Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Нормативний договір як форма трудового права

Нормативний договір як форма трудового права

Назва:
Нормативний договір як форма трудового права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,20 KB
Завантажень:
422
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Нормативний договір як форма трудового права


Перехід до ринкової економіки і саме функціонування ринкового механізму можливі лише за умови, якщо основна маса товаровиробників – підприємств, громадян – має свободу господарської діяльності та підприємництва [5, c.19]. Економічна свобода передбачає наявність різних юридичних і фізичних осіб як суб’єктів, що здійснюють різноманітні види виробничої діяльності, крім заборонених законом, на договірних засадах. Тому найважливішим інструментом регулювання таких взаємозв’язків між суб’єктами в цій діяльності є договір.
Характерним для договору є його універсальність як правопороджуючого юридичного факту, що встановлює правові зв’язки між будь-якими суб’єктами – учасниками суспільних відносин. Адже договір – це двостороння або багатостороння угода між людьми чи організаціями з урегулювання будь-якої життєвої ситуації [2, c.57]. Цим пояснюється його широке використання в різноманітних сферах суспільного життя. Визначальним є те, що кожен договір являє собою взаємне зустрічне волевиявлення сторін і скерований на певні юридичні наслідки. Договір є проявом нормативної саморегуляції, і якщо розуміти форми права у вигляді соціально-юридичної взаємодії, то договір повинен бути добровільно-погоджувальним, стимулюючим, а не формально-примусовим [10, с.25; 4, с.15].
Договір є оптимальною правовою формою для реалізації можливостей, які здійснюються або власними діями, або діями інших суб’єктів. Саме за його допомогою суб’єкти ринкових відносин у переважній більшості реалізують свої спільні інтереси. Договірні засади врегулювання суспільних відносин є оптимальними для розв’язання суперечностей та досягнення узгоджених дій між учасниками цих відносин. Адже договір є традиційним засобом регулювання відносин у галузях приватного та публічного права, які використовують договірне начало як самостійний елемент суспільного регулювання [8, с.8].
У навчальній літературі визначено, що договір є угодою нормативного характеру і має силу закону [9, c.193]. Підставою обов’язковості норм права, які містяться в нормативних договорах (угодах), що і є ознакою їх як форм трудового права, є: договірний характер цих норм; наявність санкцій держави у формі попереднього дозволу (делегування чи санкціонування) на встановлення норм права в договірному порядку. Саме в силу договірного характеру та санкції держави на автономне регулювання певного кола відносин названі норми відіграють роль регулятора трудових відносин. Так С.С.Алєксєєв вбачає зміст “автономного регулювання” суспільних відносин у тому, що його здійснюють самі учасники відносин, які виступають один перед одним не як органи, що виконують владні повноваження, а діють на засадах рівності, самі координують свою волю [1, c.162].
І справді, нормативний договір є проявом нормативної саморегуляції, проте первинною юридичною формою розвитку договірних форм права, надання їм законної сили виступає нормативно-правовий акт, а конкретніше – диспозитивні норми права. На сьогодні правовий акт щоразу більше взаємодіє з договором, вводить його як інструмент саморегуляції трудових відносин. Причому вісь взаємовідносин “підзаконний акт і договір як його конкретизація” поступово замінюється на взаємовідносини – “закон як основа договорів, локальних актів та актів самоуправління”. Закон стає первинною юридичною формою розвитку договірних форм трудового права, створюючи міцний фундамент для договорів як форми альтернативно-юридичних дій і стимулюючи розширення кола їх учасників. Він або ж прямо передбачає та вводить через диспозитивні норми договір як форму трудового права, або ж допускає його у випадках, не врегульованих законодавством. У результаті цього збільшується сфера договірного регулювання трудових відносин, збільшується питома вага норм – “самозобов’язань”, суб’єкти набувають більшої самостійності у вирішенні питань, що їх цікавлять. Поширюється розвиток самоуправлінських угод за участю різноманітних суб’єктів трудового права.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Нормативний договір як форма трудового права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок