Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття і види умислу

Поняття і види умислу

Назва:
Поняття і види умислу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,28 KB
Завантажень:
329
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Поняття і види умислу
Однією з форм вини є умисел.
У ст.24 вказується на дві характерні ознаки умислу - інтелектуальну і вольову. Інтелектуальна ознака умислу включає:
1) усвідомлення особою суспільно небезпечного характеру своєї дії чи бездіяльності;
2) передбачення її суспільно небезпечних наслідків.
Вольова ознака умислу означає наявність у суб'єкта злочину бажання настання суспільно небезпечних наслідків від вчиненого ним діяння чи свідоме їх припущення.
Залежно від поєднання у свідомості злочинця інтелектуальної і вольової ознак умисел поділяється на два види: прямий і непрямий (евентуальний). При прямому умислі, згідно з ч. 2 ст.24, особа:
а) усвідомлює суспільно небезпечний характер своєї дії або бездіяльності;
б) передбачає настання суспільно небезпечних наслідків;
в) бажає їх настання.
При вчиненні злочину з непрямим умислом, згідно з ч. 3 ст.24, особа:
а) усвідомлює суспільно небезпечний характер свого діяння;
б) передбачає його суспільно небезпечні наслідки;
в) хоча не бажає, але свідомо припускає їх настання.
Можна стверджувати, що загальними ознаками як прямого, так і непрямого умислу є: усвідомлення винним суспільно небезпечного характеру своїх дій або бездіяльності; передбачення ним суспільно небезпечних наслідків. Підставою розмежування двох видів умислу є те, що при прямому умислі винна особа бажає настання суспільно небезпечних наслідків, а при непрямому виявляє байдужість до таких наслідків, не бажає, але свідомо припускає їх настання Бородин С.В. Российское уголовное пра-во. Общая часть. — М, 1997. — с. 101-102..
Усвідомлення суспільно небезпечного характеру вчиненого діяння означає, що винна особа розуміє не лише фактичні обставини, які стосуються об'єкта і об'єктивної сторони складу певного злочину, а й його суспільну небезпечність. Наприклад, при вчиненні крадіжки винний усвідомлює, що він порушує право власності, таємно викрадає чуже майно і тим самим спричиняє майнову шкоду потерпілому.
Осудна особа, яка досягла певного віку, як правило, усвідомлює суспільну небезпечність своєї дії або бездіяльності. При цьому не обов'язково, щоб винний усвідомлював протиправність і караність вчиненого ним діяння. Кримінальне право ґрунтується на принципі, що незнання закону не звільняє особу від кримінальної відповідальності. Вона завжди має можливість після опублікування закону ознайомитися з його змістом і знати, чи є діяння, що вчиняються, протиправними. У тих випадках, коли у суду або органу слідства виникає сумнів щодо того, чи усвідомлювала особа через нерозвиненість, слабоумство чи інший хворобливий стан суспільну небезпечність вчиненого нею діяння, обов'язковим є проведення судово-психіатричної або судово-психологічної експертизи.
Ознаки прямого умислу, що вказані у ч. 2 ст.24, характерні для так званих матеріальних злочинів (злочинів з матеріальним складом), необхідною умовою яких є настання певних суспільно небезпечних наслідків, передбачених законом, і наявність причинового зв'язку між діянням особи і наслідками, що настали. Тому при вчиненні цих злочинів винний передбачає не тільки суспільно небезпечні наслідки свого діяння, але й у загальних рисах - розвиток причинового зв'язку між діянням, що вчиняється, і злочинним наслідком, що настане.
При вчиненні умисного злочину особа передбачає наслідки свого діяння як тоді, коли вони неминуче настануть (скажімо, винний вчиняє прицільний постріл з близької відстані у голову своєї жертви), так і тоді, коли вона передбачає реальну можливість їх настання (особа вчиняє підпал житла, в якому знаходяться люди, що можуть при цьому загинути). Крім того, якщо в диспозиції закону вказуються такі ознаки, як час, місце, спосіб або обстановка вчинення злочину, винний усвідомлює і ці ознаки складу злочину Андрусів Г. В., Андрушко П. П., Беньківський В. О., Кобзаренко П. В., Лихова С. Я. Кримінальне право України. Загальна частина: Підруч. для студ. юрид. вузів і ф-тів / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. / П.С. Матишевський (ред.).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Поняття і види умислу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок