Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Гідність людини: юридичні аспекти

Гідність людини: юридичні аспекти

Назва:
Гідність людини: юридичні аспекти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,51 KB
Завантажень:
115
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Гідність людини: юридичні аспекти


Преамбула до Загальної декларації прав людини закріплює положення, що визнання гідності, яка властива всім членам людської сім’ї, і рівних та невід’ємних прав їх є основою свободи, справедливості та загального миру. У ст. декларації стверджується: "Всі люди народжуються рівними у своїй гідності та правах". Преамбула до міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права закріплює положення, згідно з яким усі права людини "випливають з властивої людській особі гідності", а також низка інших документів. Всесвітня конференція з прав людини, що проходила у Відні в 1993 р., підтвердила, що "всі права людини випливають з гідності і цінності, притаманних людській особистості".
Преамбула Конституції України закріплює принцип про "забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя". Розділ І "Загальні засади" визнає людину, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпеку найвищою соціальною цінністю в Україні (ст. ). РозділКонституції "Права, свободи та обов’язки людини та громадянина" закріплює положення, згідно з яким усі люди є вільні і рівні у своєй гідності та правах (ст. ), а також право людини на повагу до її гідності (ст. ). Захист гідності передбачений нормами конституційного, кримінального, кримінально-процесуального, цивільного, цівільно-процесуального, трудового права.
Як же розуміти поняття гідності у площині прав людини взагалі й в юридичних аспектах цих прав зокрема? У правничій літературі відоме, по-перше, твердження, що гідність людини має характер основного принципу юридичного права [32 c. ; 3, с. ] Це потребує розробки цього поняття з позицій бачення загальної теорії держави і права. Зауважимо, що значення принципів права полягає в тому, що вони у стислому вигляді концентровано відображають найсуттєвіші риси права, є начебто його квінтесенцією, "обличчям". Принципи права – це керівні засади (ідеї), які зумовлюються об’єктивними закономірностями існування й розвитку людини та суспільства, визначають зміст і спрямованість правового регулювання [21, с. ].
Визнання гідності джерелом прав і свобод людини робить визначальним верховенство принципу природної гідності. Отже, конкретні права і свободи, а також усі інші норми повинні бути інтерпретовані на тлі людської гідності, яка є "найвищим принципом Конституції" [34, ]. Конституційне закріплення принципу людської гідності виконує роль ідеалу, до якого законодавець повинен прагнути. Він має виконувати роль тієї опори, на яку спирається законодавець в процесі творення інших норм права.
Принцип людської гідності має абсолютний характер, тобто, по-перше, гідність людини є непорушною і, по-друге, не може бути жодних винятків з цього правила. Людська гідність становить джерело, фундамент і основу цілого конституційного порядку в логічному, онтологічному та інтерпретаційному розумінні. Тому людську гідність не можна тлумачити як одне з багатьох прав чи свобод, оскільки таке розуміння гідності може призвести до звуження її змісту [31, c. ].
По-друге, деякі вчені вказують, що людська гідність є однією з свобод людини [33, c. ]. Інші вчені стверджують, що гідність людини є її правом. Однак право людини на гідність розглядається як засадниче щодо інших прав людини, воно реалізується через розвиток інших прав і свобод [25, с. ]. Таке право також розглядається як абсолютне [23, с. ], тобто таке, що охороняється від усіх інших суб’єктів права, які підпорядковуються певному режиму. Це право породжує так звані абсолютні обов’язки інших суб’єктів. Суть цих обов’язків: усі повинні утримуватись (виявляти свою пасивність) щодо порушення абсолютного права, інакше порушник покладає на себе додатковий обов’язок з відшкодування заподіяної шкоди, а потерпілий, реалізуючи своє право на захист, вступає з ним у "відносні" правовідносини [26, c. ].
У Конституції України (ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Гідність людини: юридичні аспекти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок