Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Основні етапи становлення і розвитку ідеї суверенітету державної влади

Основні етапи становлення і розвитку ідеї суверенітету державної влади

Назва:
Основні етапи становлення і розвитку ідеї суверенітету державної влади
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,64 KB
Завантажень:
272
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Основні етапи становлення і розвитку ідеї суверенітету державної влади


У статті здійснено періодизацію процесу розвитку ідеї суверенітету державної влади, виявлено закономірності та особливості становлення цієї ідеї. Відтак визначено характерні риси суверенної державної влади у сучасній теорії держави.
Ключові слова: суверенітет, ідея суверенітету, державна влада, обмеження державної влади.
На сучасному етапі розвитку української держави, коли визначальними у її діяльності є права і свободи людини, права народу (нації), потребують переосмислення проблеми прояву окремих властивостей державного суверенітету як упродовж усього часу становлення суверенної Української держави, так і в сучасних умовах. Ці питання особливо актуалізувалися із закріпленням Конституцією України конституційних засад пріоритету прав і свобод людини (ст.3), суверенітету народу (ст.5), принципів розподілу влади (ст.6) та верховенства права (ст.8) [1], на основі яких здійснюється організація та функціонування державної влади.
Перед дослідниками історії та теорії держави і права, історії політичних і правових учень постало важливе завдання – узгодження вищеназваних принципів організації та діяльності державної влади з її якісною ознакою – суверенністю, яка, по-суті, передбачає верховенство, незалежність, самостійність, врешті – необмеженість державної влади.
Державний суверенітет, безпосереднім носієм якого є державна влада, – одна з найважливіших проблем юридичної науки. Нею займаються загальна теорія держави і права, спеціальні юридичні дисципліни, зокрема науки конституційного та міжнародного права. Відтак дослідженню ідеї державної влади присвячено чимало наукових праць з різних галузей знань. Разом з тим не знайшли належного відображення в наукових розробках такі питання, як еволюція ідеї суверенітету державної влади, історичні закономірності розвитку концепцій суверенітету, формування теорії суверенітету.
Аналіз процесу виникнення і становлення ідеї суверенітету державної влади дасть змогу визначити закономірності та особливості розвитку цієї ідеї в різні періоди розвитку держави і права, встановити залежність цього процесу від конкретних суспільно-політичних обставин. Звідси випливають такі завдання пропонованого дослідження:
встановити основні етапи еволюції ідеї суверенітету державної влади;
виявити закономірності виникнення і розвитку ідеї суверенітету державної влади.
Теорія суверенітету державної влади розвинулася з ідеї про суверенітет верховного правителя (монарха) як носія державної влади, висловленої та обґрунтованої французьким мислителем ХVІ ст. Жаном Боденом [2], якого тому і вважають основоположником цієї теорії.
Маючи на меті визначити роль Ж. Бодена в історії розвитку теорії суверенітету державної влади, у 1970 р. у Мюнхені відбувся міжнародний колоквіум. Спільну думку учасників колоквіуму висловив професор Міжнародного інституту політичної філософії Р. Дерате, який підкреслив, що за загальним визнанням, Боден вважається "першим теоретиком суверенітету і з нього починається історія цього поняття" і за це "послідовники будуть йому зобов’язані, якщо навіть прямо не посилатимуться на нього" [3, с.245-247].
Саме вчення Жана Бодена поставлене в центр дослідження М.І. Палієнка "Суверенітет. Історичний розвиток ідеї суверенітету і її правове значення". Вчений доводить наявність повноваладдя у стародавніх державах, зазначаючи, до ідея суверенітету в той час не висувалася і не могла виникнути через тогочасні суспільно-політичні обставини. Вони ж у ХVI ст. склалися в такий спосіб, що вимагали теоретичного обґрунтування абсолютної влади монарха. Це і здійснив Ж. Боден. У середньовічній Франції поняття "суверенітет" застосовувалось до носіїв територіальної влади, яким належали найголовніші права влади над людьми, що жили на цій території. Вже до кінця ХІІ ст. французькі королі досягли повного успіху в справі утвердження принципу верховенства всередині держави і повної незалежності від влади суперників ззовні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Основні етапи становлення і розвитку ідеї суверенітету державної влади

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок