Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Кримінальний процес та криміналістика деякі питання захисту свідків і потерпілих за законодавством України та зарубіжних держав

Кримінальний процес та криміналістика деякі питання захисту свідків і потерпілих за законодавством України та зарубіжних держав

Назва:
Кримінальний процес та криміналістика деякі питання захисту свідків і потерпілих за законодавством України та зарубіжних держав
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,76 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Кримінальний процес та криміналістика деякі питання захисту свідків і потерпілих за законодавством України та зарубіжних держав


Протягом останніх 10-15 років проблема захисту свідків є центром уваги судових систем у багатьох європейських державах. Нині дедалі частіше доводиться стикатися з тим, що не тільки свідки, а й нерідко і потерпілі не бажають проінформувати про відомі їм дані щодо злочину. Тут і “небажання зв’язуватися з правоохоронними органами”, особиста зацікавленість (у тому числі й підкуп), а головне – боягузництво – як потенційне, так і реальне (наслідок вже вчиненого впливу). Тому особливого значення набувають питання забезпечення недоторканності осіб, які можуть надати допомогу слідству у виявленні злочинців, тобто захисту їх від погроз та посягань. Про актуальність наведеного свідчать, зокрема, дані опитування працівників правоохоронних органів, які зазначили, що у кожній другій кримінальній справі простежено вплив на потерпілих і свідків [9, с. ]. Стан незахищеності потерпілого зумовлює і неможливість здійснення правосуддя на основі принципу змагальності сторін, оскільки не можна очікувати від потерпілого активності у використанні кримінально-процесуальних прав (природної умови змагальності), якщо така активність тягне за собою посткримінальний вплив, в тому числі його найжорсткіші форми – побиття, вбивства. Тому захист цих осіб, членів їх сімей та близьких родичів став нагальною необхідністю. Це обов’язок державних органів, який має реалізовуватися з метою забезпечення цілісності та ефективності кримінального правосуддя [3, с. ].
Матеріали справ, які розглядають суди України, свідчать про те, що потерпілі, свідки та інші учасники кримінального процесу звертаються із заявами про забезпечення безпеки лише в поодиноких випадках. Проте факти погроз на адресу потерпілих і свідків значно поширені.
За повідомленням Київського міського суду, у райсудах м. Києва траплялися випадки ухилення потерпілих і свідків від явки до суду внаслідок впливу на них шляхом погроз та інших протиправних дій з боку родичів підсудних, про що вони усно повідомляли суддям, але з заявами про застосування до них заходів забезпечення безпеки не зверталися [1, с. ].
Справа В., К., П., обвинувачених у крадіжці в особливо великих розмірах, розбої при обтяжуючих обставинах, грабежі та інших злочинах не розглядалися більше ніж півроку у зв’язку з неявкою потерпілих і свідків. Відповідно до отриманої оперативної інформації, неявка цих осіб була зумовлена погрозами розправою з боку зацікавлених осіб. Але заяв про забезпечення безпеки не було.
У Радянському райсуді м. Києва через неявку потерпілого і свідків понад 5 місяців не вирішувалася справа П. та С., обвинувачених за ч. ст. , ч. ст. , ч. ст. , ст. КК України 1960 року [1, с. ].
Особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві, нерідко потрапляють під вплив родичів та знайомих обвинувачених, особливо в справах про тяжкі насильницькі злочини. Вони побоюються давати правдиві свідчення, а після закінчення досудового слідства взагалі ухиляються від явки в судові засідання.
Через погрози потерпілі чи свідки нерідко під різними приводами від’їжджають на час розгляду справи за межі м. Києва або навіть і держави, залишаючи при цьому заяви, в яких підтверджують показання, що давали на досудовому слідстві, та просять розглянути справу за їх відсутності.
Під час розгляду Дарницьким райсудом м. Києва справи Д., обвинуваченого за ч. ст. КК України 1960 року, потерпіла Б. не з’являлася в судове засідання через погрози на її адресу. За розпорядженням начальника Дарницького райвідділу міліції потерпілу по дорозі до суду і додому супроводжували працівники міліції [1, с. ].
Пленум Верховного Суду України у п. постанови № акцентував увагу судів на тому, що з метою запобігання розголошенню показань потерпілих і свідків, які викривають злочинців, за наявності пов’язаної з цим реальної загрози посягання на їхнє життя, здоров’я, житло чи майно, суди мають розглядати кримінальні справи (особливо про злочини, вчинені організованими групами) в закритому судовому засіданні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Кримінальний процес та криміналістика деякі питання захисту свідків і потерпілих за законодавством України та зарубіжних держав

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок