Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Трансформація концепції цивільного права у незалежній Україні та створення нового Цивільного кодексу України

Трансформація концепції цивільного права у незалежній Україні та створення нового Цивільного кодексу України

Назва:
Трансформація концепції цивільного права у незалежній Україні та створення нового Цивільного кодексу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,73 KB
Завантажень:
52
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Трансформація концепції цивільного права у незалежній Україні та створення нового Цивільного кодексу України

На момент проголошення незалежності України цивільні відносини у нашій державі регулювалися значною кількістю законодавчих актів, виданих за часів існування СРСР та УРСР. Після проголошення незалежності законодавчі акти колишнього Союзу РСР зберегли чинність у тій частині, що не суперечила законодавству України, а законодавчі акти УРСР, серед яких центральне місце посідав ЦК 1963 р., продовжували діяти практично в повному обсязі

Оскільки ЦК 1963 р. ґрунтувався на застарілій правовій доктрині і не враховував необхідності регулювання товарно-грошових відносин в умовах ринку, виникла небезпека законодавчого вакууму в цій галузі, яку вже у перші роки після проголошення незалежності України було значною мірою подолано шляхом прийняття низки важливих законодавчих актів. Це, насамперед, закони України: від 7 лютого 1991 р. "Про власність", від 27 березня 1991 р. "Про підприємства в Україні", від 19 жовтня 1991 р. "Про господарські товариства", від 18 червня 1991 р. "Про цінні папери та фондову біржу", від 10 грудня 1991 р. "Про товарну біржу", від 2 жовтня 1992 р. "Про заставу" та інші.

Загалом на початку 90-х рр. XX ст. в Україні прийнято значну кількість нормативних актів, покликаних регулювати цивільні відносини, торговельний обіг, господарську діяльність тощо. Загальна тенденція, відображена у них, полягала у поступовому поверненні до гуманістичних цінностей: правового забезпечення суверенітету особи, встановленні гарантій її прав; спробах зрівняти правове становище особи й держави, забезпечити для фізичної особи можливість вільно розпоряджатись своїми правами, крім випадків, прямо вказаних у законі, тощо.

Водночас недоліком законотворчості в Україні того часу був її значною мірою безсистемний характер. Тому в 1994 р. почалося розроблення нової концепції розвитку законодавства України, в основу якої покладено нові уявлення про право, що ґрунтувались на ідеях громадянського суспільства та правової держави.

Згідно з цією концепцією вирішити проблему вдосконалення цивільного законодавства могла тільки його кодифікація, що мала здійснюватися на підставі нової Конституції, будучи складовою конституційної реформи.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України було створено спеціальну робочу групу, яка після тривалої копіткої роботи підготувала проект ЦК. Після дискусій і неодноразових доопрацювань ЦК був прийнятий Верховною Радою України 16 січня та підписаний Президентом України 27 лютого 2003 р.

Підготовка проекту ЦК активізувала пошук відповідей на низку питань, пов'язаних з визначенням його концепції і концепції українського цивільного права взагалі: має бути єдиний кодекс, що регулює майнові відносини, чи доцільне створення цивільного і торговельного (господарського) кодексу? Яку систему права обрати як зразок? Наскільки послідовним повинно бути наслідування цього зразка (зразків)? Якою має бути структура майбутнього кодексу? Чи повинен він регулювати сімейні відносини?

Ці та інші питання обговорювалися на багатьох наукових конференціях, нарадах різного рівня тощо. У процесі обговорення знову активізувалися характерні для радянської та пострадянської цивілістики розбіжності у поглядах щодо доцільності створення окремого господарського кодексу.

Думка про доцільність існування двох кодексів, що регулюють майнові відносини, активно відстоювалася вченими-"господарниками" з посиланням на те, що господарський кодекс - це, власне, той самий торговельний кодекс, який визнається законодавством багатьох країн з ринковою економікою. "Цивілісти", слушно зазначаючи, що структура і зміст цих кодексів не мають нічого спільного, наполягали на тому, що приватне право, яким є цивільне право, повинно акумулювати весь комплекс питань правового статусу приватної особи у громадянському суспільстві. Тому цивільний кодекс має бути найповнішим вираженням захисту прав осіб, як фізичних, так і юридичних, охоплювати правове регулювання всіх майнових ринкових відносин, у тому числі пов'язаних з підприємництвом (наприклад, А.С. Довгерт).

Деякі науковці (наприклад, В.Ф. Опришко, О.А. Підопригора) наголошували, що створення цивільного і господарського кодексів виправдане з практичних міркувань, однак слід чітко розмежувати предмети їх правового регулювання, що поки не вдається.

Таке розмаїття позицій, природно, загальмувало прийняття ЦК (для порівняння можна пригадати, що при таких значних кодифікаціях у галузі приватного права, як систематизація Юстініана, створення Австрійського цивільного кодексу, Кодексу Наполеона, Німецького цивільного кодексу та інших, проблема дуалізму приватного права не виникала: торговельні кодекси, які з'явилися пізніше у Франції, Німеччині, були природним продовженням законопроектних робіт в окремих напрямах).

При підготовці проекту ЦК постала також проблема вибору напрямів та зразків для наслідування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Трансформація концепції цивільного права у незалежній Україні та створення нового Цивільного кодексу України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок