Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Розбій з метою заволодіння майном

Розбій з метою заволодіння майном

Назва:
Розбій з метою заволодіння майном
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,55 KB
Завантажень:
76
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Розбій з метою заволодіння майном
Закон визначає розбій як напад з метою заволодіння майном, поєднаний з насильством, небезпечним для жит-тя чи здоров'я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства (ст. 86 і ст. 142 КК).
Розбій — це найбільш небезпечний злочин проти влас-ності. При розбої заволодіння майном вчиняється шляхом насильства над потерпілим, і тим самим порушення права власності на майно поєднується з порушенням особистого блага людини.
Об'єктом розбою є державна, колективна чи індивідуаль-на власність, а також особисті блага людини. Це — двооб'єктний злочин. Розбоєм охоплюється таке посягання на особу — власника майна або на особу, у віданні чи під охороною якої перебуває майно, а також на будь-яку іншу особу, яке завдає шкоди здоров'ю такої особи або створює небезпеку для її життя чи здоров'я. Умисне позбавлення життя особи, яка зазнала нападу, виходить за межі законо-давчого визначення складу злочину розбій; така сукупність дій і спричинені ними наслідки утворюють сукупність зло-чинів — розбій і убивство з корисливих мотивів. Пленум Верховного Суду України в абз. 4 п. 8 постанови "Про су-дову практику в справах про злочини проти життя і здоров'я людини" від 1 квітня 1994 р. № 1 зазначив, що "у разі вчи-нення умисного вбивства під час нападу або зразу ж після нього з метою заволодіння або утримання приватного май-на громадян, колективного чи державного майна, дії вин-ного слід кваліфікувати за п. "а" ст. 93 КК і ч. З ст, 142 або ч. 2 ст. 86 чи ст. 86і цього Кодексу"'.
Об'єктивна сторона розбою складається з двоєдиного способу дій — нападу і насильства з метою заволодіння майном.
Напад при вчиненні розбою може бути відкритим або таємним (несподіваним для потерпілого). Напад завжди
'Збірник... — С. 169.
320
пов'язаний із насильством над потерпілим з метою заволо-діння чужим майном. При цьому насильство — це своєрід-ний засіб, здатний примусити особу, яка відає майном, передати його винному, погодитися на вилучення майна, позбавити таку особу можливості вчинити опір злочинцю або усунути протидію з боку будь-кого під час заволодіння майном.
Насильство при розбої може бути фізичним та психіч-ним.
Фізичне насильство — це силовий вплив на потерпілого, який знаходить свій вияв у заподіянні легкого тілесного ушкодження, що призвело до короткочасного розладу здо-ров'я або короткочасної втрати працездатності, у нанесенні середньої тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження. Таке насильство (за винятком тяжкого тілесного ушкоджен-ня, внаслідок якого сталася смерть потерпілого), охоплюєть-ся поняттям розбою і не потребує додаткової кваліфікації за статтями про злочини проти особи. Поняттям "розбій" охоплюється також напад із метою заволодіння майном, поєднаний із насильством, яке заподіяло потерпілому лег-ке тілесне ушкодження, що не призвело до короткочасно-го розладу здоров'я або взагалі не спричинило ніякої шко-ди його здоров'ю, однак було небезпечним для життя чи здоров'я в момент заподіяння (наприклад, здушення шиї, застосування електроструму, зброї, намагання завдати удар тяжким предметом у голову, хоча він фактично лише ков-знув по руці).
При кваліфікації дій винного, який з метою заволодіння майном привів потерпілого шляхом застосування одурма-нюючих або сильнодіючих речовин (газів) до безпорадно-го стану, необхідно виходити з того, чи були такі дії небез-печними для життя або здоров'я. При цьому важливими є такі критерії: а) чи був безпорадний стан потерпілого на-слідком насильницьких чи обманних дій винного або він був досягнутий завдяки добровільному вживанню потерпілим наркотика чи алкоголю (наприклад, споювання винним потерпілого, з огляду не лише на його пристрасть до вина, але і з його згоди на вживання алкоголю). У такому випад-
П ч-Іоо 321
ку немає нападу і немає розбою; б) наскільки використана злочинцем речовина була небезпечна для життя або здо-ров'я потерпілого. Якщо одурманюючі засоби були засто-совані (з метою заволодіння майном) проти волі потерпілого та створювали небезпеку для його життя чи здоров'я, а особа, що їх застосувала, усвідомлювала таку небезпеку, вона винна у розбої.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Розбій з метою заволодіння майном

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок