Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Пеня як спосіб забезпечення виконання обов’язку сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)

Пеня як спосіб забезпечення виконання обов’язку сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)

Назва:
Пеня як спосіб забезпечення виконання обов’язку сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,90 KB
Завантажень:
241
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Пеня як спосіб забезпечення виконання обов’язку сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)


Протягом усього періоду існування та розвитку податкового права України як окремої галузі права інститут пені в цій галузі розглядався лише як міра відповідальності за порушення строків сплати податкових зобов’язань [2; 18; 20].
Така ж позиція закріплена і на законодавчому рівні. Зокрема, підпункт 16.5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі – Закон України № 2181), який передбачає сплату пені банками за порушення строків перерахування податків, зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, має назву „Відповідальність банків” [22].
Однак наука податкового права не стоїть на місці, її інститути постійно розвиваються. Крім того, існування вітчизняної системи податкового права ізольовано, без урахування положень актів міжнародного права, правових систем зарубіжних країн, а також без запозичень окремих інститутів з інших галузей права не вбачається можливим. Яскравим прикладом такого запозичення є запровадження інституту податкової застави із введенням у дію Закону України № 2181 [22].
У зв’язку з цим не можна залишити поза увагою той факт, що пеню у податковому праві можна також розглядати і як спосіб забезпечення виконання обов’язку сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).
Дане питання практично не було об’єктом дослідження українських учених, оскільки норми податкового права України не містять будь-яких положень, які б законодавчо закріплювали забезпечувальну природу пені.
Метою даної статті є спроба дослідити таку правову природу пені у податковому праві, як спосіб забезпечення виконання податкових зобов’язань, співставити її з неустойкою в цивільному праві, визначити спільні риси та основні відмінності між зазначеними правовими категоріями.
У більшості слов’янських мов слово „забезпечити” вживається в значенні зробити що-небудь цілком можливим, дійсним, реально виконаним [17]. Правовий термін „забезпечення” має широке застосування в юридичних дослідженнях, присвячених переважно питанням правозастосування, правореалізації, законності тощо.
Забезпечення виконання норм права можна розглядати в двох аспектах: як загально-правову категорію, що має загальнотеоретичне значення, і як правовий інститут якої-небудь галузі права – відповідної сукупності норм, що регулюють певне коло однорідних суспільних відносин у межах конкретної галузі права [11].
Під правовими категоріями прийнято розуміти „найбільш глибокі, фундаментальні поняття, які є межею узагальнення як у певній області правових знань, так і в правознавстві в цілому” [3]. Відправними точками загальноправових категорій, як правило, є галузеві розробки відповідних понять. Як справедливо зауважив В.К. Бабаєв, загальноправові категорії можуть виникати лише тоді, коли є наявності багатого фактичного і теоретичного матеріалу, що є результатом його узагальнення [1]. Щодо забезпечення виконання правових норм, то спочатку як галузеве поняття воно було визначено в цивільному праві, де об’єктом інституту забезпечення виступають цивільно-правові зобов’язання.
Виділяючи власне галузевий фінансово-правовий аспект предмета дослідження, російська дослідниця О. Імикшенова приходить до висновку, що забезпечення виконання зобов’язань зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) є … інститутом податкового законодавства [11].
Український учений О.І. Гелевей, розглядаючи правовий режим пені як інституту цивільного права, зазначає, що виконання зобов’язання може бути забезпечено не лише шляхом державного примусу, а і шляхом використання спеціальних забезпечувальних форм. Такі гарантії належного виконання цивільно-правових зобов’язань розглядаються в науці цивільного права і в законодавстві як види (способи) забезпечення виконання зобов’язання [5].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Пеня як спосіб забезпечення виконання обов’язку сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок