Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Правові і політичні вчення давньої Греції і Риму

Правові і політичні вчення давньої Греції і Риму

Назва:
Правові і політичні вчення давньої Греції і Риму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,03 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
Реферат на тему:
Правові і політичні вчення давньої Греції і Риму


Специфіка правової і політичної ідеології Давньої Греції
1. На відміну від держав Давнього Сходу, де правова і політична ідеологія мала прикладний характер і була у вигляді міфів, повчань, настанов, то у Давній Греції виступає у вигляді теорій і мала ознаки раціональності.
2. Як і в країнах Давнього Сходу правові і політичні погляди у Давній Греції ще не були самостійною формою суспільної свідомості, але у Греції вони були складовою філософії і тому володіли раціональним способом пояснення права, держави та явищ, з ними пов’язаних.
Філософська свідомість прагне виявити закономірності виникнення і функціонування права і держави, їх форми та описати їх за допомогою системи понять (категорій). До сьогодні політична наука використовує понятійний апарат, закладений ще грецькими філософами (зокрема, визначення права і держави, режимів, політики, влади).
3. Становлення античної держави викликало увагу до питань ідеальної держави, яка б гармонізувала інтереси, забезпечила загальне благо та справедливість. Тому мають місце концепції, де значної уваги надано формам правління, виділення їх переваг та недоліків, закономірностей їх зміни.
4. У Греції мислителі акцентують увагу на індивідуальній моралі, оспівують цінності свободи, а не цінності общинної моралі як у країнах Давнього Сходу.
5. Плюралізм підходів до розуміння права, держави, політики, який не дає змоги виділити єдиний критерій для їх класифікації.
Еволюція форм правової і політичної ідеології, перехід від міфології до раціонально-логічного, філософського розуміння права і держави дає змогу виділити три етапи в розвитку правових і політичних учень Греції.
І. XI-VI ст.ст. до н.е. дофілософський, коли ще переважають міфологічні уявлення про право і державу. Вихваляють аристократичну форму правління (Гомер, Гесіод, сім мудреців, Геракліт, Піфагор)
ІІ. Філософський (зароджується раціоналістична інтерпретація правових і політичних явищ (VI-IV ст.ст. до н.е.). Про різні форми держави (Демокріт, софісти, Сократ, Платон, Аристотель).
ІІІ. Криза і занепад правової і політичної ідеології (ІІІ-І ст.ст. до н.е.) втрата незалежності держав-полісів; їх перехід до складу імперії Олександра Македонського; криза колективної моралі, восхваляння індивідуальної свободи і рівності (Епікур, стоїки, Полібій).
Грецька культура формувалась у взаємовідносинах з іншими культурами Середземномор’я. Зокрема з орієнтальною цивілізацією. Греки узагальнили тогочасні здобутки людства і їх культура стала вже новим кроком в його розвитку.
У історії розвитку давньогрецької правової і політичної думки відрізняють три періоди:
І. Х-V ст. до н.е. пов’язаний із виникненням державності у давніх греків. У цей період помітний відхід від міфологічних до більш раціональних уявлень про право, державу, звичай, справедливість тощо. Це спостерігаємо у творчості Гомера та Гесіода, семи мудреців.
ІІ. V – перша половина IV ст. до н.е.) період розквіту давньогрецьких правових і політичних учень, представлений відомими іменами: софістів, Сократа, Платона, Аристотеля.
ІІІ. (друга половина IV – ІІ ст. до н.е.) – період еллінізму, коли занепадають міста-держави і виникають нові монархії. У правовій і політичній думці міцніє усвідомлення невідповідності політичної системи і права вимогам "природи". Тому часто виникають утопії. А в офіційній ідеології республіканські традиції замінюють обґрунтуванням деспотії, на зміну ідеалам міст-держав приходять космополітичні ідеї.
Характерним для цього періоду є змішування культур – грецької і східної.
У період еллінізму виникають три доктрини: стоїцизм, епікуреїзм, скептицизм.
Стоїцизм протягом своєї історії підпадав під різні впливи, зазнавав змін, але був домінуючим напрямом протягом восьми століть. Під впливом філософії стоїків у Спарті була зроблена спроба суспільно-господарської реформи; правителі епохи еллінізму використовують доктрину для обґрунтування своєї божественності; завойовницька політика Римської Республіки прикривалася засадами стоїків; у період імперії римська духовно-розумова еліта самоусувається від політичного життя, що теж обґрунтовувалось цією доктриною; у зміненому вигляді стоїцизм стає частиною християнської доктрини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 Реферат на тему: Правові і політичні вчення давньої Греції і Риму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок