Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Ознаки і методи виявлення інсценувань навмисних вбивств

Ознаки і методи виявлення інсценувань навмисних вбивств

Назва:
Ознаки і методи виявлення інсценувань навмисних вбивств
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,04 KB
Завантажень:
442
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Ознаки і методи виявлення інсценувань навмисних вбивств


Аналіз наукових і практичних досліджень стосовно тематики вбивств, пов’язаних з інсценуванням, свідчать про її недостатню розробку. Такі науковці, як В.П. Бахін, В.О. Коновалова, В.Ю. Шепітько, В.П. Колмоков, Ю.П. Аленін та деякі інші вивчали проблему розкриття навмисних вбивств у загальному аспекті. Однак проблемам розробки криміналістичної характеристики цього виду вбивств увага приділяється вкрай недостатня.
А проте для аналізу поводження обвинуваченого (підозрюваного) і встановлення його винності слідчому надзвичайно важливо знати, які чинники спонукали злочинця висувати ту чи іншу виправдовувальну версію, пов’язану з інсценуванням, виявити причину вибору того чи іншого її виду та загалом простежити поводження обвинуваченого (підозрюваного) після вчинення вбивства в різних ситуаціях.
Науковці криміналісти, зокрема О.Я. Баєв, Р.Ф. Бєлкін, О.Ф. Волинський, В.О. Коновалова, В.А. Образцов, розглядаючи цю проблему в різі часи, висловлювати з цього приводу різні думки. Так О.Я. Баєв і А.С. Самохтін під інсценуванням розуміють навмисний підбір злочинцем доказів, які у своїй сукупності створюють обстановку, необхідну для вчинення тієї чи іншої конкретної події [1]. Р.С. Бєлкін тимчасом стверджує, що інсценування злочину є створення обстановки, яка практично не відповідає події, що сталася на цьому місці, і ще може доповнюватися поведінкою і помилковими повідомленнями, як виконавця інсценівки, так і зв’язаних з ним осіб" [2].
Які ж ознаки інсценування і яка криміналістична методика її виявлення?
У тих випадках, коли на стадії порушення кримінальної справи немає повної ясності чи справді відбулося вбивство, чи смерть загиблого викликана іншою причиною, наприклад самогубством слідчий стикається з необхідністю перевірити, чи відбулося у цьому випадку:
самогубство, подібне за обстановкою на убивство;
вбивство, яке нагадує деякими своїми ознаками картину самогубства;
убивство, замасковане інсценуванням.
Отже, передусім слідчий повинен з’ясувати найважливіше для цієї категорії справ питання: виявити причину смерті загиблого та встановити, за яких обставин вона настала.
Від правильного розв’язання досліджуваного питання, що найчастіше має і вирішальне значення, залежить весь подальший хід розслідування. Першою чергою необхідно встановити причину смерті і визначити, чи є вона насильницькою. Відповідь на ці питання слідчий одержує часто вже під час проведення первинних слідчих дій: огляду трупа і місця його виявлення, судово-медичної експертизи трупа і допиту виявлених на місці події свідків. Однак у більшості випадків на початковому етапі слідства питання про рід, а іноді і про причину смерті загиблого ще не з’ясоване.
Якщо не враховувати справи з інсценуванням убивства, скоєного нібито третіми особами, і з версіями про необережний характер вбивства чи про вчинення його в стані необхідної оборони (коли факт убивства очевидний і ніким не заперечується), у всіх інших випадках факт убивства лише передбачається. Саме це припущення і викликає необхідність у порушенні кримінальної справи.
Звідси, природно, випливає, що у всіх справах аналізованої категорії з самого початку розслідування треба висувати версію про убивство незалежно від того, чи є дані про вбивство, замаскованим інсценуванням якою-небудь нейтральною причиною смерті, чи ознаки інсценуванням відсутні і в наявності просто сумнівний випадок смерті, можливо, викликаний вбивством [3]. Поряд з версією про убивство, слідчий, виходячи з даних судово-медичного дослідження трупа й інших обставин, обов’язково повинний включити в план для ретельної перевірки й інші версії про рід смерті загиблого. Обов’язковій перевірці підлягають також версії, висунуті ким-небудь із членів родини, близьких і знайомих загиблого.
Версії про убивство і версія обвинуваченого (підозрюваного), підтверджувана інсценуванням, треба перевіряти вже в процесі проведення первісних слідчих дій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ознаки і методи виявлення інсценувань навмисних вбивств

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок