Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Психологічний підхід до тлумачення поняття "моральна шкода"

Психологічний підхід до тлумачення поняття "моральна шкода"

Назва:
Психологічний підхід до тлумачення поняття "моральна шкода"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,62 KB
Завантажень:
396
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Психологічний підхід до тлумачення поняття "моральна шкода"


На сьогодні (лютий 2003 року) у законодавстві України є декілька визначень поняття моральна шкода. Зокрема, ст.1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" визначає моральну шкоду, як "шкоду, яку заподіяно особистим немайновим правам суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та яка призвела або може призвести до збитків, що мають матеріальне вираження" [1, с.377]. Поняття моральної шкоди, адаптоване до специфіки трудового права, дає Закон України "Про охорону праці": "під моральною втратою потерпілого розуміються страждання, заподіяні працівникові внаслідок фізичного або психічного впливу, що призвело до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру" [2, с.668]. У наведеному визначенні законодавець виявляє непослідовність, вживаючи поняття "моральна втрата", хоча з огляду на його зміст зрозуміло, що йдеться про один об’єкт правового регулювання. Законодавча недосконалість була відкоригована в останньому визначенні моральної шкоди, наведеному у Законі України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду" [3, с.1]. У ньому застосовано термін моральна шкода та відтворена описова частина попереднього визначення.
У п.3.8. Порядку встановлення медико-соціальними експертними комісіями ступеня втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров’я, пов’язане з виконанням трудових обов’язків, наведене інше визначення моральної шкоди. Її визначено як фізичні й моральні страждання, спричинені потерпілому в результаті трудового каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я [4, с.614].
Отже, є підстави констатувати, що загального "універсального" поняття моральної шкоди у законодавстві України немає. Рівночасно наведені дефініції не збігаються за змістом, хоча повинні ґрунтуватися на суттєвих онтологічних ознаках феномену моральної шкоди як цілісного факту людського буття. Це породжує значні ускладнення у правозастосуванні інституту компенсації моральної шкоди, знижує його ефективність на всіх рівнях. Безумовно, такий стан неприйнятний ані з теоретичного, ані з практичного поглядів.
Значну роботу щодо подолання такого незадовільного стану провів Верховний Суд України. У постанові Пленуму від 31 березня 1995 р. №4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" міститься офіційне тлумачення аналізованого поняття – воно визначене як "втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб" [5, с.2].
Аналіз існуючої практики тлумачення поняття моральної шкоди судовою системою України, звичайно, буде неповним без офіційного роз’яснення його змісту Вищим Господарським Судом України. "Моральною визнається шкода, заподіяна організації порушенням її законних немайнових прав" – вказано у п.2 роз’яснення №02-5/95 від 29 лютого 1996р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з відшкодуванням моральної шкоди" [6, с.95]. На наш погляд, ані термін моральна шкода, ані запропонована Вищим Господарським Судом інтерпретація його змісту не відповідають ідеї захисту немайнових прав юридичних осіб, яка нами повністю підтримується.
Наведений витяг із законодавства та його офіційних роз’яснень дає підставу констатувати відсутність дефініції моральної шкоди, яка була б науково обґрунтованою та адекватною фактичній сутності позначуваного явища. Водночас нами виявлена невиправдана колізійність визначень цього терміна, хоча мало б використовуватись єдине цивільно-правове його поняття. До того ж видаються непридатними спроби одним методом правового регулювання захистити немайнові права цілковито різнорідних суб’єктів права.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Психологічний підхід до тлумачення поняття "моральна шкода"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок