Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Визначення розміру матеріальної шкоди, заподіяної злочином, що підлягає відшкодуванню у кримінальному судочинстві

Визначення розміру матеріальної шкоди, заподіяної злочином, що підлягає відшкодуванню у кримінальному судочинстві

Назва:
Визначення розміру матеріальної шкоди, заподіяної злочином, що підлягає відшкодуванню у кримінальному судочинстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,96 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Визначення розміру матеріальної шкоди, заподіяної злочином, що підлягає відшкодуванню у кримінальному судочинстві


Сьогодні у науковій літературі більшою мірою увага акцентується на проблемах визначення розміру моральної шкоди, заподіяної злочином, що підлягає компенсації у кримінальному судочинстві. Що торкається визначення розміру шкоди матеріальної, то цьому питанню уваги приділяється менше. І на перший погляд може навіть видатися, що актуальних питань, пов’язаних з обрахунком заподіяної суспільно-небезпечним діянням матеріальної шкоди та, відповідно, визначенням розміру її відшкодування у результаті пред’явлення цивільного позову у кримінальному процесі, не має. У деяких ситуаціях це справді так. Проте існує ціла низка обставин, за яких визначення обсягу матеріальної шкоди, яка підлягає відшкодуванню, насправді є не легким завданням та викликає на практиці певні труднощі. Окремі аспекти відшкодування матеріальної шкоди у кримінальному судочинстві, зокрема, визначення її розміру, розглядалися у роботах таких науковців, як М.І. Гошовський, П.П. Гурєєв, З.З. Зінатуллін, О.П. Кучинська, А.Г. Мазалов, В.Т. Нор, В.Я. Понарін, В.С. Шадрін та ін. І хоча шляхи розв’язання значної кількості проблем як теоретичного, так і практичного плану у цій сфері було окреслено в працях перелічених та ряду інших вчених, деякі з них все ж залишаються не достатньо дослідженими і по даний час. Це обумовлено насамперед тим, що переважна більшість робіт, які торкаються питань відшкодування матеріальної шкоди у кримінальному процесі та визначення її розміру ґрунтується на основі Цивільного кодексу 1963 р., який втратив чинність, та інших нормах цивільного права, які останнім часом зазнали суттєвих змін. Прийняття нового Цивільного кодексу (далі – ЦК), а також інші новели цивільного законодавства та існуюче коло дискусійних питань у літературі в цій площині потребує нового наукового осмислення окремих аспектів відшкодування матеріальної шкоди у кримінальному провадженні, що й ставить своїм завданням дана стаття.
Між розміром заподіяної матеріальної шкоди і обсягом суми, що стягується з винного та необхідна для її відшкодування, існує прямо пропорційна залежність. Постановляючи обвинувальний вирок, суд залежно від доведеності підстав і розміру цивільного позову задовольняє його повністю або частково чи відмовляє в ньому (ч. 1 ст. 328 КПК).
Одним з завдань цивільного позову у кримінальному судочинстві є відновлення порушених злочином майнових та особистих немайнових інтересів потерпілих. Тому з економічної точки зору розмір шкоди, яка відшкодовується, фактично повинен бути адекватним розміру матеріальної шкоди, заподіяної злочином. Іншими словами, відшкодувати потерпілому повинні таку суму грошей, щоб він міг придбати на момент виконання рішення про таке відшкодування, аналогічне майно до того, яке вибуло з його володіння внаслідок вчинення злочину чи відновити його, якщо воно було втрачено чи пошкоджено через вчинення злочину. Від моменту вчинення злочину та заподіяння ним шкоди до моменту, коли визначається у судовому рішенні розмір такого відшкодування проходить більший чи менший проміжок часу. Оскільки за цей період в економіці державі можуть відбутися зміни то, відповідно, кількісно розмір такого відшкодування відрізнятиметься від розміру заподіяної шкоди. Стосовно вирішення цих питань цілком виправдану позицію займає Пленум Верховного Суду України. Відповідно до його постанови від 25 грудня 1992 р. № 12 з наступними змінами та доповненнями «Про судову практику в справах про корисливі злочини проти приватної власності», вирішуючи питання про кваліфікацію дій винної особи за ознакою заподіяння потерпілому значної шкоди, судам належить виходити із вартості викраденого на час вчинення злочину, його кількості і значущості для потерпілого, а також із матеріального становища останнього, наявності у нього утриманців тощо. Критерії, що не мають матеріального змісту (дефіцитність викраденої речі, престижність володіння нею тощо), при цьому враховуватися не повинні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Визначення розміру матеріальної шкоди, заподіяної злочином, що підлягає відшкодуванню у кримінальному судочинстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок