Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Біоетичне законодавство України: перспективи становлення та розвитку

Біоетичне законодавство України: перспективи становлення та розвитку

Назва:
Біоетичне законодавство України: перспективи становлення та розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,06 KB
Завантажень:
49
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Біоетичне законодавство України: перспективи становлення та розвитку


Правове регулювання взаємовідносин людини і суспільства у державі в усі часи не оминало сфери охорони здоров’я, зокрема і надання медичної допомоги. В умовах формування правової соціальної держави реалізація політики держави, що спрямована на охорону здоров’я населення і реформування охорони здоров’я, можлива лише шляхом прийняття належної нормативно-правової бази. Звертаємо увагу на суттєву прогалину у законодавстві про охорону здоров’я, а саме – відсутність належного правового забезпечення біоетики в Україні. Норми медичної етики та медичної деонтології знайшли лише незначне відображення у вітчизняній нормативно-правовій базі.
Джерельною базою для дослідження були праці як правників, що вивчали питання права й біоетики (Н. Попової, А. Савицької, С. Стеценка), так і медиків, які аналізували проблеми медичної етики та деонтології, зокрема праці Л. Бедріна, А. Загрядської, М. Петрова, В. Попова, П. Ширінського та філософів – С. Вєковшиніної, О. Іванюшкіна, В. Кулініченка, І. Сілуянової, Г. Терешкевич.
Метою статті є аналіз українського біоетичного законодавства і міжнародно-правових стандартів у цій сфері, що слугуватиме виявленню певних закономірностей та особливостей етико-правового забезпечення охорони здоров’я, а також прогалин у цій галузі і шляхів їх усунення. Особливу увагу відведено правовим основам біоетики, що дає змогу визначити роль правових та етичних норм у регулюванні відносин між суб’єктами медичного права, зокрема між лікарем і пацієнтом.
Концепція біоетики сформувалась близько 30-ти років тому у США. У цій науці зіштовхнулись інтереси юристів та медиків, політиків і філософів, економістів й соціологів. Таку увагу до біоетики можна пояснити розвитком науки та прогресом медицини, що зумовили низку правових, морально-етичних і соціальних проблем. Це, наприклад, питання, пов’язані із забезпеченням прав на життя і здоров’я, що є природними, невід’ємними й невідчужуваними та гарантують фізичне існування людини. Насамперед, це проблеми, що стосуються евтаназії, трансплантації органів і тканин, клонування, донорства крові та її компонентів, абортів, стерилізації, корекції статі, медико-біологічних експериментів, штучного запліднення тощо.
У науковій літературі відшукуємо різноманітні підходи до визначення поняття біоетики. Зокрема, під біоетикою І. Сілуянова розуміє спосіб осмислення важливих ситуацій, що стосуються здоров’я і хвороби, життя та смерті людини, і пошук гідних моральних шляхів виходу з них в умовах співіснування альтернативних можливих рішень [1, с. ]. Згідно з визначенням, запропонованим в Енциклопедії з біоетики (1978), біоетика – це така сфера дослідження, яка, використовуючи методології різних наук, має своїм предметом систематичний аналіз людської поведінки у сфері наук про життя і здоров’я у тій мірі, у якій ця поведінка розглядається крізь призму моральних цінностей і принципів [2, с. ]. Ван Ранселер Поттер біоетику називає наукою виживання, яка повинна бути не просто наукою, а новою мудрістю, яка б об’єднала два найважливіші і вкрай необхідні елементи – біологічні знання і загальнолюдські цінності [3, с. ]. Біоетика – це спроба "подивитись на себе збоку", зроблена біологами і медиками, що налякані можливостями і наслідками своїх нових технологій [4, с. ]. Нерідко термін "біоетика" вживається як тотожний до термінів "сучасна медична етика" і "біомедична етика" [5, с. ], а іноді медична біоетика розглядається як один з основних напрямів біоетики [2, с. ]. Біомедична етика, на думку В. Альбицького та М. Амбросімова, виступає у чотирьох іпостасіях: по-перше, вона комплексна (міжсекторальна, суміжна) сфера знань, що спрямовані на вирішення соціальних, етичних і правових проблем, які виникають по мірі розвитку біології і медицини; по-друге, біоетика – це сучасна етика медичного працівника; по-третє, вона сучасний громадський інститут, що здійснює контроль суспільства за діяльністю медиків, за метою і результатами наукових розробок; і, врешті-решт, біоетика – методичний інструмент вирішення важких моральних колізій (дилем) [6, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Біоетичне законодавство України: перспективи становлення та розвитку

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок