Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Часові межі дії нормативно-правових актів України: проблемні питання

Часові межі дії нормативно-правових актів України: проблемні питання

Назва:
Часові межі дії нормативно-правових актів України: проблемні питання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,32 KB
Завантажень:
236
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Часові межі дії нормативно-правових актів України: проблемні питання


Розвиток сучасної правової системи України залежить від низки чинників, серед яких чільне місце посідає ефективна система законодавства. Основу такої системи повинні складати якісні, дієві нормативно-правові акти. Дієвість нормативно-правових актів забезпечується низкою умов, серед яких є чітке визначення меж часової сфери.
Часова сфера дії нормативно-правових актів окреслюється такими моментами, як початок та закінчення (припинення) їхньої дії.
Як правило, у літературі ці моменти називають межами, рамками, що обмежовують часову сферу дії нормативно-правових актів.
На важливість та практичну значущість часових меж дії нормативно-правових актів вказував ще Г.Ф. Шершенєвіч [1, ]. У свою чергу С.С. Алексєєв зазначає, що точне встановлення меж дії нормативно-правових актів є елементарною, первинною умовою правового регулювання, яке є необхідним, оскільки кожен нормативно-правовий акт, коли-небудь виданий, припиняє своє існування [2, ].
Зауважимо, що саме поняття межа пов’язано із поняттям сфера. Термін сфера тлумачиться, як район дії, межа поширення чого-небудь [3, ]. Одним із значень слова межа є розуміння його, як лінії поділу якої-небудь території, границі поділу, розрізнення яких-небудь явищ, предметів [3, ]. Отже, часову сферу дї нормативно-правових актів окреслюватимуть такі її межі, як початок дії та закінчення (припинення)дії нормативно-правових актів.
Кожен нормативно-правовий акт має свою окрему сферу дії та, відповідно межі дії.
За А.Б. Венгеровим, істотною властивістю нормативно-правових актів, одним із "важливих класифікаційних критеріїв", за якими виділяють види нормативно-правових актів, є час, простір, коло осіб, на які поширюється його регулятивна дія [4, ].
Стосовно початкової межі дії нормативно-правових актів України постає чимало теоретичних та практичних проблем. Початкова межа дії пов’язується з набранням чинності нормативно-правовим актом.
Разом з тим як у юридичній літературі так і в практиці досить часто, характеризуючи початкову межу дії, використовують такі терміни, як набрання юридичної сили, вступ в силу, набрання чинності введення в дію. Враховуючи це, є потреба з’ясувати зміст понять юридична сила, чинність, введення в дію, вступ в силу.
Юридична сила, як властивість нормативно-правового акта, передбачає їх чітку підпорядкованість, ієрархію та обов’язковість. Ця властивість залежить від місця правотворчого органу в апараті держави, від його компетенції, і вказує на формальну обов’язковість одного акта стосовно до іншого.
Однією з умов набрання юридичної сили є момент набрання чинності нормативно-правовим актом, тобто нормативно-правовий акт набуває юридичної сили з моменту набрання ним чинності.
В юридичній літературі поняття чинності не настільки розроблено, щоб можна було говорити про чіткі та однозначні висновки. Але в цілому чинність можна сформулювати, як здатність (можливість) нормативно-правового акта здійснювати регулюючий вплив на поведінку суб’єктів з визначеного моменту.
Що ж до терміну введення вдію, то в юридичній літературі і на практиці його ототожнюють з терміном набрання чинності (в російській юридичній літературі замість терміна набрання чинності вживається термін вступ в силу) [2, ]. Під вступом в силу також розуміють і вступ в юридичну силу. Якщо ж виходити з дослівного тлумачення словосполучення введення в дію, яке поряд з іншими значеннями, означає "давати доступ до будь-чого, включати в що-небудь" [5, ], "робити діючим" [6, с. ]. Це дає підстави зробити висновок, що введення в дію і сам порядок набрання чинності є тотожними. Отже, тотожними є не поняття набрання чинності і введення в дію, а порядок набрання чинності і введення в дію.
Нормативно-правові акти набирають чинності у спеціальному порядку, який фіксується в національному законодавстві, що містить пряму вказівку щодо набрання чинності відповідними нормативно-правовими актами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Часові межі дії нормативно-правових актів України: проблемні питання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок