Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Органи, що займаються захистом суб'єктивних цивільних прав, та принцип lex fori

Органи, що займаються захистом суб'єктивних цивільних прав, та принцип lex fori

Назва:
Органи, що займаються захистом суб'єктивних цивільних прав, та принцип lex fori
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,17 KB
Завантажень:
37
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
З'ясування змісту міжнародного цивільного процесу залежить, зокрема, від визначення кола органів, уповноважених захищати суб'єктивні цивільні права шляхом розгляду та вирішення цивільних справ. Захистом суб'єктивних цивільних прав, крім суду, займаються й інші юрисдикційні органи: арбітраж, нотаріат, третейські суди, профспілкові та інші державні органи, а у випадках, окремо передбачених законом, захист цивільних прав здійснюється в адміністративному порядку (ст. 6 Цивільного кодексу України). Сьогодні відповідно до ст. 124 Конституції України судочинство в Україні здійснюють Конституційний суд та суди загальної юрисдикції. Це не усуває можливості захисту прав та інтересів суб'єктів права іншими органами. Свого часу для вирішення спорів, що виникали при укладанні договорів на ярмарках оптового продажу товарів, ярмаркоми створювали арбітраж по вирішенню таких спорів. У зв'язку з відсутністю законів України про віднесення до компетенції ярмаркомів вирішення вказаних спорів, створення арбітражів ярмаркому Вищим арбітражним судом України було обгрунтовано визнано протиправним, а їх рішення з господарського спору — неправосудними. Вищий арбітражний суд України у Інформаційному листі від 8 травня 1992 р. № 01-8/552 "Про підвідомчість спорів, що виникають при укладенні договорів на ярмарках оптового продажу товарів" вказав, що, незважаючи на відсутність законодавства про компетенцію ярмаркому стосовно вирішення господарських спорів, у арбітражного суду немає правових підстав відмовляти у прийнятті позовної заяви на підставі п. 2 ст. 62 АПК України з посиланням на те, що господарський спір був вирішений арбітражем ярмаркому. Відповідно до цього Листа вказані спори може розглядати й третейський суд.

Згідно з ст. 67 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 р. не підлягають розгляду судами та арбітражними судами України спори підприємств, установ і організацій України у галузі охорони навколишнього природного середовища з підприємствами, установами та організаціями інших держав. У Законі вказано, що такі спори розглядають комісії, утворені на паритетних засадах з представників України й заінтересованих держав або третейським судом2. Якщо спір, відповідно до законодавства України, підвідомчий за предметною чи іншою ознакою суду, то зрозуміло, що він не може сьогодні розглядатися комісією.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого арбітражного суду України від 25 червня 1996 р. № 01-8/234 "Про Закон України "Про промислово-фінансові групи в Україні" вирішення питань, пов'язаних із створенням (реєстрацією), реорганізацією та ліквідацією промислово-фінансової групи, Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України3. Тому пов'язані з цим спори арбітражні суди не розглядають.

Якщо справу, порушену в суді України, необхідно передати до органу, який вирішує господарські справи в іншій державі, таке передання позовних матеріалів або справи з арбітражного суду до органу іноземної держави здійснюється у порядку, передбаченому законодавчими актами України, міждержавними договорами або угодами.

Вирішуючи питання про те, якому органові підпорядкувати вирішення спору, звертаються до окремих нормативно-правових актів (наприклад, до Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), а також до міждержавних договорів.

У вітчизняній доктрині традиційною вважалася точка зору, відповідно до якої цивільне процесуальне законодавство складає система норм, що регулюють порядок провадження в суді цивільних справ, і, відповідно, до джерел цієї галузі права належать акти, які мають норми про цивільне судочинство. Поширеною стала також точка зору про процесуальний характер форм діяльності усіх юрисдикційних органів, які здійснюють захист цивільних прав (В. Волжанін, А. Добровольський). її підтримували представники галузевих наук, наприклад, І. Побірченко щодо провадження в арбітражі. Сьогодні деба-тується питання про можливість зближення судової влади, уніфікацію судової системи, а також створення єдиного про-цесуального порядку для розгляду цивільних, трудових, сімейних, земельних та інших спорів. Цікавим є приклад уніфікованої практики та законодавства стосовно розгляду справ у Естонській Республіці. Тут Державний арбітраж ліквідовано Законом від 15 грудня 1992 p. Починаючи з 1 лютого 1993 p., усі спори, незалежно від складу сторін (юридичні чи фізичні особи), розглядають суди загальної компетенції. Для вирішення спорів з договірних та інших цивільно-правових підстав, у т. ч. з міжнародних господарських відносин, залишено тільки постійний Арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті (далі — ТПП), який є недержавною інституцією.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 



Реферат на тему: Органи, що займаються захистом суб'єктивних цивільних прав, та принцип lex fori

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок