Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття добровільної відмови від вчинення злочину і її ознаки

Поняття добровільної відмови від вчинення злочину і її ознаки

Назва:
Поняття добровільної відмови від вчинення злочину і її ознаки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,83 KB
Завантажень:
497
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Поняття добровільної відмови від вчинення злочину і її ознаки
Згідно з ч. 1 ст. 17 «добровільною відмовою є остаточне при-пинення особою за своєю волею готування до злочину або замаху на злочин, якщо при цьому вона усвідомлювала можливість доведен-ня злочину до кінця».
Ознаками добровільної відмови є: а) остаточне припинення осо-бою готування до злочину або замаху на злочин; б) відмова від вчинення злочину з волі самої особи; в) наявність у особи усвідомлен-ня можливості довести злочин до кінця.
Остаточне припинення готування до злочину або замаху на зло-чин означає остаточну відмову від доведення злочину до кінця, тоб-то дійсну і безповоротну відмову особи від вчинення задуманого нею злочину і відсутність умислу продовжити його в майбутньому. Пе-рерва у вчиненні злочину, його призупинення, тимчасова відмова від доведення його до кінця не створюють добровільної відмови від вчинення злочину, оскільки не припиняється загроза, небезпека за-подіяння шкоди об'єкту, який охороняється кримінальним законом. Наприклад, злодій, який усвідомив, що не зможе відчинити сейф з грошима тим інструментом, що є у нього, і припиняє розпочатий злочин, щоб принести інший інструмент, не може бути визнаний особою, яка добровільно відмовилася від крадіжки. Тільки остаточна відмова від доведення злочину до кінця свідчить про добровільну від-мову від вчинення злочину.
Не є добровільною відмовою від злочину і відмова від повторен-ня посягання при невдалій спробі вчинення злочину, оскільки вин-ним зроблено все, що він вважав за необхідне для закінчення зло-чину, але з не залежних від нього причин злочин не був доведений до кінця. Наприклад, немає добровільної відмови від спроби повтор-ного пострілу в потерпілого у зв'язку з осічкою чи промахом, і вин-ний підлягає кримінальній відповідальності за замах на вбивство. Тут уже перший постріл утворив закінчений замах на вбивство, че-рез це добровільна відмова повністю виключається. Відмова від повторення замаху може бути врахована тільки при призначенні покарання. Верховний Суд України вважає, що, коли відмова стала-ся вже після закінчення всіх дій, які винний вважав за необхідне ви-конати для доведення злочину до кінця, його дії слід кваліфікувати як закінчений замах на той злочин, що його винний хотів учинити'.
Друга ознака добровільної відмови — це недоведення злочину до кінця з власної волі особи. Про зміст цієї ознаки свідчить не тільки назва самої відмови (добра воля), але й текст ч. 1 і 2 ст. 15, де замах на злочин визначається як діяння, що не було доведено до кінця з причин, які не залежали від волі винного. При добровільній відмові від вчинення злочину особа свідомо, зі своєї волі припиняє злочин-ну діяльність. Ініціатива добровільної відмови (прохання, умовлян-ня або навіть погрози) може належати й іншим особам (наприклад, родичам або жертві), але остаточне рішення про припинення злочин-ної діяльності приймає самостійно особа, яка добровільно відмов-ляється від доведення злочину до кінця.
Нарешті, важливою ознакою добровільної відмови є наявність у особи усвідомлення можливості довести злочин до кінця. Особа вважає, що причини (обставини), які він не в змозі перебороти (по-долати) для закінчення початого їм злочину, відсутні і їй вдасться в даних конкретних умовах його завершити. Наприклад, винний з метою зґвалтування довів потерпілу до безпорадного стану, засто-сувавши алкогольні напої або наркотики, і, усвідомлюючії, що він може безперешкодно довести злочин до кінця, пожалів жертву і від-мовився від продовження злочину. Практика Верховного Суду Укра-їни в таких справах виходить з того, що «для визнання відмови від зґвалтування добровільною потрібно встановити, що особа, маючії реальну можливість довести цей злочин до кінця, відмовилася від цього і з власної волі припинила злочинні дії»'.
Якщо ж особа припиняє злочинне діяння, відмовляється від до-ведення злочину до кінця, переконавшись у фактичній неможливості його успішного здійснення, — це не добровільна, а вимушена від-мова, невдале злочинне посягання (наприклад, злодій намагався від-критії сейф з коштовностями, але не зміг).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Поняття добровільної відмови від вчинення злочину і її ознаки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок