяти собі смерть. Крім того, наявність чи відсутність цього права в законі навряд чи зможе зупинити людину, яка вирішила припинити своє існування заподіянням собі смерті [4 с. 70].
В статті М. Н. Малєїної міститься думка, що право на життя має декілька аспектів, в тому числі право на збереження життя і право на розпорядження життям. Цю думку ми не будемо розвивати, тому що ці аспекти не розкривають глибокого змісту права на життя [6; с. 50].
В підручнику „Права людини” під редакцією А. Є. Лукашова право на життя пропонується розглядати в двох, на нашу думку, теж не глибоких аспектах: як право особи на свободу від будь-яких посягань на її життя з боку держави, її представників чи приватних осіб, і як право особи на вільне розпорядження своїм життям [8; с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Право на життя в цивільному законодавстві.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок